Ֆրանսիայում մանրէների պատճառով ոչնչացվել է 2 միլիոն շիշ Perrier ջուր
Nestlé-ն ոչնչացրել է երկու միլիոն շիշ Perrier ջուր՝ որպես նախազգուշական միջոց այն բանից հետո, երբ դրանց աղբյուրում հայտնաբերվել են «կղանքային ծագման բակտերիաներ», հաղորդում է Le Monde թերթը:
Թերթը պարզաբանում է, որ պատճառը Գարդի բաժնի թաղապետի հրամանագիրն է եղել Վերղեզե կոմունայի յոթ աղբյուրներից մեկի ջրի օգտագործումը «անհապաղ դադարեցնելու» մասին, որտեղ գտնվում է Perrier գործարանը։ «2024 թվականի մարտի 10-ից և մի քանի օր շարունակ տեղի է ունեցել աղտոտվածության դրվագ ֆեկալային ծագման միկրոօրգանիզմներով (կոլիֆորմ բակտերիաներ, Escherichia coli), ինչպես նաև Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas aeruginosa) տեսակի միկրոօրգանիզմներով։ [Եթե նրանք մտնեն շշալցված ջրի մեջ] դրանք կարող են սպառողների առողջության համար վտանգ ներկայացնել»,- ասվում է փաստաթղթում։
Nestle-ն պարբերականին հայտնել է, որ պատճառը հորդառատ տեղումներն են, որոնք տեղացել են տարածաշրջանում «Մոնիկա» փոթորկի ժամանակ։ Պարբերականը, սակայն, նշում է, որ այս միջադեպը տեղի է ունեցել ընկերության աղբյուրներում հավաքվող ստորերկրյա ջրերի որակի ընդհանուր վատթարացման ֆոնին։
Հրապարակումը հիշեցնում է, որ դեռ 2021 թվականի օգոստոսին Nestle-ի ներկայացուցիչները հանդիպել են Ֆրանսիայի արդյունաբերության նախարար-պատվիրակ Ագնես Պանիեր-Ռունաշերի կաբինետի ներկայացուցիչների հետ՝ թույլտվություն ստանալու՝ օգտագործելու տարբեր ֆիլտրման մեթոդներ, ինչպիսիք են ուլտրամանուշակագույն կամ ածխածնային ֆիլտրերը՝ բակտերիալ կամ քիմիական աղտոտման դեմ պայքարելու համար։ որոշ աղբյուրներ:
Ֆրանսիայի իշխանությունները հաստատել են պրակտիկան՝ չպարտադրելով ընկերությանը փոխել իր արտադրանքի վրա «բնական հանքային ջրի» նկարագրությունը, ինչը ենթադրում է մաքուր աղբյուրներից ջուր օգտագործել առանց մաքրման։

Компания Nestle в качестве меры предосторожности уничтожила два миллиона бутылок воды Perrier после того, как в источнике, откуда в них набирали воду, выявили «бактерии фекального происхождения», сообщила газета Le Monde.
Газета уточняет, что причиной стал указ префекта департамента Гар о «немедленном прекращении» использования воды одного из семи источников в коммуне Вергез, где расположен завод Perrier. «С 10 марта 2024 года и в течение нескольких дней имел место эпизод загрязнения микроорганизмами фекального происхождения (колиморфные бактерии, кишечная палочка), а также микроорганизмами вида Pseudomonas aeruginosa (синегнойная палочка). [Попадание их в бутилированную воду] может представлять угрозу для здоровья потребителей», - говорится в документе.
В компании Nestle заявили изданию, что причиной стали обильные осадки, выпавшие в регионе во время урагана «Моника». Газета, однако, отмечает, что данный инцидент произошел на фоне общего ухудшения качества грунтовых вод, собираемых на источниках компании.
Издание напоминает, что еще в августе 2021 года представители Nestle встречались с представителями кабинета министра-делегата по вопросам промышленности Франции Аньес Панье-Рюнаше, чтобы добиться разрешения на использование различных методов фильтрации вроде ультрафиолета или угольных фильтров для борьбы с бактериальным или химическим загрязнением на некоторых источниках. Французские власти одобрили эту практику, не обязав компанию менять описание «природной минеральной воды» на своей продукции, что подразумевает использование воды из чистых источников без обработки.