Հետաքրքիր դրվագ Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից. Երբ Տիգրան Մեծը բանակցում էր Պոմպեոսի հետ աշխարհի քարտեզին գոյություն չուներ Ադրբեջան անունով պետություն
Գերմանիայի Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի համատեղ քննարկում երկու առաջնորդների մասնակցությամբ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այս առիթով հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է, հղում անելով պատմական աղբյուրների։
Ալիեւը հայտարարեց, որ 19-րդ դարում Գյուլիստանի եւ Թուրքմենչայի պայմանագրերով Ղարաբաղյան խանությունը մտել է Ռուսական կայսրության կազմի մեջ, եւ պայմանագրերում չի հիշատակվել Ղարաբաղի հայ բնակչությունը։ Դրանից հետո խոսք վերցրեց Հայաստանի վարչապետը և պատասխանելով Ալիևին ասաց․ "Ես չէի ցանկանա, որ Իլհամ Ալիևն այդքան խորը մտնի պատմության մեջ, որովհետև երբ հայոց թագավոր Տիգրան 2-րդ Մեծը բանակցություններ էր վարում հռոմեական զորավար Պոմպեոսի հետ, Հարավային Կովկասում և աշխարհում գոյություն չուներ Ադրբեջան կոչվող որևէ պետություն: Այդ պատճառով խորհուրդ չէի տա Ալևին այդքան խորանալ պատմության մեջ, այլապես ես կարող եմ ավելի հեռուն գնալ՝ մեր թվարկությունից առաջ", — ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետ երկու երկրների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ։ ՀՀ վարչապետը, մասնավորապես, նշել է, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ։ Իլհամ Ալիեւը հնարավոր է համարել, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել փուլ առ փուլ։

Когда Тигран Великий вел переговоры с Помпеем на карте древнего мира не существовало государства Азербайджан: Пашинян Алиеву
На полях Мюнхенской конференции по безопасности состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
После встречи с участием глав двух государств начались дебаты по карабахскому урегулированию.
Выступавший первым Ильхам Алиев, ссылаясь на исторические «факты», заявил, что Нагорный Карабах является частью Азербайджана. По его словам, в XIX веке по Гюлистанскому и Туркманчайскому договорам Карабахское ханство вошло в состав Российской империи, и в договорах не упоминалось об армянском населении Карабаха․
На это армянский премьер отпарировал: «Думаю, Алиеву не стоит уходить так глубоко в историю, ведь когда армянский царь Тигран Великий вел переговоры с римским полководцем Помпеем, на карте древнего мира не существовало государства под названием Азербайджан․ Поэтому я не советую Алиеву уходить так глубоко в историю, иначе я могу привести примеры из истории до нашей эры».
Далее главы двух стран представили свои позиции по нагорно-карабахскому урегулированию. Премьер-министр Армении, в частности, отметил, что у конфликта не может быть военного решения. Ильхам Алиев допустил, что конфликт может быть урегулирован поэтапно․