Սեպտեմբերին ղարաբաղյան հողից ողջ խաղաղ բնակչության վտարումից հետո հին քրիստոնեական ժառանգությունը հայտնվել է լիակատար ոչնչացման վտանգի տակ․ Dialogorg.ru-ի անդրադարձը
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղ հանգեցրեց ոչ միայն տարածաշրջանի ամբողջական էթնիկ զտման, այլև այժմ միջազգային տարբեր շրջանակներում խիստ մտահոգություն է առաջանում թողած հայկական հսկայական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ։ Dialogorg.ru կայքը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է Արցախի մշակության ժառանգության  պահպանման խնդրին։
«Արցախի ավելի լայն շրջանի շուրջ 6000 հուշարձանների վրա տեղադրած շուրջ 500 պատմական վայրեր այժմ գտնվում են հայոց պատմության եւ ժառանգության նկատմամբ բացարձակ անհանդուրժողականությամբ հայտնի կառավարության վերահսկողության տակ:
Հիշենք ևս մեկ պատմական հայկական շրջան ՝ Նախիջևանը, որտեղ 1997-2006թթ.Ադրբեջանի իշխանությունները ոչնչացրեցին հայկական քրիստոնեական օբյեկտների ողջ Հայտնի ցանկը, որը բաղկացած էր մոտ 89 եկեղեցիներից, 5840 խաչքարերից և ավելի քան 22 000 տապանաքարերից:
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանը ավերել է գրավյալ շրջաններում գտնվող գերեզմանոցներն ու եկեղեցիները, և դա փաստագրված է «Կովկասի ժառանգության դիտարկում» և «հուշարձանների դիտարկում» կազմակերպությունների կողմից, ինչպես նաև ապամոնտաժել է Շուշիի Հայտնի Ղազանչեցոց տաճարը, որը Ադրբեջանը երկու անգամ ռմբակոծել է ռազմական գործողությունների ժամանակ ։
Ադրբեջանը դարձել է նաև սեփական քարոզչության զոհը.տասնամյակներ շարունակ ղարաբաղյան հայկական ժառանգության գոհարները ՝ Գանձասարից մինչև Ամարաս, Դադիվանք, Ծիծեռնավանք և Գտիչվանք, հռչակվել են որպես «կովկասյան ալբանացիների», այսինքն ՝ «պրոտոադրբեջանցիների» ստեղծագործություններ, որոնք այդ տարածքներում երբեք չեն էլ ապրել ։ Օգտագործելով այս երևակայական կապը տարածաշրջանի նկատմամբ իրենց պահանջներն արդարացնելու համար ՝ ադրբեջանական իշխանությունները չեն կարող ոչնչացնել այդ հուշարձաններն այնքան օպերատիվ, որքան կցանկանային ՝ հաշվի առնելով երկար տարիների ռևիզիոնիստական քարոզչությունը։
Եվ այնուամենայնիվ, հայկական խաչքարերը (բարդ փորագրություններով խաչքարերի կոթողներ, որոնք սովորաբար գերեզմանաքարերի ֆունկցիա են կատարում), գերեզմանոցներն ու քիչ հայտնի եկեղեցիները, ինչպես և սպասվում էր, արդեն դարձել են ջնջման օբյեկտներ ։ Շատ կարևոր հայկական խաչքարեր, այդ թվում ՝ աշխարհի ամենահին 866 թվականի խաչքարը (Վաղուհաս գյուղում), վերջերս տեղի ունեցած ներխուժումից հետո չեն տարհանվել: Թե ինչ կլինի նրանց հետ, դժվար չէ պատկերացնել, եթե միջազգային հանրությունը չհամարձակվի ուժեղացված հսկողության տակ վերցնել Ղարաբաղի պատմական հայկական ժառանգությունը և ոչ միայն հայկական քրիստոնեական ժառանգությունը, այլև սլավոնականը, որն ավանդաբար գոյություն է ունեցել տարածաշրջանում: Ամբողջ քրիստոնյա բնակչությունը, ներառյալ ղարաբաղյան սլավոնները, 9 ամսվա շրջափակումից և ադրբեջանական զինված ուժերի ռազմական ագրեսիայից հետո վտարվեցին Լեռնային Ղարաբաղից:
2021 թվականի դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանն իր միջանկյալ որոշմամբ Ադրբեջանին պարտավորեցրել է «պատժել և կանխել» հայկական հուշարձանների ոչնչացումը ։ Առայժմ դա հետ է պահում Ադրբեջանի իշխանություններին Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնեական հուշարձանների տոտալ ոչնչացումից ։ Ադրբեջանի Զուսպ պահվածքի ինտրիգային օրինակ է «Caucasus Heritage Watch» կազմակերպության կողմից 2023 թվականի նոյեմբերի սկզբին հրապարակված արբանյակային զեկույցը, որում ասվում է, որ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ որոշումից հետո, հնարավոր է, «վերականգնել է» այն եկեղեցին (Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղի Սուրբ Սարգիս), որն ավելի վաղ քանդել էր ։ Ընդ որում, եկեղեցին «ալբանացվել է» և անհետացել են նրա հայկական ծագման մասին բոլոր հիշատակումները, սակայն նույն ժամանակահատվածում Ադրբեջանը շինարարության անվան տակ վնասել է Շուշիի ևս մեկ հայկական եկեղեցի ։
