Մոսկվայում հեռակա կարգով կալանավորել են «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հեռուստախաղի ադրբեջանցի մասնակից Ռովշան Ասկերովին
Մոսկվայի Բասմանի դատարանը հեռակա կարգով կալանավորել է «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հեռուստախաղի մասնակից Ռովշան Ասկերովին։ Այս մասին հայտնում է Ria.ru-ն։
Դատարանը բավարարել է հետաքննության միջնորդությունը և Ասկերովի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանքը՝ երկու ամիս ժամկետով՝ ՌԴ տարածքում ձերբակալվելու կամ արտահանձնելու պահից։
Ավելի վաղ ՌԴ քննչական կոմիտեն Ասկերովի դեմ քրեական գործ էր հարուցել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 354.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Քրեական օրենսգրքի տվյալ հոդվածով նախատեսված առավելագույն պատիժը հինգ տարվա ազատազրկումն է:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ասկերովը սոցցանցում կեղծ տեղեկություններ է հրապարակել, որոնք վիրավորում և վարկաբեկում են Խորհրդային Միության մարշալ Գեորգի Ժուկովի հիշատակը։ Նա մարշալ Ժուկովին «ուսադիրներով մարդասպան է անվանել»։

Ровшана Аскерова в Москве заочно арестовали
Басманный суд Москвы заочно арестовал участника телеигры «Что? Где? Когда?» Ровшана Аскерова в рамках дела о реабилитации нацизма. Об этом сообщили РИА Новости в пресс-службе суда.
«Суд удовлетворил ходатайство следствия и избрал в отношении Аскерова меру пресечения в виде заключения под стражу на срок два месяца с момента задержания на территории РФ или экстрадиции», — сказал собеседник агентства.
Ранее Следственный комитет РФ возбудил на Аскерова уголовное дело о реабилитации нацизма по части 4 статьи 354.1 УК РФ. Максимальное наказание, предусмотренное данной статьей УК, — пять лет лишения свободы. Согласно обвинению, Аскеров опубликовал в соцсети ложные сведения, оскорбляющие и порочащие память маршала Советского Союза Георгия Жукова. Аскеров был объявлен в розыск.
Руководитель пресс-службы производителя программы телекомпании «Игра-ТВ» Виктория Селиванова в конце апреля сообщила РИА Новости, что Ровшан Аскеров не участвует в игре «Что? Где? Когда?» и давно покинул Россию. Свой пост о маршале Жукове Авшеров опубликовал 6 апреля, назвав маршала «убийцей в погонах» и «мародером».