Ադրբեջանի «Յաշմա», «Կոմանդո» ջոկատները աննախադեպ դաժանություններ են արել․ Թաթոյանը՝ Fox New-ին
Ադրբեջանական «Յաշմա» և «Կոմանդո» ջոկատներն աչքի են ընկել աննախադեպ դաժանություններով սեպտեմբերի 13-15 Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած հարձակումների ժամանակ․ գերիների գնդակահարություններ, սպանված զինծառայողների մարմինների մասնատումներ, անմարդկային վերաբերմունք սպանված կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ և այլն։ Այս մասին ասել է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանն ամերիկյան Fox News-ի հետ զրույցում՝ ևս մեկ անգամ նշելով, որ Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան պատերազմական հանցագործությունների համար
«Ադրբեջանի նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ] միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի ենթարկելու համար:
Նրա խոսքով՝ միջազգային քրեական հետապնդումը կունենա շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության համար կանխարգելող նշանակություն»,-հայտնում են «Թաթոյան» հիմնադրամից։

Армения должна обратиться в Международный уголовный суд для привлечения президента Азербайджана и руководителей спецслужб и армии к международной уголовной ответственности: Татоян
Азербайджанские отряды «Яшма» и «Коммандос» отличились беспрецедентной жестокостью во время нападений на Армению 13-15 сентября: расстрел пленных, расчленение тел убитых военнослужащих, бесчеловечное отношение к телам убитых женщин-военнослужащих и др. Об этом в беседе с American Fox News заявил директор Центра права и справедливости «Фонд Татоян» Арман Татоян.
Он еще раз подчеркнул, что Армения по этим фактам должна обратиться в Международный уголовный суд для привлечения президента Азербайджана, руководителей спецслужб и армии к приоритетной международной уголовной ответственности и наказанию. По его словам, международное уголовное преследование будет иметь превентивное значение для предотвращения геноцидальной политики Азербайджана.