«Ավրորան» գրասենյակ է բացել Ստեփանակերտում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է ընդլայնել «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրը և հանդես է եկել նախագծերի հայտերի ընդունման ևս մեկ կոչով:
«Ավրորան» գրասենյակ է բացել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ ավելի արդյունավետ դարձնելու տեղում «Ավրորայի» մարդասիրական գործունեությունը, ամրապնդելու տարածաշրջանում իր ներկայությունը և նպաստելու Արցախի դիրքերի ամրապնդմանը միջազգային ասպարեզում։
«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի միջոցով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնում է Արցախի ժողովրդին, որը 2020 թ. Արցախյան պատերազմից հետո հայտնվել է հումանիտար ծանր ճգնաժամի մեջ: Ծրագիրը, որն սկզբում ուղղված էր պատերազմից տուժած մարդկանց հրատապ օժանդակություն տրամադրելուն, այսօր աջակցում է նախագծերի, որոնք խթանում են տարածաշրջանի սոցիալական երկարաժամկետ զարգացմանը:
Այս բնագավառում աշխատող և տեղում օգնության կարիք ունեցող ցանկացած կազմակերպություն կարող է հայտ ներկայացնել:
«Ստեփանակերտում «Ավրորայի» գրասենյակ ունենալը վկայում է այն մասին, որ մենք այստեղ ենք երկար ժամանակով: Տասնյակ տեղական և միջազգային գործընկերներ են միացել մեր ծրագրին, և շատ կարևոր է, որ այդ նախագծերը տեղ գտնեն գլոբալ համատեքստում ու կապվեն Արցախի ներկա իրավիճակի հետ: Սա պարզապես գրասենյակ չէ, այլ շահագրգիռ կողմերի համար մի տարածք, ուր իրենք կարող են գալ և ներկայացնել իրենց փորձը՝ վստահ լինելով, որ ոլորտի բոլոր հումանիտար ջանքերը լավ համակարգված են: Համագործակցության նման բանաձևը կարող է ոչ միայն օգնել Արցախին, այլև ամբողջ աշխարհում օրինակ դառնալ բոլորի համար»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որն այս ամսվա սկզբին Ստեփանակերտում էր:
Արցախի մարդասիրական օգնության ծրագրի մեկնարկից ի վեր «Ավրորան» ավելի քան 900.000.000 ՀՀ դրամ (1․740․000 ԱՄՆ դոլար) է հատկացրել՝ աջակցելու տեղական ու միջազգային 55 գործընկերոջ կողմից իրականացվող 80 նախագծի, այդ թվում՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու Արցախի ժողովրդին:
««Ավրորան» շարունակում է անցում կատարել զարգացման ծրագրերին, և այս առումով այստեղ գրասենյակ ունենալը թույլ կտա մեզ համահունչ լինել տեղի բնակչության երկարաժամկետ կարիքներին: Կոչ ենք անում բոլոր կազմակերպություններին, որոնց նախագծերը բարելավում են տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական պայմանները, խթանում են երիտասարդների մասնագիտական հմտությունները, նպաստում են մարդկային կապիտալի զարգացմանը և որևէ այլ ձևով ապահովում են կայուն փոփոխություններ, դիմեն ծրագրին: Մենք վստահ ենք, որ դա կնպաստի տեղական համայնքների ու մեր հայրենիքի հզորացմանը»,- նշել է «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը, որը Արցախում «Ավրորայի» գրասենյակի պատասխանատուն է:

Гуманитарная инициатива «Аврора» открыла офис в Степанакерте
Гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает расширять программу “«Аврора» для Арцаха” и начала очередной раунд приема заявок от потенциальных участников. Сегодня, когда человечество отмечает Всемирный день гуманитарной помощи, инициатива рада объявить об открытии нового офиса в Степанакерте, Арцах, призванного помочь оптимизировать местную гуманитарную работу «Авроры» и усилить ее присутствие в регионе, а также способствовать укреплению позиций Арцаха на международной арене.
Программа “«Аврора» для Арцаха” позволяет Гуманитарной инициативе «Аврора» облегчить положение детей и взрослых, столкнувшихся с тяжелым гуманитарном кризисом после Арцахской (Нагорно-Карабахской) войны 2020 года. Изначально ориентированная на оказание срочной помощи пострадавшим от войны, сегодня программа помогает проектам, способствующим обеспечению долгосрочного социального развития региона. Любая организация, нуждающаяся в помощи на местах и работающая в этой области, может подать заявку на участие в программе.
«Открытие офиса «Авроры» в Степанакерте доказывает, что мы здесь надолго. Десятки местных и международных партнеров присоединились к нашей программе, и очень важно вписать эти проекты в глобальный контекст и связать их с текущей ситуацией в Арцахе. Это не просто офис – это пространство, куда заинтересованные стороны могут прийти и поделиться своим опытом, чтобы все гуманитарные усилия в этом регионе были хорошо скоординированы. Подобная формула сотрудничества может не только помочь Арцаху, но и стать примером для всех в мире», – отметил Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора». Господин Варданян посетил новый офис в начале этого месяца.
С момента запуска программы помощи Арцаху «Аврора» выделила $1 740 000 на реализацию 80 проектов в Арцахе, осуществляемых совместно с 55 местными и международными партнерами, включая организацию Hayastan All Armenian Fund. Получившие финансирование проекты оказывают срочную гуманитарную помощь народу Арцаха и способствуют долгосрочному социальному развитию региона, и уже изменили к лучшему жизнь более 130 000 человек. Программа “«Аврора» для Арцаха” также предполагает организацию визитов ведущих мировых гуманитарных деятелей, таких как езидский активист Мирза Диннайи и основатель «Врачей без границ» Бернар Кушнер, в Армению и Арцах, где они могут найти новые возможности для помощи местному населению и обеспечить эффективные решения на местах.
“«Аврора» продолжает делать ставку на проекты развития, а новый офис позволит нам оставаться в курсе долгосрочных потребностей местного населения. Мы призываем все организации с проектами, которые улучшают социально-экономические условия жизни перемещенных семей, способствуют развитию профессиональных навыков молодежи, содействуют развитию человеческого капитала или любым иным образом обеспечивают устойчивые изменения к лучшему, подавать заявки на участие в программе. Мы уверены, что это будет способствовать расширению возможностей местных сообществ и нашей родины”, – заявила руководитель программы “«Аврора» для Арцаха” Наринэ Агабалян, возглавившая новый офис.
Заявки от нуждающихся в финансовой поддержке и заинтересованных в участии в программе “«Аврора» для Арцаха” проектов принимаются онлайн до 31 августа 2021 года. Заполненную анкету (на английском или армянском языке) следует отправить по электронной почте на адрес [email protected]. Потенциальные партнеры должны соответствовать указанным выше критериям.