Նոր լարվածությունը կանխելու նպատակով կոչ ենք անում Մինսկի խմբի երկրներին քայլեր ձեռնարկել․ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը
Արցախի ԱԺ բոլոր 5 խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կապված Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության ապակառուցողական ու ագրեսիվ քաղաքականության հետ:
Հայտարարությունում ասվում է.
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին պարբերաբար լարված իրավիճակ է ստեղծում՝ հիմնականում թիրախավորելով հայկական երկու հանրապետությունների խաղաղ բնակչությանը:
Վերջին օրերին ավելի հաճախակի դարձած այդօրինակ սադրանքները վկայում են, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել տասնամյակներ շարունակ վարած հայատյաց քաղաքականությունից, ինչը կասկածի տակ է դնում խաղաղության օրակարգերի շուրջ այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ միջազգային կառույցների համար երբեմն հնչեցվող հայտարարությունների անկեղծությունը:
2020թ. աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ սանձազերծված և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիան, չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկի՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղարար ջանքերի, շարունակվում է այլ մեթոդներով, և այդ ամենը պարբերաբար բորբոքվում է Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից մշտապես հնչեցվող սպառնալիքներով, մասնավորապես կասկածի տակ դնելով ռուս խաղաղապահների կողմից վերահսկվող միջանցքի անվտանգությունը:
ՀՀ ղեկավարության, միջազգային կառույցների ու ազդեցիկ երկրների կողմից այդ ամենի անտեսումն ու համարժեք արձագանքների բացակայությունը սխալ ազդանշան են դարձել հարևան երկրի ղեկավարի համար, ով, մոռացության տալով եվրոպական հեղինակավոր կառույցներին անդամակցելիս իր երկրի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, հիմա էլ հավակնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ երկրներից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից կազմված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության սահմանափակմանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը 1992 թվականից հանձն առած և տևական ժամանակ տարածաշրջանային կայունությանը իր նպաստը բերած վերոնշյալ հեղինակավոր կառույցի նկատմամբ նմանօրինակ քամահրական վերաբերմունքը համարում ենք անթույլատրելի ու գնահատում որպես բացահայտ արհամարհանք միջազգային իրավունքի և միջազգային հանրության ջանքերի նկատմամբ:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ղեկավարության նման պահվածքը՝ տարածաշրջանում հասունացող նոր լարվածությունը կանխելու նպատակով կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության չեզոքացման և այդ երկրի պատասխանատուներին միջազգային իրավունքի դաշտ վերադարձնելու համար:

Заявление фракций Национального собрания Республики Арцах о деструктивной и агрессивной политике политического руководства Азербайджана
Фракции Национального собрания Республики Арцах распространили заявление о деструктивной и агрессивной политике политического руководства Азербайджана.
''После подписания трехстороннего заявления 9-го ноября 2020 года Азербайджан периодически создает напряженную ситуацию на границах Республики Арцах и Республики Армения, выбирая своей мишенью в основном мирное население двух армянских республик.
Участившиеся в последние дни подобные провокации свидетельствуют о том, что Азербайджан не отказался от проводимой на протяжении десятилетий армяноненавистнической политики, что ставит под сомнение искренность иногда озвучиваемых для международных структур заявлений военно-политического руководства этой страны относительно мирной повестки.
Азербайджанская агрессия в отношении Республики Арцах, развязанная осенью 2020 года при участии Турции и международных террористических группировок и сопровождаемая массовыми нарушениями прав человека, несмотря на миротворческие усилия одной из стран-сопредседателей Минской группы — Российской Федерации, продолжается иными способами. Все это периодически усугубляется постоянно озвучиваемыми главой Азербайджана угрозами, что, в частности, ставит под сомнение безопасность коридора, контролируемого российскими миротворческими силами.
Игнорирование данной ситуации руководством Республики Армения, международными структурами и влиятельными странами, а также отсутствие адекватных откликов послужили ложным посылом для руководителя соседней страны, забывшего об обязательствах, взятых его страной при вступлении в авторитетные европейские структуры, в результате чего сегодня глава Азербайджана претендует на ограничение деятельности Минской группы ОБСЕ, состоящей из трех стран – постоянных членов Совета Безопасности ООН – Российской Федерации, США и Франции.
Считаем недопустимым и расцениваем подобное пренебрежительное отношение к вышеупомянутой авторитетной структуре, с 1992 года взявшей на себя обязательства по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, а также внесшей свой вклад в развитие региональной стабильности, как непозволительное и открытое пренебрежение международным правом и усилиями международного сообщества.
Осуждая подобное поведение руководства Азербайджана, в целях предотвращения эскалации конфликта в регионе, призываем страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпринять действенные шаги для нейтрализации деструктивной политики Азербайджана и возвращения ответственных лиц данной страны в поле международного права.