Utair-ը հայց է ներկայացրել հայ մատակարարի դեմ՝ շարժիչներ չստանալու համար
Utair ավիաընկերությունը հայց է ներկայացրել Տյումենի մարզի արբիտրաժային դատարան ՝Aquila Technics LLC-ից (Երևան, Հայաստան) մոտ 176 մլն ռուբլի բռնագանձելու վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդվում է արբիտրաժային գործերի քարտադարանում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
"Յուտեյր ավիաընկերություն" ՓԲԸ հայցադիմում: Հայցային պահանջների գումարը 175,9 մլն ռուբլի է", - ասված է հաղորդագրության մեջ՝ առանց մանրամասներ նշելու։
Արբիտրաժային գործերի փաստաթղթերի համաձայն՝ Utair-ն ավելի վաղ դիմել էր Տյումենի շրջանի արբիտրաժային դատարան՝ Aquila Technics LLC-ի բանկային հաշիվներում գրեթե 175 միլիոն ռուբլի և 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ձերբակալության տեսքով նախնական միջանկյալ միջոցներ ձեռնարկելու մասին հայտարարությամբ: Բայց դիմումը վերադարձվել է փոխադրողին, քանի որ, ինչպես դատարանը համարեց, այն պետք է ներկայացվի Յուգրայի արբիտրաժային դատարան Utair-ի գրանցման վայրում:
Նյութերի համաձայն՝ Utair-ը հայտարարել է, որ Aquila Technics LLC-ն շարժիչներ չի մատակարարել Տյումենի օդանավակայան՝ այնտեղ գտնվող ավիաընկերության ինքնաթիռների համար: "Ինչպես նշում է դիմումատուն՝ "Յուտէյր" ավիաընկերության և Aquila Technics LLC ՓԲԸ-ի միջև 2022 թվականի մայիսի 30-ին կնքվել է մատակարարման պայմանագիր և լրացուցիչ համաձայնագիր, որով փոխադրողը նախատեսում էր ձեռք բերել շարժիչները։ Ընդ որում, Aquila Technics LLC-ն, Utair-ի պնդմամբ, դրանք չի մատակարարել եւ գումարը չի վերադարձրել",-նշվում է նյութերում։

Utair подала иск против армянского поставщика за неполученные двигатели
Авиакомпания Utair подала иск в Арбитражный суд Тюменской области о взыскании с Aquila Technics LLC (Ереван, Армения) почти 176 млн рублей. Об этом сообщается в картотеке арбитражных дел.
Исковое заявление ПАО "Авиакомпания "Ютэйр". Сумма исковых требований 175,9 млн рублей", - сказано в сообщении без указания подробностей.
Согласно картотеке арбитражных дел, ранее Utair обращалась в Арбитражный суд Тюменской области с заявлением о принятии предварительных обеспечительных мер в виде ареста на счетах в банках Aquila Technics LLC почти 175 млн рублей и 1,5 млн долларов США. Но заявление было возращено перевозчику, поскольку, как посчитал суд, оно должно быть подано в Арбитражный суд Югры по месту регистрации Utair.
Согласно материалам, Utair заявлял, что Aquila Technics LLC не поставила двигатели в аэропорт Тюмени для находившихся там самолетов авиакомпании, располагающихся там. "Как указывает заявитель, между ПАО "Авиакомпания "Ютэйр" и Aquila Technics LLC 30 мая 2022 года были заключены соглашение о поставке и дополнительное соглашение, в соответствии с которыми перевозчик планировал получить двигатели. При этом Aquila Technics LLC, по утверждению Utair, их не поставила и деньги не вернула", - отмечается в материалах.