Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական իշխանություններից Բաքվի բանտում հարցազրույցներ վերցնելու փաստը մարդու իրավունքների միջազգային նորմերի կոպտագույն խախտում է․ իրավապաշտպաններ
Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական իշխանություններից Բաքվի բանտում հարցազրույցներ վերցնելու փաստը մարդու իրավունքների միջազգային նորմերի կոպտագույն խախտում է։ Նման կարծիք InfoPort.am-ի հետ զրույցում հնչեցրեցին միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը և Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը։
Ըստ Արա Ղազարյանի հենց այն փաստը, որ Արցախի նախկին ղեկավարներին հանրայինորեն ցուցադրում են, ըստ էության նվաստացուցիչ պայմաններում, անազատության մեջ, որոշակի էմոցիոնալ վիճակում, արդեն իսկ մարդու իրավունքների միջազգային նորմերի խախտում է։
Նա նաև նշեց, որ պատանդի կարգավիճակում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանության ներկայացուցիչների ցանկացած հայտարարության պետք է վերապահումով մոտենալ, քանզի հասկանալի է ինչ իրավիճակում և ինչ ճնշումների ներքո են դրանք արվում։ «Այդ հարցազրույցները ավելի շատ ադրբեջանական և հայաստանյան լսարանների համար են նախատեսված որոշակի հուզական ֆոն ստեղծելու համար։ Ես չեմ կարծում, որ դրանք կարող են հետագայում որևէ միջազգային ատյանում որևէ գործընթացի համար լուրջ հիմք հանդիսանալ, քանզի բոլորն էլ հասկանում են այդ հայտարարությունները ինչպիսի պայմաններում և ինչի հետևանքով են արվել»,- եզրափակեց իրավապաշտպանը։
Իր հերթին Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը ևս նշեց, որ Արցախի նախկին ղեկավարներին անազատության մեջ և իրենց կամքին հակառակ ցուցադրելը մարդու իրավունքի կոպտագույն խախտում է։ «Նույնը վերաբերվում է այդ հարցազրույցներին, որոնք ակնհայտորեն պարտադրվել են արցախյան գործիչներին, հաշվի առնելով Բաքվի բանտում նրանց կյանքին սպառնացող անմիջական վտանգը և այդ համատեքստում նրանց կողմից իրենց կամքի ազատ արտահայտման անհնարինությունը։ Այս առումով խախտվում են մարդու իրավունքներին առնչվող բազում միջազգային նորմեր, այդ թվում խոսքի ազատության նորմը, մարդու արժանապատվության նորմը, անձնական կյանքի անձեռնմխելիության նորմը»,- պարզաբանեց իրավապաշտպանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ ադ պարտադրված հարցազրույցներում հնչեցված մտքերը չեն կարող հիմք հանդիսանալ միջազգային քաղաքական կան իրավական գործընթացների համար, որովհետև միջազգային պրակտիկայում ճնշման և կյանքի անմիջական սպառնալիքի ներքո արտահայտված մտքերը չեն դիտարկվում որպես ապացույց կամ հիմնավորում։ «Նման նախադեպերը շատ են»,- եզրափակեց իրավապաշտպանը։
Նշենք, որ երեկ ադրբեջանական AZTV հեռուստաալիքը Բաքվի բանտում պատանդի կարգավիճակում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հարցազրույցների անոնսների շարք հրապարակեց։
Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանին լրագրողը մասնավորապես հարցրել է՝ արդյոք նա կպատկերացնե՞ր, որ «հատուկ օպերացիան» ընդամենը մեկ օր կտևեր։
Ըստ InfoPort.am-ի տեղեկությունների՝ Արայիկ Հարությունյանին մասնավորապես հարցեր են ուղղել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Գյանջայի գործողությունների մասին (պատերազմի ժամանակ Հարությունյանը հանրայնորեն դրա պատասխանատվությունը վերցրել էր իր վրա), ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի մասին։

Публичные съемки представителей бывших властей Арцаха в условиях бакинской тюрьмы – грубейшее нарушение прав человека: правозащитники
Тот факт, что представителей бывших военно-политические властей Арцаха принуждают давать интервью в бакинской тюрьме, в условиях, унижающих их достоинство, является грубейшим нарушением прав человека. Такое мнение в беседе с InfoPort.am высказали правозащитник Ара Казарян и руководитель Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян.
По словам Ара Казаряна, сам факт публичного показа бывших руководителей Арцаха, по сути, в унизительных условиях, в неволе, в определенном эмоциональном состоянии, уже является нарушением международных конвенций по правам человека.
Он также отметил, что к любым заявлениям удерживаемых в качестве заложников представителей военно-политической власти Арцаха следует подходить с оговоркой, поскольку понятно, в какой ситуации и под каким давлением делаются эти заявления. «Эти интервью предназначены больше для азербайджанской и армянской аудитории, чтобы создать определенный эмоциональный фон. Я не думаю, что они могут в дальнейшем стать серьезной основой для какого - либо процесса в какой-либо международной инстанции, поскольку все понимают, в каких условиях и в результате чего были сделаны эти заявления», - заключил правозащитник.
В свою очередь, председатель Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян также отметила, что демонстрация бывших руководителей Арцаха в неволе и против их воли является грубейшим нарушением прав человека. «То же самое относится и к этим интервью. Очевидно, что бывших руководителей Арцаха принудили к этому под непосредственной угрозой их жизни в бакинской тюрьме и в условиях невозможности свободного выражения своей воли. В этом контексте мы можем говорить о нарушении многих международных норм, касающихся прав человека, в том числе свободы слова, человеческого достоинства, неприкосновенности частной жизни», - пояснила правозащитник.
Она также подчеркнула, что мысли, озвученные в этих интервью, не могут быть основой для международных политических или правовых процессов, поскольку в международной практике мысли, высказанные под давлением и непосредственной угрозой жизни, не рассматриваются как доказательство или обоснование. «Таких прецедентов много», - заключила правозащитник.
Отметим, что вчера азербайджанский телеканал AZTV опубликовал серию анонсов интервью с представителями бывших военно-политических властей Арцаха, содержащихся в качестве заложников в бакинской тюрьме.
Журналист, в частности, спросил четвертого президента Арцаха Араика Арутюняна, мог ли он представить, что последняя «спецоперация» Азербайджана против Арцаха продлится всего один день.
Согласно информации InfoPort. am, Араику Арутюняну, в частности, задавали вопросы об операции в Гяндже во время 44-дневной войны (во время войны Арутюнян публично взял на себя ответственность за это), а также о мирном договоре.