Ջիգարխանյանի դստեր հուշարձանը ոչնչացրել են (լուսանկար)
Թատրոնի եւ կինոյի դերասան Արմեն Ջիգարխանյանի առաջին ամուսնությունից միակ հարազատ դուստրը՝ Ելենան մահացել էր 1987 թվականին: Նրան հողին են հանձնել մայրաքաղաքի Վագանկովյան գերեզմանատանը։ Ինչպիսին էր դերասանի երրորդ կնոջ ՝ Վիտալինա Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայայի զարմանքը, երբ նա եկել էր Զատկի օրը մաքլերու ամուսնու շիրմը և չէր հայտնաբերել նրա դստեր գերեզմանը։ Դերասանի միակ դուստրը՝ Ելենա Ջիգարխանյանը, աշխատել է Մայակովսկու անվան թատրոնում ։
1988 թ-ին նրանք հոր հետ պետք է խաղային մեկ ներկայացման մեջ, սակայն դեկտեմբերի 30-ի փորձից հետո 23-ամյա ժառանգուհու եւ նրա երիտասարդի մարմինները գտել են ավտոտնակում։ Նրանք մահացել են ավտոմեքենայում՝ շմոլ գազի թունավորումից։
Ջիգարխանյանը որոշել էր դստեր գերեզմանին տեղադրել գեղեցիկ, թանկարժեք մարմարե հուշարձան։ Նրա պատմությունը "Дни.ру"-ին պատմել է Վիտալինա Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայան։
"Լենեի արձանը ստեղխել էր Կիևից քանդակագործը՝ կարմիր հատուկ մարմարից՝ Արմեն Բորիսովիչի պատվերով։ Դրանով զբաղվել էր մեր ընկերը՝ Դովժենկոյի ստուդիայում առաջին ֆիլմի տնօրենը, որտեղ նկարահանվել էր Ջիգարխանյանը՝ Սեմյոն Բորիսի Ռայխլինը։ Նա վերջերս է մահացել, բայց նրա որդին ինձ հաստատել է այդ տեղեկությունը։ Իհարկե, պատվիրելով քանդակագործի անվանական արձանը՝ Արմեն Ջիգարխանյանը մտածում էր, որ ինքը կհուղարկավորվի Նովոդևիչյով գերեզմանատանը՝ կարգավիճակը թույլ էր տալիս դա",- պատմել է Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայան։
Բայց դերասանի ընկերները որոշել են այլ կերպ, և, հավանաբար, տնտեսելու նպատակով, թաղեցին նրան դստեր գերեզմանում։ Անցել է արդեն 34 տարի։
"Դագաղների վերահուղարկավորումը մեկ գերեզմանում հնարավոր է միայն սանիտարական ժամկետի ավարտից հետո։ Մոսկվայում սահմաված է 15 տարի։ Աճյունասափորների հուղարկավորությունը կատարվում է առանց ժամանակավոր սահմանափակման", - աղբյուրին  պարզաբանել են "ծիսակատարություն" պետական բյուջետային հաստատությունում։

Сровняли могилу с землей: памятник дочери Джигарханяна цинично уничтожили (Photo)
У актера театра и кино Армена Джигарханяна была единственная родная дочь Елена от первого брака, трагически погибшая в 1987 году. Похоронили ее в глубине Ваганьковского кладбище столицы. Каково же было удивление третьей супруги артиста Виталины Цымбалюк-Романовской, когда она пришла убрать к Пасхе на его могиле и не нашла захоронения дочери. Единственная дочь актера Елена Джигарханян служила в столичном театре имени Маяковского.
Под новый, 1988 год, они с отцом должны были играть в одном спектакле. Но после репетиции 30 декабря тела 23-летней наследницы и ее молодого человека нашли в гараже. Они погибли от отравления угарным газом в стоявшем с работающим двигателем автомобилем. "Их нашли: он у руля, она у дверей, видимо, надышались каким-то газом. Страшная картина", – позже говорила вторая жена актера Татьяна Власова.
Джигарханян решил поставить на могиле дочери красивый дорогой мраморный памятник. Его историю "Дни.ру" рассказала Виталина Цымбалюк-Романовская.
"Памятник Лене делал киевский скульптор из особого сорта красного мрамора по личному заказу Армена Борисовича, – говорит пианистка. – Занимался этим наш друг – первый директор фильма на студии Довженко, где снимался Джигарханян – Семен Борисович Райхлин. Он недавно ушел, но его сын подтвердил мне эту информацию. Конечно, заказывая именной памятник скульптору, Армен Джигарханян не имел в виду свое подзахоронение к дочери. Да и вообще думал, что будет похоронен на Новодевичьем – статус позволял". Но друзья актера решили иначе. И, вероятно, в целях экономики, похоронили его в могилу дочери. Мол, прошло, уже 34 года, поэтому можно. "Повторное захоронение гробом в землю в одну могилу возможно только по прошествии санитарного срока. В Москве это 15 лет. Захоронение урн с прахом производится без временного ограничения", – поясняют в государственном бюджетном учреждении "Ритуал".