Եթե առաջիկա օրերին ադրբեջանական-թուրքական տանդեմի ագրեսորական քաղաքականության չփոխվի Արցախի նախագահը կդիմի Հայաստանին և աշխարհին ԱՀ միջազգայնորեն ճանաչելու համար
Եթե առաջիկա օրերին ադրբեջանական-թուրքական տանդեմի ագրեսորական քաղաքականության մեջ փոփոխություն չլինի, ես դիմելու եմ Հայաստանի Հանրապետության և աշխարհի բոլոր երկրների կառավարություններին, որպեսզի ճանաչեն Արցախի Հանրապետությունը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ այդ գործընթացին պետք է միանան բոլոր այն երկրները, որոնք դեմ են միջազգային տեռորիզմին, մարդկության դեմ իրագործվող ոճիրներին: «Բոլոր այն երկրները, որոնք չեն միանա այս գործընթացին, դրանց իշխանությունների գնահատականը պետք է տան իրենց ժողովուրդները: Աշխարհը պետք է տա իր գնահատականը այն երկրներին, որոնք սատարում են տեռորիզմին և մարդկության դեմ իրագործվող ոճիրներին»,- նշել է ԱՀ նախագահը:

Если в ближайшие дни не изменится агрессивная политика азербайджано-турецкого тандема, Араик Арутюнян обратится к Армении и миру для международного признания Арцаха
Если в ближайшие дни в агрессивной политике азербайджанско-турецкого тандема не будет изменений, я обращусь к правительствам Республики Армения и всех стран мира, чтобы признать Республику Арцах. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
Он отметил, что к этому процессу должны присоединиться все страны, которые выступают против международного терроризма, преступлений против человечества, которые в эти дни осуществляются азербайджано-турецким тандемом. «Все те страны, которые не присоединятся к этому процессу, оценку их властям должны дать их же народы. Мир должен дать свою оценку тем странам, которые поддерживают терроризм и преступления против человечества, реализуемые в эти дни Азербайджаном и Турцией»,- отметил председатель Арцаха.