Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից, Նախիջևանից, Արցախից  տեղահանվածները և փախստականները կոչ-ահազանգ են հնչեցրել
Արցախի շրջափակման 200-րդ օրվա կապակցությամբ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից, Նախիջևանից և Արցախի Հանրապետությունից հայ փախստականները և բռնի տեղահանվածները կոչ-ահազանգ են տարածել:
«Այսօր լրանում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման, 120.000 արցախցիների պատանդառման, առանց տարրական կենսապայմանների և էթնիկ զտման սպառնալիքի ներքո նրանց գոյատևման 200-րդ օրը: Ադրբեջանը ոչ միայն արհամարհում է Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ միջազգային կառույցների կոչերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ս.թ. փետրվարի 22-ի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումը, համաձայն որի Ադրբեջանը պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժը, այլև շարունակում է Արցախի խաղաղ բնակչության ահաբեկման պրակտիկան. ասվածի վառ օրինակն է երկու օր առաջ Արցախի Մարտունու և Մարտակերտի ուղղությամբ հրետանային կրակ բացելու հետևանքով հայկական կողմի 4 զոհը:
Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է նաև իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն՝ տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Արցախի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի վերահսկողության ներքո:
Ինչպես տասնամյակներ առաջ, այնպես էլ հիմա, Ադրբեջանն ուժի սպառնալիքով և կիրառմամբ շարունակում է հայաթափման հետևողական քաղաքականությունը: 1987-1992թթ. Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում, ապա Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից հայության դեմ կատարված ոճրագործությունների, ցեղասպան գործողությունների, պետականորեն խրախուսվող ջարդերի պատճառով նաև հարյուր հազարավոր հայեր ունեզրկվեցին, դարձան փախստական: Այդ քաղաքականության հետևանքով երբեմնի հայաբնակ, սակայն հայաթափված Նախիջևանում միտումնավոր և հանցավոր կերպով ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը: Նախիջևանի օրինակով այժմ սպառնում է նաև Արցախին:
Ադրբեջանը, օգտվելով միջազգային հանրության կողմից հայության դեմ իրականացրած իր ոճրագործությունների չդատապարտման հանգամանքից և իրավական քննության բացակայության փաստից, ավելի մեծ թափով է լծվել հայատյաց, հայահալած քաղաքականության իրականացմանը: Ներկայումս իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Ելնելով վերոգրյալից՝ միջազգային հանրությունից, միջազգային կազմակերպություններից և գործընկեր պետություններից պահանջում ենք.
Մշակել և ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ ստիպելու Ադրբեջանին ապաշրջափակել Արցախն ու դադարեցնել հումանիտար աղետը և իրագործել ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացրած որոշումը,
Աջակցել բոլոր հայ փախստականների ու բռնի տեղահանվածների արժանապատիվ և ապահով ինքնակամ վերադարձի իրավունքի իրացմանը, մշակել վերադարձի և այնտեղ նրանց ֆիզիկական, քաղաքական և քաղաքացիական, այդ թվում նրանց ինքնության անվտանգությունը բոլոր երաշխիքներով ապահովելու մեխանիզմներ,
Ապահովել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած շրջանների հայկական մշակութային ժառանգության կոթողների անվտանգ և անվնաս գոյությունը,
Ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ՝ փախստականների և նրանց ժառանգների համար կորցրած ունեցվածքի դիմաց Ադրբեջանի կողմից փոխհատուցում տրամադրելու համար և պարտադրել Ադրբեջանին կատարել իր այդ պարտավորությունը,
Քաղաքական գործընթացներին զուգահեռ նախանձախնդրորեն հետամուտ լինել մարդասիրական խնդիրների արագ և անխոչընդոտ կարգավորմանը»,- ասված է կոչ-ահազանգում:

Призыв армянских беженцев и вынужденных переселенцев из Азербайджанской ССР, Нахиджевана и Республики Арцах в связи с 200-дневной блокадой Арцаха
Сегодня 200-й день блокады Арцаха Азербайджаном, захвата в заложники 120 тысяч жителей Арцаха, их выживания без элементарных бытовых условий и под угрозой этнической чистки. Азербайджан не только игнорирует призывы международных структур о снятии блокады Арцаха, в том числе Международного суда ООН юридически обязывающее решение от 22 февраля, в соответствии с которым Азербайджан должен восстановить бесперебойное движение по Лачинскому коридору, но продолжает практику запугивания гражданского населения Арцаха. Ярким примером сказанного являются 4 жертвы с армянской стороны в результате открытия два дня назад в Арцахе артиллерийского огня в направлении Мартуни и Мартакерт.
При этом Азербайджан также грубо нарушает собственные обязательства, в том числе пункт 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Арцаха и соседних регионов под наблюдением ООН.
Как и десятилетия назад, так и сейчас Азербайджан продолжает последовательную политику депопуляции с угрозой и применением силы. 1987-1992 гг. сотни тысяч армян были раскулачены и стали беженцами в Азербайджанской ССР, затем в связи с преступлениями, совершенными против армян Азербайджанской Республикой, геноцидными действиями, спонсируемыми государством погромами. В результате этой политики армянское культурное наследие было преднамеренно и преступно уничтожено в Нахиджеване, когда-то населенном армянами, но обезлюдевшем. Арцаху также угрожает пример Нахиджевани.
Азербайджан, воспользовавшись тем, что международное сообщество не осудило его преступления, совершенные против армян, и фактом отсутствия судебного расследования, с большей силой приступил к осуществлению политики ненависти к армянам и преследования армян. В настоящее время ситуация крайне сложная.
Исходя из вышеизложенного, мы требуем от международного сообщества, международных организаций и государств-партнеров:
Разработать и предпринять действенные шаги, чтобы заставить Азербайджан снять блокаду Арцаха и остановить гуманитарную катастрофу и выполнить решение, принятое Международным судом ООН.
Поддерживать реализацию права на достойное и безопасное добровольное возвращение всех армянских беженцев и вынужденно перемещенных лиц, разработать механизмы обеспечения возвращения и их физической, политической и гражданской безопасности, включая их личность, со всеми гарантиями,
Обеспечить безопасное и невредимое существование армянского культурного наследия регионов, перешедших под контроль Азербайджана,
Создать необходимые условия для предоставления Азербайджаном компенсации за утраченное имущество беженцев и их потомков и заставить Азербайджан выполнить свои обязательства,
Наряду с политическими процессами усердно добиваться быстрого и беспрепятственного решения гуманитарных проблем.