Հայ-լիտվական համագործակցությունը երկկողմ, նաև ՆԱՏՕ և ԵՄ ձևաչափերով, երկար տարիների փորձ ունի. Դավիթ Տոնոյան
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին և ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Թոմաշաիտիսին /նստավայրը`ք.Թբիլիսի/:
ՊՆ-ից հայտնում են, որ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և ռազմական կցորդին և մաղթել հաջողություններ առաքելության ընթացքում:
Նշելով, որ պաշտպանության բնագավառում հայ-լիտվական համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ` ՆԱՏՕ և ԵՄ ձևաչափերով, երկար տարիների փորձ ունի, Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է նաև երկու երկրների պաշտպանության նախարարների կանոնավոր երկխոսությունը համագործակցության և անվտանգային հարցերի շուրջ:
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն բարձր է գնահատել հայ-լիտվական փոխգործակցությունը և փոխանցել համագործակցության կայուն զարգացմանն աջակցելու լիտվական կողմի պատրաստակամությունը:

Армяно-литовское сотрудничество в двустороннем формате, а также в рамках НАТО и ЕС  эффективно развивается:  Давид Тоноян
15 октября министр обороны РА Давид Тоноян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Литовской Республики в РА, госпожу Ингу Станите-Толочкиене и военного атташе (резиденция Тбилиси, ред.), подполковника Томашаитиса .
Глава оборонного ведомства поздравил новоназначенного посла и военного атташе и пожелал успехов в их миссии.
Отметив, что армяно-литовское сотрудничество в сфере обороны, как в двустороннем, так и многостороннем форматах в рамках НАТО и ЕС, имеет многолетний опыт, Давид Тоноян отметил важность регулярного диалога министров обороны двух стран по вопросам сотрудничества и безопасности.
Поблагодарив за добрые пожелания, посол Инга Станите-Толочкиене высоко оценила армяно-литовское сотрудничество и передала готовность литовской стороны содействовать устойчивому развитию сотрудничества.