Ջավախքում բախումներ են եղել հայերի ու ադրբեջանցիների միջև
Օգոստոսի 23-ին Նինոծմինդայի շրջանի Թորիա գյուղի բնակիչների և Գարդաբանիի շրջանից ժամանած ազգությամբ ադրբեջանցիների միջև ծեծկռտուք է եղել: Պատճառը գյուղի արոտավայրերն են, որտեղ իրենց ոչխարի հոտն են արածացրել ադրբեջանցիենրը: Կան տուժածներ և բերման ենթարկվածներ: Այս մասին հայտնում է Վրաստանում գործող հայալեզու «Ալիք մեդիան»՝ հղում անելով Թորիայի բնակիչների խոսքերին:
Այսօր` օգոստոսի 24-ի առավոտից Թորիայի բնակիչները հավաքվել են Նինոծմինդայի շրջանային ոստիկանության շենքի մոտ և պահանջում են ազատ արձակել բերման ենթարկած թորիացիներին: Ըստ նրանց՝ տղաները մեղավոր չեն և ոչ մի տուգանք չպետք է սահմանվի նրանց համար:
«Սարում հունձ էինք անում՝ մոտ 30 հոգով, երբ մոտեցան Գարդաբանիից ժամանած հովիվները, որոնք ամեն տարվա նման ոչխարի հոտը բերել էին մեր սարերում արածացնելու: Մենք պայմանավորվածություն ունեինք, որ արտերը հնձելուց հետո կարող են բերել հոտը: Երբ բարձրացան մեզ հետ խոսելու, մենք անհամաձայնություն ունեցանք, որից հետո նրանք իջան ներքև», — «Ալիքի» հետ զրույցում պատմում է Թորիայի բնակիչ Մերուժան Մալխասյանը:
Մերուժանի խոսքով՝ երբ հովիվները հետ են իջել, ոչխարը քշել են դեռ չհնձած դաշտի մեջ, ինչից հետո հունձ անող թորիացիները 3-4 երեխայի ուղարկել են, որ փոխանցեն՝ ոչխարը դուրս բերեն չհնձած արտից:
«Երեխաներին ծեծել էին, մեկի քիթը կոտրել: Մեծերը իջան պարզելու, թե ինչի են նման բան արել, ինչից հետո քաշքշուկ սկսվեց և վերածվեց ծեծկռտուքի, թեև շուտով և ավարտվեց», — պատմում է Թորիայի բնակիչը:
Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակ թորիացիներին են մոտեցել տարածքում հսկող վրաց սահմանապահները, իրենք էլ պատմել են ողջ իրողություն և այդ պահին, «մի 3-4 մեքենայով եկան գարդաբանցիները, դուրս եկան մեքենաներից փայտե ու երկաթե ձողերով ու սկսեցին խփել: Նրանք նաև վրաց սահմանապահներին էին խփում»:
«Քիչ անց եկան ոստիկանությունից, Թորիայի 5-6 բնակիչ կոտրվաքներ և տարբեր վնասվածքներ ունեին, այդ թվում նաև երկու անչափահաս երեխա: Նրանց հիվանդանոց տեղափոխեցին, որից հետո էլ Թորիայի 3 բնակչի ոստիկանական բաժանմունք տեղափոխեցին», - պատմում է Մերուժանը:
Ըստ գյուղացիների նախկինում Թուշեթից եկած եկվորների հետ խնդիր չի եղել և սա առաջին լուրջ միջադեպն է, որի մասին արդեն բոլորը գիտեն, հայտնում է JNEWS-ը: Վրաստանի ՆԳՆ-ի մամլո ծառայությունից հայտնում են, որ այս պահի դրությամբ՝ երկու կողմից ընդհանուր առմամբ 11 ձերբակալված կա, տարվում է հետաքննություն:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հետաքննություն է սկսել առողջությանը դիտավորյալ թեթև վնասվածք պատճառելով դրվագով, որը պատժվում է տուգանքով կամ ուղղիչ աշխատանքով՝ առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով, կամ տնային կալանք՝ 6 ամսից մինչև 2 տարի, կամ մինչև 3 տարի ազատազրկում և զենքի օգտագործման սահմանափակում: Հետաքննություն է տարվում նաև ՔՕ-ի 225-րդ հոդվածի երկրորդ մասով, որը նշանակում է խմբակային բռնության կազմակերպում, ղեկավարում և այդ ամենին մասնակցություն:

В Джавахке произошла драка между армянами и азербайджанцами
23 августа между жителями села Тория Ниноцминдского района Грузии и прибывшими из Гардабанского района азербайджанцами произошла драка. Участники драки «не поделили» сельское пастбище. Есть пострадавшие и подвергнутые приводу. Об этом сообщает грузинское армяноязычное издание "Алик Медиа".
С утра 24 августа жители Тории собрались у здания районной полиции Ниноцминды и требуют освободить подвергнутых приводу торийцев. По их словам, парни не виноваты, и они не должны быть подвергнуты штрафу.
«Мы косили в горах сено, около 30 человек, когда подошли пастухи из Гардабани, которые каждый год, пасли там овец. У нас есть договоренность, что после сенокоса они могут пасти там овец. Когда они поднялись, чтобы поговорить с нами, возник спор, после чего они спустились вниз», - рассказал в беседе житель Тории Меружан Малхасян.
По словам Малхасана, когда пастухи спустились вниз, они погнали овец в еще нескошенное поле. Торианцы отправили к ним 3-4 детей, чтобы они передали им вывести своих овец из поля.
«Детей избили, одному из них сломали нос. Взрослые спустились, чтобы выяснить причину произошедшего, после чего началась потасовка, переросшая в драку, хотя вскоре она закончилась», - рассказывает житель Тории.
По его словам, в это время к торийцам подошли охраняющие территорию грузинские пограничники, они рассказали им о произошедшем, и в этот момент, на 3-4 машинах подъехали гардабанцы с деревянными и железными прутьями и начали бить не только их, но и грузинских пограничников.
«Чуть позже подоспела полиция, 5-6 жителей Тории получили различные травмы, в том числе двое несовершеннолетних детей. Их доставили в больницу, после чего троих жителей Тории доставили в отделение полиции», - рассказывает Малхасян.
По словам сельчан, ранее с приезжими из Тушета проблем не было, и это первый серьезный инцидент, передает JNEWS. Как сообщает пресс-служба МВД Грузии, на данный момент в общей сложности с обеих сторон задержаны 11 человек, ведется следствие. Министерство внутренних дел Грузии начало расследование по эпизоду умышленного причинения легкого вреда здоровью, которое карается штрафом или исправительными работами сроком не более 6 месяцев, либо домашним арестом от 6 месяцев до 2 лет, либо лишением свободы до 3 лет и ограничением использования оружия. Ведется расследование также по части второй части статьи 225 УК Грузии (организация, руководство групповым насилием и участие в этом).