Արցախում արդեն 18 խաղաղ բնակիչ է սպանվել. Արցախի ՄԻՊ
Արցախում հակառակորդի հրետակոծությունների հետեւանքով մինչ այսօր սպանվել է 18 խաղաղ բնակիչ։ Այս մասին տեղեկանում ենք  Արցախի ՄԻՊ-ի միջանկյալ զեկույցից։
Ըստ այդ զեկույցի` մահվան դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ, Մարտունի, Հադրութ, Մարտակերտ քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում եւ Մեծ շեն համայնքին հարակից վայրում։ Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ շուրջ 80 մարդ, որից 60–ը ստացել են լուրջ վնասվածքներ: Նրանցից 48-ը տղամարդիկ են, 12-ը` կանայք, որոնք բեկորային հարվածների հետեւանքով տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել ստորին եւ վերին վերջույթների, դեմքի շրջանում։
Բնակիչները վնասվածքներ են ստացել Արցախի տարբեր բնակավայրերում, այդ թվում` Ստեփանակերտ քաղաքում կամ հարակից հատվածներում, Հադրութի շրջանի Հադրութ քաղաքում, Թաղասեռ, Վարդաշատ համայնքներում, Մարտունու շրջանի Մարտունի քաղաքում, Սպիտակաշեն համայնքում, Մարտակերտի շրջանում Մարտակերտ քաղաքում, Մաղավուզ, Ներքին Հոռաթաղ, Մատաղիս համայնքներում, Ալաշան բնակավայրում, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում։
«Տեղեկացնում ենք, որ այսօր եւս Ադրբեջանը ծանր հրթիռներով ու ավիացիոն ռումբերով ռմբակոծել է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու բնակելի շենքերը, որի հետեւանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում, ըստ նախնական տեղեկությունների, արձանագրվել է երեք զոհ եւ 10 վիրավոր, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները ճշտվում են»,– տեղեկացնում են պաշտպանի գրասենյակից։
Մարդիկ մահացել ու վնասվածքներ են ստացել արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառման հետեւանքով, որոնք ադրբեջանական ԶՈւ–ն կիրառել է խաղաղ բնակչության նկատմամբ։
Պաշտպանի գրասենյակը հրապարակել է նաեւ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի զոհ դարձած քաղաքացիական անձանց տվյալները` 03.10–ի դրությամբ.
1. Լեսմոնյա Ստեփանյան, 1941թ., քաղաք Հադրութ,
2. Վիկտորյա Գեւորգյան, 2011թ., քաղաք Մարտունի,
3. Էլլադա Բալայան, 1961թ., քաղաք Մարտունի,
4. Էրիկ Գրիգորյան, 1996թ., քաղաք Ստեփանակերտ,
5. Լյուբա Մամունց, 1957թ., քաղաք Մարտակերտ,
6. Լարիսա Մամունց, 1959թ., քաղաք Մարտակերտ,
7. Հրանտ Խաչատրյան, 1955թ., քաղաք Մարտակերտ,
8. Գրիշա Նարինյան, 1992թ., քաղաք Մարտունի,
9. Արմեն Հովսեփյան, 1985թ., քաղաք Մարտունի,
10. Վալերիկ Դադայան, 1956թ., քաղաք Մարտունի,
11. Ինքնությունը եւ ծննդյան տարեթիվը դեռեւս չպարզված, քաղաք Մարտունի,
12. Ինքնությունը եւ ծննդյան տարեթիվը դեռեւս չպարզված, Ալաշան բնակավայր,
13. Ռուզաննա Հովհաննիսյան, ծննդյան տարեթիվը դեռեւս չպարզված, քաղաք Ստեփանակերտ,
14. Հովիկ Աղաջանյան, ծննդյան տարեթիվը դեռեւս չպարզված, քաղաք Ստեփանակերտ,
15. Ինքնությունը եւ ծննդյան տարեթիվը դեռեւս չպարզված, քաղաք Ստեփանակերտ:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը եւ պարբերաբար ներկայացնում է թարմացված, լրացված տվյալներ։

В Арцахе убиты уже 18 мирных жителей: Омбудсмен
В результате артобстрела противника в Арцахе до сих пор убиты 18 мирных жителей. Об этом говорится в промежуточном докладе омбудсмена Арцаха.
Согласно докладу, смертельные случаи были зафиксированы в городах Степанакерт, Мартуни, Гадрут, Мартакерт, поселении Алашан Мартакертского района и прилегающей к общине Мец Шен местности. Из них 48-мужчины, 12-женщины, которые в результате осколочных ударов получили травмы различной степени тяжести в области нижних и верхних конечностей, лица. Об этом говорится в помежуточном докладе Омбудсмена Арцаха.
Жители получили ранения в различных населенных пунктах Арцаха, в том числе в городе Степанакерте или прилегающих районах, в городе Гадрут, в общинах Тагасер, Вардашат, в городе Мартуни Мартунинского района, в общине Спитакашен, в городе Мартакерт Мартакертского района, в общинах Магавуз, Неркин Оратаг, Матагис, в поселении Алашан, в общине Карвачар Шаумянского района.
«Сообщаем, что и сегодня Азербайджан тяжелыми ракетами и авиационными бомбами бомбил гражданские инфраструктуры и жилые здания столицы Республики Арцах Степанакерта, в результате чего среди гражданских лиц, по предварительным данным, были зафиксированы три жертвы и 10 раненых, информация о которых уточняется»,– сообщили в офисе омбудсмена.
Люди погибли и получили ранения в результате применения запрещенных видов оружия и методов, которые азербайджанские ВС применили в отношении мирного населения.
Офис омбудсмена опубликовал также данные гражданских лиц, ставших жертвами военной агрессии Азербайджана по состоянию на 03: 10.
1. Лессмония Степанян, 1941г., город Гадрут,
2. Виктория Геворкян, 2011г., город Мартуни,
3. Эллада Балаян, 1961г., город Мартуни,
4. Эрик Григорян, 1996г., город Степанакерт,
5. Люба Мамунц, 1957г. , город Мартакерт,
6. Лариса Мамунц, 1959г., город Мартакерт,
7. Грант Хачатрян, 1955г., город Мартакерт,
8. Гриша Наринян, 1992г., город Мартуни,
9. Армен Овсепян, 1985г., город Мартуни,
10. Валерик Дадаян, 1956г., город Мартуни,
11. Личность и дата рождения еще не установлены, город Мартуни,
12. Личность и дата рождения пока не установлены, поселение Алашан,
13. Рузанна Ованнисян, дата рождения еще не установлена, город Степанакерт,
14. Овик Агаджанян, дата рождения еще не установлена, город Степанакерт,
Личности и даты рождения пока остальных пяти жертв пока не установлены.
Защитник прав человека Арцаха продолжает миссию по сбору фактов и периодически представляет обновленные, дополненные данные.