Գերմանացի խորհրդարանականները կասկածվում են Ադրբեջանից կաշառք ստանալու մեջ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագը հունվարի 30-ին պատգամավորական անձեռնամխելիությունից զրկել է Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն կուսակցության անդամ Կարին Շտրենցին։ Վերջինս մեղադրվում է Ադրբեջանից կաշառք ստանալու և այդ երկրի շահերի լոբբինգով զբաղվելու մեջ։ Նույն գործով անցնում է նաև Գերմանիայի Քրիստոնեա-սոցիալական միություն կուսակցության նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտերը։ Այս մասին գրում է Hetq.am-ը։
Պատգամավոր Կարին Շտրենցն ընտրվել էր Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիա հողից։ Նրան մեղադրում են առնվազն 22 հազար եվրո կաշառք ստանալու մեջ՝ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Ադրբեջանի օգտին լոբբինգով զբաղվելու համար։ Շտրենցը մի քանի անգամ մեղադրվել է Ադրբեջանից կաշառք ստանալու մեջ, իսկ 2019 թվականի մարտին տուգանվել 20 000 եվրոյով։
Շտրենցի գործով հետաքննության շրջանակներում՝ դատախազության, Քրեական գործերով դաշնային գերատեսչության և Բելգիայի ոստիկանության շուրջ 100 աշխատակիցներ խուզարկություն են իրականացրել 16 հաստատություններում, այդ թվում նաև պատգամավորի Բունդեսթագի գրասենյակում, Բեռլինի նրա անձնական տանը, Բեռլինի, Մակլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիա հողի, Բավարիայի և Բելգիայի մի շարք բնակելի հաստատություններում, գործարար և փաստաբանական գրասենյակներում։
Նույն գործով անցնող Էդուարդ Լինտերն էլ, միևնույն նպատակով, Ադրբեջանից ստացել է շուրջ 4 միլիոն եվրո կաշառք։ Լինտերը նախկինում եղել է Ներքին գործերի նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղարը։ Համաձայն գերմանական դատախազության՝ Լինտերը 2008-2016 թվականներին Ադրբեջանից ստացել է շուրջ 4 միլիոն եվրո կաշառք։ Ընդ որում, նախկին պատգամավորը գումարներն ստացել է բրիտանական կեղծ ընկերությունների միջոցով, որոնք հաշիվներ են ունեցել Բալթյան երկրների բանկերում։ Ստացված գումարի մեծ մասը, ի նշան երախտագիտության, Լինտերը փոխանցել է ԵԽԽՎ առանձին պատվիրակների, որոնք պետք է դրական արտահայտվեին Ադրբեջանում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ և դեմ արտահայտվեին երկրում առկա քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը։ Նույն Լինտերը, իր «Line M-Trade» խորհրդատվական ընկերությունում դեռ մի քանի տարի առաջ աշխատանքի է ընդունել Շտրենցին։ Խորհրդատվական ընկերությունն ուղղակիորեն ֆինանսավորվել է Բաքվի կողմից և զբաղվել եվրոպական կառույցներում Ադրբեջանի շահերի պաշտպանությամբ։
Ադրբեջանից կաշառք ստանալու և այդ երկրի շահերը պաշտպանելու գործով անցնում է ևս մեկ կասկածյալ, որի տվյալները հետաքննական մարմինները դեռ չեն հրապարակում։ Նրան մեղադրում են կեղծ ընկերություն ստեղծելու և իր փաստաբանական գրասենյակի միջոցով բանկային հաշիվներ բացելու մեջ, որոնց միջոցով Ադրբեջանը կարողացել էր գնել ԵԽԽՎ առանձին անդամների։
Մեկ այլ գործով պատգամավորական անձեռնամխելիությունից զրկվել է նաև «Գերմանիայի համար այլընտրանք» աջ պոպուլիստական կուսակցության առաջնորդ Ալեքսանդր Գաուլանդը։ Որոշումն ընդունվել է Մայնի Ֆրանկֆուրտի դատախազության առաջարկությամբ, որը անձեռնամխելիությունից զրկելու դիմումով մտել էր Բունդեսթագ։ Գաուլանդը մեղադրվում է հարկերից խուսափելու մեջ։ Ենթադրվում է, որ քաղաքական գործիչը, մի քանի տարի շարունակ, իր հարկային հայտարարագրերում թաքցրել է եկամուտները։ Այդ նպատակով, դատախազության կարգադրությամբ, Մայնի Ֆրանկֆուրտի և Պոտսդամի նրա տներում անց է կացվել խուզարկություն։

Германские парламентарии подозреваются в получении взятки от Азербайджана
Бундестаг ФРГ 30 января лишил депутатской неприкосновенности члена Христианско-демократического союза Германии Карин Штренц. Последняя обвиняется в получении взятки от Азербайджана и лоббировании интересов этой страны. По тому же делу проходит и бывший депутат от Христианско-социального союза Германии Эдуард Линтер.
Депутат Карин Штренц была избрана из земли Мекленбург-Передняя Померания. Ее обвиняют в получении взятки в не менее 22 тысяч евро за лоббинг в пользу Азербайджана в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). Штренц несколько раз обвинялась в получении взятки от Азербайджана, а в марте 2019 года была оштрафована на 20 000 евро.
В рамках расследования дела Штренца около 100 сотрудников прокуратуры, федерального ведомства по уголовным делам и бельгийской полиции провели обыски в 16 учреждениях, в том числе в офисе депутата в Бундестаге, в ее личном доме в Берлине, в ряде жилых зданий Берлина, Макленбурга-Передней Померании, Баварии и Бельгии, в бизнес и адвокатских офисах.
Проходящий по тому же делу Эдуард Линтер получил от Азербайджана взятку в размере 4 млн евро. Линтер ранее был парламентским госсекретарем Министерства внутренних дел. Согласно немецкой прокуратуре, Линтер в 2008-2016 годах получил от Азербайджана взятку в размере около 4 млн евро. При этом экс-депутат получил деньги через фальшивые британские компании, которые имели счета в банках стран Балтии. Большая часть полученной суммы, в знак благодарности, Линтер передал отдельным делегатам ПАСЕ, они должны были положительно высказаться в связи с состоявшимися в Азербайджане выборами и высказаться против освобождения политзаключенных в стране. Тот же Линтер в своей консалтинговой компании «Line M-Trade» еще несколько лет назад принял на работу Штренца. Консалтинговая компания напрямую финансировалась Баку и занималась защитой интересов Азербайджана в европейских структурах.
По делу о получении взятки от Азербайджана и защите интересов этой страны проходит еще один подозреваемый, данные которого следственные органы пока не разглашают. Его обвиняют в создании фальшивой компании и открытии банковских счетов через его адвокатскую контору, посредством которых Азербайджан смог купить отдельных членов ПАСЕ.
По другому делу депутатской неприкосновенности лишился также лидер правой партии «Альтернатива для Германии» Александр Гауланд. Решение было принято по предложению прокуратуры Франкфурта-на-Майне. Гауланд обвиняется в уклонении от уплаты налогов. Предполагается, что политик несколько лет подряд скрывал доходы в своих налоговых декларациях. С этой целью, по распоряжению прокуратуры, в его домах во Франкфурте-на-Майне и Потсдаме был проведен обыск.