Արցախյան ընտրությունները աշխարհի համար ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու օրինակ են.  Զախարով
Արցախյան ընտրությունները աշխարհի համար ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու օրինակ են. Զախարով
Ապրիլի 14-ին կայացած Արցախի նախագահական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացրած «Սևծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովն այսօր կայացած մամուլի ասուլիս ընթացքում ամփոփել է քվեարկության ընթացքը:
Վլադիմիր Զախարովն ասել է, որ, այցելելով տարբեր ընտրատեղամասեր, այնտեղ տեսել է ընկերասեր մարդկանց, ովքեր կատարում են իրենց քաղաքացիական պարտքը:
«Ինչպես մարտի 31-ին կայացած համապետական ընտրությունները, այնպես էլ նախօրեին անցկացված նախագահական ընտրությունների երկրոդ փուլն անցել է ժողովրդավար պայմաններում: Դեռ ավելին, շփվելով մարդկանց հետ, ես տեսա, որ, մարդիկ ավելի շատ խոսում են Արցախի զարգացման մասին: Կարծում եմ՝ արցախյան ընտրություններն աշխարհի համար օրինակ են, թե ինչպիսին պետք է լինեն ժողովրդավարական ընտրությունները»,- ավելացրել է Վ. Զախարովը: Նա շնորհավորել է Արցախի Հանրապետությանը՝ ընտրությունները կայացած համարելու համար:

Демократические выборы в Арцахе могут послужить примером для всего мира: российский наблюдатель
Демократические выборы в Арцахе могут послужить примером для всего мира: российский наблюдатель.  Об этом на пресс-конференции, подводя итоги своей наблюдательской миссии на выборах в Арцахе, заявил директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров.
Захаров также заявил, что, побывав на различных избирательных участках, убедился в том, что люди в рамках закона исполняют свой гражданский долг.
«Как первый этап выборов, состоявшийся 31 марта, так и второй, прошли в полном соответствии с демократическими нормами. Когда я общался с людьми, меня удивило то, что они уже смотря в будущее, говорят о развитии Арцаха. Думаю, что выборы в Арцахе должны быть примером для всего мира»,- заявил Захаров, поздравив арцахский народ с состоявшимися выборами.
Отметим, что по итогам второго тура выборов президентом Арцаха стал лидер партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян с 88% голосов. Его оппонент – министр иностранных дел Масис Маилян набрал 12% голосов.