Հայերի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումները չեն սահմանափակվում միայն 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությամբ. Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան
Ֆրանսիայի Շարանտոն-լը-Պոն քաղաքի հայկական խաչքարի առջև ապրիլի 20-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին նվիրված հանդիսավոր արարողություն՝ մասնակցությամբ Վալ-դը-Մարն դեպարտամենտի ղեկավարության, բազմաթիվ քաղաքապետերի և Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ու Սենատի անդամների։
Այս մասին տեղեկանում են Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից:
Իր ելույթի ժամանակ դեսպան Տոլմաջյանը հիշեցրել է, որ սեփական հայրենիքում հայերի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումները չեն սահմանափակվում միայն 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությամբ։ Դրանք սկիզբ են առել դեռևս 19-րդ դար վերջին՝ Օսմանյան կայսրությունում 1894-1895 թվականների հայկական ջարդերով, շարունակական բնույթ ստացել 20-րդ դարի ընթացքում և հասել ընդհուպ մինչև մեր օրեր, ինչի ամենավերջին դրսևորումներն էին պատերազմն Արցախում և այդտեղ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումներն ու խաղաղ բնակչության սպանությունները։
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել Շարանտոն-լը-Պոնի քաղաքապետ Էրվե Գիքելը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Միշել Էրբիյոնը և Վալ-դը-Մարն դեպարտամենտի նախագահ Օլիվիե Կապիտանյոն։ Արարողությանը ներկա են եղել և ծաղկեպսակներ տեղադրել Ֆրանսիայի Սենատի Արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության և զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնը, Սենատի մշակույթի և կրթության հանձնաժողովի նախագահ Լորան Լաֆոնը, Սեն Մորիսի քաղաքապետ Իգոր Սեմոն, Մեզոն-Ալֆորի քաղաքապետ Մարի-Ֆրանս Պարենը, ինչպես նաև մի շարք այլ քաղաքների ղեկավար ներկայացուցիչներ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայի Հայոց թեմի նորընտիր առաջնորդ Տեր Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանը և Ալֆորվիլի հոգևոր հովիվ Տեր Տիրայր Քելեջյանը։
Հիշատակի արարողությանը մասնակցել է նաև ֆրանսիացի պատգամավոր Միշել Հերբիլլոն: Պատգամավորը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ու լուսանկարներ հրապարակել:
«Այսօր, ինչպես ամեն տարի, ներկա էի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառմանը»,- գրել է ֆրանսիացի պատգամավորը:

Проявления политики геноцида по отношению к армянам не ограничиваются Геноцидом армян 1915 года: посол РА во Франции
20 апреля перед армянским хачкаром в Шарантон-ле-Пон, Франция, состоялась торжественная церемония, посвященная 107-й годовщине Геноцида армян, с участием руководства департамента Валь-де-Марн, многочисленных мэров, депутатов Национального собрания и Сената Франции.
Об этом стало известно из сообщения, распространенного посольством Армении во Франции.
В ходе своего выступления посол Толмаджян напомнил, что проявления политики геноцида в отношении армян на его родине не ограничиваются Геноцидом армян 1915 года. Они начались в конце 19 века, с резни армян в Османской империи в 1894-1895 годах, и продолжились в 20 веке, дойдя до наших дней, последними проявлениями которых были война в Арцахе, и осуществленные там Азербайджаном этнические чистки и убийства мирного населения.
На мероприятии выступили мэр Шарантон-ле-Пона Эрве Гикель, заместитель председателя Комитета по иностранным делам Национального собрания Франции Мишель Эрбион и председатель департамента Валь-де-Марн Оливье Капитанио. В церемонии приняли участие председатель комитета Сената Франции по международным отношениям и обороне Кристиан Камбон, председатель комитета Сената по культуре и образованию Лоран Лафон, мэр города Сен-Морис Игорь Семон, Мари-Франсуа Парен, мэр Мезон-Алфора, другие руководители городов.
В мероприятии также приняли участие новоизбранный предстоятель Армянской епархии Франции отец Григор Хачатрян и духовный пастырь Альфорвиля отец Тирайр Келеджян.
В церемонии поминовения также принял участие французский депутат Мишель Эрбийо. Депутат сделал пост в своем микроблоге в Twitter и опубликовал фотографии.
"Сегодня, как и каждый год, я присутствовал на мероприятии, посвященном памяти жертв Геноцида армян", - написал французский депутат.