Միրզոյանը պորտուգալացի գործընկերոջը ներկայացրել է արդեն 7 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և դրա հետևանքները
Հուլիսի 14-ին պաշտոնական այցով Լիսաբոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի ԱԳ նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և դրական դինամիկայի պահպանման նպատակով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների անցկացումը: Ընդգծվել է մինչ օրս բազմակողմ հարթակներում անմիջական շփումների ինտենսիվությունը, ինչպես նաև երկու երկրերի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացման նշականությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժուաու Կռավինյուն քննարկել են հայ-պորտուգալական օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները: Նշվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի աշխուժացման, ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտները, մտքեր են փոխանակվել համատեղ ընթացիկ և նոր ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրունում են եղել նաև բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերը: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում առկա փոխգործակցությանը:
Հայաստանի և Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչություների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերին: Արարատ Միրզոյանն իր պորտուգալացի գործընկերոջը ներկայացրել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղում առկա անվտանգային և մարդասիրական լուրջ մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից արդեն 7 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը չեն նպաստում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, ԼՂ շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումները կանխելու հրամայականը՝ կարևորելով միջազգային դերակատարների հստակ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Բաքվի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից և հռետորաբանությունից, ագրեսիվ գործողություններից հրաժարվելու, ինչպես նաև ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:
Նախօրեին ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի կազմակերպված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ ևս քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հարցերին, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելությանը: Ընդգծվել է վերջինիս կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին կայունության ամրապնդման գործում:

Министры ИД Армении и Португалии обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с официальным визитом в Лиссабоне, 14 июля встретился с министром иностранных дел Португалии Жоао Гомешем Кравинью.
Как передает МИД РА, собеседники с удовлетворением отметили активизацию двустороннего политического диалога в последние годы и подчеркнули важность проведения взаимных визитов на высоком уровне для сохранения позитивной динамики. Подчеркнута интенсивность прямых контактов на многосторонних площадках, также важность регулярных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Арарат Мирзоян и Жоао Кравинью обсудили возможности расширения армяно-португальской повестки и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Были обсуждены перспективы активизации торгово-экономических и деловых связей, инвестиционных программ и была выражена готовность предпринять шаги для более эффективной реализации имеющегося потенциала.
В качестве перспективных направлений сотрудничества были отмечены сферы высоких технологий, образования, туризма, возобновляемой энергетики, состоялся обмен мнениями о реализации совместных текущих и новых проектов.
Собеседники рассмотрели и вопросы многоформатной повестки. Обсудили сотрудничество в рамках партнерства РА-ЕС и других международных структур.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Португалии обстоятельно обсудили международные и региональные вопросы. Арарат Мирзоян представил своему португальскому коллеге ситуацию на Южном Кавказе, последние события в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, серьезные проблемы безопасности и гуманитарные проблемы в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян подчеркнул, что незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора более чем в течение 7 месяцев и углубление в результате этого гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе не способствуют усилиям по установлению прочного мира. Он также подчеркнул необходимость выполнения юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля о снятии блокады Нагорного Карабаха и предотвращении этнической чистки со стороны Азербайджана, подчеркнув необходимость действий международных акторов.
Арарат Мирзоян также подчеркнул необходимость отказа Баку от фанатичных устремлений и риторики, агрессивных действий, а также решения вопросов прав и безопасности населения Нагорного Карабаха.