Սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով մարդիկ լքել են Վերին և Ներքին Շորժա գյուղերը․ ՀԷԿ-ը չի գործում
2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ զինված հարձակման հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Շորժա ու Վերին Շորժա գյուղերում քաղաքացիական կյանք այլևս չկա, սարատեղիներն ամբողջությամբ անցել են ադրբեջանական դիտարկման վերահսկողության ներքո, իսկ գյուղերը դատարկվել են։
Առաջացել են ջրի հասանելի լրջագույն խնդիրներ կամ ջուր չկա առհասարակ: Այս փաստերն արձանագրվել են Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի կողմից 2022թ. նոյմբերի 25-ին, դեկտեմբերի 29-ին մարզի սահմանային բնակավայրերում փաստահավաք աշխատանքների ժամանակ։
Մասնավորապես, Վերին Շորժայի սարատեղիի հատվածում, ադրբեջանական զինված ծառայողները ներխուժել էին դեռևս 2021թ. մայիսի 12-ից, անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակիչներին օրինական փաստաթղթերով պատկանող հողատարածքներում, որտեղից իրականացրել են պարբերական կրակոցներ գյուղի ուղղությամբ, ահաբեկել են անասնապահությամբ զբաղվող բնակիչներին, զբաղվել անասնագողությամբ, արոտավայրեր այրելով, ապօրինաբար տիրացել ջրավազանների ու բնական աղբյուրների՝ մարդկանց զրկելով ջրից և այլն։
2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ներխուժման հետևանքով առաջ են եկել անվտանգության լրջագույն խնդիրներ նաև Սոթք, Այրք, Ջաղացաձոր, Կուտական, Փոքր Մասրիկ և այլ գյուղերի համար։ Գեղամաբակ, Ջաղացաձոր, Այրք, Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա և այլ գյուղերի համար ջրային ավազաններն ու ջրի բնական աղբյուրները հայտնվել են ադրբեջանական վերահսկողության կամ դիտարկման ներքո 2021թ. մայիսից ու առավել խորացել 2022թ. սեպտեմբերի պատերազմից հետո. գյուղերում ջրի հասանելիության լուրջ խնդիներ են առաջ եկել կամ ջուր չկա առհասարակ: Լուսանկարներում այն դիրքերներն, որոնք արձանագրել է հիմնադրամը փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում: Ջրի քանակի կտրուկ նվազման պատճառով Վերին Շորժա-Այրք ճանապարհին գործող ՀԷԿ-ն այլևս չի գործում։
Նման հատուկ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացվել են նաև 2022թ. հոկտեմբերին Սյունիքի մարզում միջազգային փաստաբաններ Գառնիկ Քերքոնեանի (Karnig Kerkonian) և Կարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) մասնակցությամբ:

В селах Неркин Шоржа и Верин Шоржа больше нет гражданской жизни: Фонд «Татоян»
В результате нападения Вооруженных сил Азербайджана на Армению 13-14 сентября 2022 года в селах Неркин Шоржа и Верин Шоржа Гегаркуникской области больше нет гражданской жизни, горы полностью перешли под азербайджанский контроль, а села опустели. Возникли серьезные проблемы с доступом к воде.
Эти факты были зафиксированы Центром права и справедливости Фонда «Татоян» в 2022 году во время работ по сбору фактов в приграничных населенных пунктах 25 ноября и 29 декабря. В частности, на участок горы Верин Шоржа азербайджанские военнослужащие вторглись еще в 2021 году. С 12 мая они незаконно дислоцировались на землях, принадлежащих гражданам РА на законных основаниях.
С мест дислоцирования азербайджанских ВС периодически открывался огонь в направлении этих сел, терроризируя их жителей, занимающихся животноводством и скотоводством. Азербайджанские военнослужащие поджигали армянские пастбища, незаконно завладели бассейнами и природными водными источниками, лишив жителей данных сел воды. В результате вторжения на территорию РА азербайджанских ВС 13-14 сентября 2022 года возникли серьезные проблемы безопасности и для жителей сел Сотк, Айрк, Джагацадзор, Кутакан, Покр Масрик и других.
Водные бассейны и природные источники воды этих сел оказались под контролем азербайджанских ВС после их вторжения на территорию РА с мая 2021 года и продвижения после сентябрьской войны 2022 года. В этих деревнях возникли серьезные проблемы с доступом к воде. По этой причине не действует ГЭС Верин Шоржа-Айрк. Подобные спецработы по сбору фактов были проведены и в октябре 2022 года в Сюникской области при участии международных адвокатов Гарника Керконяна и Каро Казаряна. В настоящее время на английском языке составляется отчет по выявленным фактам по специальной методологии.