Ադրբեջանի իշխանությունների ձգտումն է ստիպել Արցախի ժողովրդին՝ հրաժարվել իր հավաքական իրավունքներից, զրկել հայրենիքից և ի վերջո՝ ոչնչացնել նրան. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Սումգայիթի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր լրանում է հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաողբերգական ու հրեշավոր էջերից մեկի՝ Սումգայիթի ջարդերի 35-ամյակը։ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը` Բաքվից ընդամենը 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում, ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր թողտվությամբ և նույնիսկ ցուցումով, տեղի ունեցան քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդեր, որոնք ուղեկցվում էին սպանություններով, խոշտանգումներով և այլ վայրագություններով: Ջարդարարների խմբերը, զինված սրածայր մետաղյա ձողերով, կացիններով, մուրճերով և ինքնաշեն այլ միջոցներով, քաղաքի իրավապահ մարմինների լիարժեք անտարբերության պայմաններում, ներխուժում էին հայերի բնակարանները և անհավանական դաժանությամբ հաշվեհարդար տեսնում անմեղ մարդկանց հետ։ Բռնության մի քանի օրերի ընթացքում տասնյակ հայեր սպանվեցին, հարյուրավորները ենթարկվեցին դաժան ծեծի և խոշտանգումների, հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։ Հայերի նկատմամբ ատելության մթնոլորտը սնուցվում էր հանրահավաքների ժամանակ հնչեցվող հակահայկական կարգախոսներով և բռնության կոչերով։ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված հանցավոր այդ գործողությունների նպատակն էր՝ վախի մթնոլորտ ստեղծել և դրանով իսկ ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ պահանջները:
Սումգայիթի կոտորածը դարձավ Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի դեմ տասնամյակներ շարունակ իրականացվող խտրական և ցեղասպան քաղաքականության առաջին լայնածավալ դրսևորումը։ Դրան հետևեցին հայերի ջարդերն Ադրբեջանի այլ քաղաքներում՝ Բաքվում, Կիրովաբադում, Շամախիում, Շամխորում, Մինգեչաուրում և այլուր, ինչպես նաև Արցախի դեմ սանձազերծված երեք պատերազմները, որոնք ուղեկցվում էին քաղաքացիական բնակչության վրա նպատակաուղղված հարձակումներով, արգելված և ոչ ընտրողական բնույթի զենքի կիրառմամբ և այլ պատերազմական հանցագործություններով։
Սումգայիթի ջարդերը հիմք դարձան Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության վերակենդանացման համար: Հայատյացությունը բարձրացվեց պետական քաղաքականության մակարդակի: Այդ հրեշավոր հանցագործության ոգեշնչողներն ու իրականացնողները դարձան ընդօրինակման առարկա, իսկ հայերի նկատմամբ հանցագործությունները՝ սովորական: Երկու տարի անց՝ 1990 թվականի հունվարին, Բաքվում հայերի ջարդերն արդեն իրականացվում էին «Փա՜ռք Սումգայիթի հերոսներին» կարգախոսի ներքո: Ցավոք, ո՛չ Սումգայիթի ջարդերի, ո՛չ էլ հաջորդած մյուս ցեղասպանական գործողությունների համար Ադրբեջանը չի ենթարկվել պատասխանատվության, ինչի պատճառով այդ ավտորիտար պետության իշխանությունների համար ձևավորվել է քաղաքական ամենաթողության և անպատժելիության մթնոլորտ։
Անպատժելիության և ամենաթողության զգացումի, հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ամեն գնով ճնշելու ձգտման համադրությունը հանգեցրեց Ադրբեջանի քաղաքական գիտակցության և պետական քաղաքականության մեջ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան մտադրությունների արմատավորմանը: Այդ հանցավոր մտադրությունների ակնհայտ դրսևորումներից է Արցախի ավելի քան երկու ամիս շարունակվող շրջափակումը, որի հիմքում Ադրբեջանի իշխանությունների ձգտումն է՝ ստիպել Արցախի ժողովրդին հրաժարվել իր հավաքական իրավունքներից, զրկել հայրենիքից և ի վերջո՝ ոչնչացնել նրան։
Նույնիսկ 35 տարի անց Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ճնշման, ահաբեկման, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտման, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման, վտարման և էթնիկ զտման Ադրբեջանի քաղաքականությունը չի փոխվել։ Այնուամանայնիվ, չնայած Հանրապետության առջև ծառացած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին, Արցախի ժողովուրդը մնում է ամուր և վճռական՝ պաշտպանելու իր իրավունքները պատմական հայրենիքում և շարունակելու պայքարը հանուն ազատության, անկախության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների։
Խոնարհվում ենք Ադրբեջանի ագրեսիվ և մարդատյաց քաղաքականության բոլոր անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ և ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել՝ ընդհատելու Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների արատավոր շրջանը, կանխելու մարդկության դեմ նոր հանցագործությունները և պատասխանատվության ենթարկելու մեղավորներին»։

Стремление властей Азербайджана состоит в том, чтобы заставить народ Арцаха отказаться от своих коллективных прав, лишить его родины и в конечном итоге уничтожить: МИД Республики Арцах
МИД Республики Арцах выступило с заявлением в связи с 35-летием погромов в Сумгаите.