Լեռնային Ղարաբաղում քրիստոնեական հուշարձանների մոնիթորինգն ու պաշտպանությունն անհրաժեշտություն է, որպեսզի աշխարհը ականատես չլինի մարդկության մշակութային ժառանգության դեմ ուղղված ևս մեկ հանցագործության:

Dialogorg.ru: после изгнания всего мирного населения с карабахской земли в сентябре 2023 года древнее христианское наследие оказалось под угрозой полного уничтожения
торжение Азербайджана в Нагорный Карабах в сентябре 2023 года привело не только к полной этнической чистке региона, но теперь в международных разных кругах вызывает сильное беспокойство по поводу оставленного огромного армянского культурного наследия. По оценкам, около 500 исторических мест, на которых размещено около 6000 памятников в более широком регионе Арцаха, в настоящее время находятся под контролем правительства, известного своей абсолютной нетерпимостью к армянской истории и наследию. И ведь опасения не беспочвенны.
Вспомним еще один исторический армянский регион – Нахичеван, где в период с 1997 по 2006 год власти Азербайджана уничтожили весь известный перечень армянских христианских объектов, состоящий примерно из 89 церквей, 5840 хачкаров (каменных крестов) и более 22 000 надгробия.
После войны 2020 года Азербайджан разрушил кладбища и церкви в оккупированных районах и это документально подтверждено организациями «Наблюдение за наследием Кавказа» и «Наблюдение за памятниками», а также демонтировал знаменитый собор Казанчецоц в Шуши, который Азербайджан дважды бомбил во время военных операций.
Азербайджан стал также жертвой собственной пропаганды: на протяжении десятилетий жемчужины карабахского армянского наследия – от Гандзасара до Амараса, Дадиванка, Цицернаванка и Гтичванка – провозглашались как творения «кавказских албанцев» – то есть «протоазербайджанцев», которые на этих территориях никогда и не жили. Используя эту воображаемую связь для оправдания свои претензии к региону, азербайджанские власти не могут уничтожить эти памятники так оперативно, как они бы хотели, с учетом многих лет ревизионистской пропаганды. И тем не менее, армянские хачкары (стелы из хачкаров с замысловатой резьбой, которые обычно выполняют функцию надгробий), кладбища и менее известные церкви, как и ожидалось, уже стали объектами стирания. Многие ключевые армянские хачкары, в том числе старейший в мире хачкар 866 года (в селе Вагухас), не были эвакуированы после недавнего вторжения. Что станет с ними, нетрудно представить, если международное сообщество не решиться взять под усиленный контроль историческое армянское наследие Карабаха и не только армянское христианское наследие, но и славянское, которое традиционно существовало в регионе. Всё христианское население, включая карабахских славян, после 9 месяцев блокады и военной агрессии азербайджанских ВС было изгнано из Нагорного Карабаха.
В декабре 2021 года Международный Суд ООН своим промежуточным решением обязал Азербайджан «наказать и предотвратить» разрушение армянских памятников.  Пока что это сдерживает властей Азербайджана от тотального уничтожения христианских памятников Нагорного Карабаха. Интригующим примером сдержанного поведения Азербайджана является спутниковый отчет, опубликованный в начале ноября 2023 года организацией «Caucasus Heritage Watch», в котором говорится, что Азербайджан после промежуточного решения Международного Суда ООН, возможно, «восстановил» церковь (Сурб Саргис в селе Мохренес, Гадрутский район), которую он разрушил ранее. При этом церковь «албанизировалась» и исчезли все упоминания о ее армянском происхождении, но в тот же период Азербайджан под видом строительства повредил еще одну армянскую церковь в Шуши.
Мониторинг и защита христианских памятников в Нагорном Карабахе – необходимость, чтобы мир не стал свидетелем еще одного преступления против культурного наследия человечества.