Արցախի նախագահն ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել կառավարությունում՝ առկա մարտահրավերների քննարկման նպատակով
Արցախի Հանրապետության  նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  հունիսի 1-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել կառավարությունում:
Քննարկվել են  Արցախի շուրջ ռազմաքաղաքական և երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին առնչվող հարցեր:
Ոլորտային  գերատեսչությունների ղեկավարները զեկուցել են Հանրապետության նախագահի  կողմից նախկինում տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Հանրապետության  նախագահը, խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացնելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, նշել է, որ երկրում իրականացվող բոլոր աշխատանքների ու մշակվող ծրագրերի հիմքում պետք է լինեն անվտանգային ռիսկերը, շրջափակման, էներգետիկ ճգնաժամի և այլ հանգամանքների երկարատև առկայությունը:
Այդ համատեքստում Նախագահը տվել է մի շարք նոր կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հանձնարարականներ՝ անվտանգային ռիսկերի դիմակայման, շրջափակման ու էներգետիկ ճգնաժամի հարուցած հիմնախնդիրների հաղթահարման նպատակով:

Президент Арцаха дал ряд поручений с целью противостояния рискам безопасности
Президент Арцаха Араик Арутюнян провел расширенное совещание в правительстве с целью обсуждения существующих вызовов.
Были обсуждены вопросы, касающиеся военно-политической и социально-экономической ситуации вокруг Арцаха.
Руководители отраслевых ведомств доложили о ходе выполнения поручений, данных ранее президентом Республики.
Глава государства, представляя участникам совещания последние развития ситуации в регионе, отметил, что в основе всех осуществляемых в стране работ и разрабатываемых программ должны быть заложены риски безопасности, факт длительной блокады, энергетического кризиса и наличие других обстоятельств.
В этом контексте президент дал ряд новых краткосрочных и долгосрочных поручений с целью противостояния рискам безопасности, преодоления проблем, вызванных блокадой и энергетическим кризисом.