Եթե թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան Արցախի նկատմամբ չդադարի, ես հայտարարելու եմ Հայրենական պատերազմ և կոչ եմ անելու աշխարհասփյուռ հայությանը ցուցաբերել ֆիզիկական մասնակցություն այդ պատերազմին. ԱՀ նախագահ
Եթե թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան Արցախի նկատմամբ չդադարի, ես հայտարարելու եմ Հայրենական պատերազմ և կոչ եմ անելու աշխարհասփյուռ հայությանը ցուցաբերել ոչ միայն նյութական այլ նաև ֆիզիկական մասնակցություն այդ պատերազմին: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ուզում է թշնամին երկարատև պատերազմ, իրենք են ընտրել այդ ճանապարհը, մենք այդ պատերազմից չենք հրաժարվելու, եթե այն մեզ պարտադրվում է»,- շեշտեց նա:

Если турецко-азербайджанская агрессия против Арцаха не прекратится, я объявлю Отечественную войну и призову армян всего мира принять физическое участие в этой войне: президент Арцаха
Если турецко-азербайджанская агрессия против Арцаха не прекратится, я объявлю Отечественную войну и призову армян всего мира проявить не только материальное, но и физическое участие в этой войне. Об этом на пресс-конференции заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
"Враг хочет продолжительную войну, они выбрали этот путь, мы не откажемся от этой войны, если она нам навязывается", - подчеркнул он.