"Сегодня исполняется 35 лет погромам в Сумгаите, ставшими одними из самых трагических и ужасных страниц новейшей истории армянского народа. С 27-го по 29 февраля 1988 года в городе Сумгаит, находящемся всего в 40 километрах от Баку, при преступном попустительстве и даже по указанию азербайджанских властей происходили массовые погромы армянского населения, сопровождавшиеся убийствами, пытками и другими зверствами. Вооруженные острыми металлическими прутьями, топорами, молотками и другими подручными средствами группы погромщиков при полном безразличии городских правоохранительных органов врывались в квартиры армян и с невероятной жестокостью расправлялись с невинными людьми. В течение нескольких дней насилия были убиты десятки армян, сотни - жестоко избиты и подвергнуты пыткам, тысячи - насильственно перемещены. Ненависть к армянам подпитывали звучавшие во время митингов антиармянские лозунги и призывы к насилию. Целью этих преступных актов, организованных властями Азербайджана, было создать атмосферу страха и тем самым подавить мирные требования армян Нагорного Карабаха.
Сумгаитская резня стала первым крупномасштабным проявлением дискриминационной и геноцидальной политики, десятилетиями проводимой Азербайджаном в отношении армянского народа. Затем последовали массовые убийства армян и в других городах Азербайджана: в Баку, Кировабаде, Шемахе, Шамхоре, Мингечауре и иных местах, а также три развязанные против Арцаха войны, которые сопровождались целенаправленными нападениями на мирных жителей, применением запрещенного и неизбирательного оружия и другими военными преступлениями.
Погромы в Сумгаите стали основой для возрождения нетерпимости и ненависти в отношении армян в Азербайджане. Армянофобия была возведена в ранг государственной политики. Вдохновители и исполнители этого чудовищного преступления стали в Азербайджане примером для подражания, а преступления против армян - нормой. И спустя два года армянские погромы в Баку в январе 1990 года осуществлялись под лозунгами “Слава героям Сумгаита!”  К сожалению, ни за погромы в Сумгаите, ни за последующие геноцидальные действия Азербайджан не был привлечен к  ответственности, в результате чего  для властей данного авторитарного государства сформировалась атмосфера политической вседозволенности и безнаказанности.
Сочетание этих факторов - чувство безнаказанности и вседозволенности, нетерпимость и ненависть к армянам и стремление любой ценой подавить право народа Арцаха на самоопределение - привело к укоренению в политическом сознании и государственной политике Азербайджана геноцидальных намерений в отношении народа Арцаха. Очевидным проявлением этих преступных намерений является продолжающаяся уже более двух месяцев блокада, в основе которой лежит стремление заставить народ Арцаха отказаться от своих коллективных прав, лишить его родины и в конечном итоге уничтожить.
Даже по прошествии 35 лет проводимая Азербайджаном политика угнетения, запугивания, грубого нарушения прав человека, применения силы или угрозы силой, депортации и этнической чистки народа Арцаха не изменилась. Однако несмотря на все трудности и вызовы, стоящие в настоящее время перед Республикой, народ Арцаха сохраняет твердость и решимость отстаивать свои права на своей исторической родине и продолжать борьбу за свободу, независимость, демократию и права человека.
Мы преклоняемся перед памятью всех невинных жертв агрессивной и человеконенавистнической  политики Азербайджана и еще раз призываем международное сообщество предпринять практические и эффективные шаги с тем, чтобы разорвать порочный круг противоправных действий Азербайджана, пресечь новые преступления против человечности и привлечь виновных к ответственности".