Ամեն մեկս մեր տեղում պարտավոր ենք անել մեզնից կախված ամեն ինչ՝ հանուն հայոց պետականության զորացման. Արցախի նախագահի շնորհավորական ուղերձը
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնի առթիվ։
"Սիրելի՛ հայրենակիցներ Այսօր՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնին ուզում եմ իմ շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսքը հղել ողջ հայ ժողովրդին, մեր բոլոր քույրերին ու եղբայրներին Մայր Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Մեր բազմադարյա պատմության տարբեր շրջափուլերում ստիպված ենք եղել կանգնել նույն մարտահրավերների առջև, դիմակայել նույն փորձությունները, անցնել նույն դժվարությունների միջով: Եվ, չնայած ճակատագրի ծանր հարվածներին, միշտ կարողացել ենք ուժ գտնել մեր մեջ և շարունակել ապրել՝ լուռ ամոքելով չսպիացող վերքերը, նորից ու նորից կառուցելով մեր ավերված տունն ու օջախը, շենացնելով հայրենի հողն ու երկիրը:
Վկան՝ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսական ճակատամարտերը, և արդյունքում՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծումը, որն այն ժամանակ անիրականանալի երազանք էր թվում ցեղասպանություն ապրած հայ ժողովրդի համար: Արցախյան 44-օրյա պատերազմը մեզ կրկին կանգնեցրեց բարդագույն խնդիրների առջև:
Մեր առջև կրկին ծառացավ Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարված մեր հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու և այդ ճանապարհին միավորվելու, բոլորի ջանքերն ու ներուժը մեկտեղելու, համընդհանուր ուժերով համազգային խնդիրները լուծելու հրամայականը: Ամուր ազգային պետությունը համայն հայության գոյության գրավականն է ու երաշխավորը:
Դա՛ է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կարևոր դասը, դա՛ է պատմական հերոսամարտեր կերտած մեր սուրբ նահատակների պատգամը, որը պետք է անխախտ ուղենիշ լինի յուրաքանչյուր հայի համար: Ուրեմն, ամեն մեկս մեր տեղում պարտավոր ենք անել մեզնից կախված ամեն ինչ՝ հանուն հայոց պետականության զորացման, հանուն հայ ժողովրդի հավերժական ու անխափան երթի"։

Каждый из нас обязан сделать все, что в его силах, во имя укрепления армянской государственности։  Президент Республики Арцах
Каждый из нас обязан сделать все, что в его силах, во имя укрепления армянской государственности։ Президент Республики Арцах
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю 104-летия Первой Республики Армения.
"Уважаемые соотечественники!
Сегодня, по случаю праздника Первой Республики Армения, я хотел бы поздравить и выразить наилучшие пожелания всему армянскому народу, всем нашим сестрам и братьям в Армении, Арцахе и Диаспоре.
На разных этапах нашей многовековой истории нам приходилось сталкиваться с одними и теми же вызовами, выдерживать одни и те же испытания, проходить через одни и те же трудности. И, несмотря на тяжелые удары судьбы, мы всегда умели находить в себе силы, чтобы продолжать жить, молча залечивая незаживающие раны, вновь отстраивая свой разрушенный дом и очаг, обустраивая свою родную землю и страну.
Свидетелем тому являются героические сражения при Сардарапате, Баш-Апаране, Каракилисе и создание Первой Республики Армения, что в то время казалось несбыточной мечтой для пережившего Геноцид армянского народа.
После 44-дневной войны в Арцахе в очередной раз перед нами стоят сложнейшие задачи. Мы вновь столкнулись с необходимостью отстаивать наши элементарные права, грубо нарушенные в очередной раз со стороны Азербайджана, сплотиться на этом пути, объединить усилия и потенциал каждого, общими усилиями решить общенациональные проблемы.
Сильное национальное государство является залогом и гарантом существования всех армян. Это важный урок Первой Республики Армения, это завет наших святых мучеников, одержавших героические победы в ходе исторических сражений, который должен быть незыблемым ориентиром для каждого армянина.
Каждый из нас обязан сделать все, что в его силах, во имя укрепления армянской государственности, во имя вечного и непрерывного существования армянского народа"․