Հայաստանից արտաքսել են չեչենին, որը սպառնացել էր «սպանել իր դստերը»
Հայաստանից արտաքսել են չեչենին, ով սպառնացել է ՛՛սպանել իր դստերը՛՛: Այս մասին հայտնում է Սիվիլնեթ պարբերականը՝ հղում անելով իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցին։
Նրա խոսքով՝ չեչենական ծագում ունեցող՝ Ռուսաստանի քաղաքացուն նաև արգելել են մուտք գործել Հայաստան:
Փետրվարի 7-ին ոստիկանության Շենգավիթի բաժին է զանգահարել օտարերկրացի մի քաղաքացուհի, ով պատմել է, որ իր ընկերուհու հայրը եկել է արտերկրից, սկսել է սպառնալ դստերը սպանությամբ և առևանգել նրան:
՛՛Հաշվի առնելով անցյալում տեղի ունեցած նմանատիպ ողբերգական միջադեպը, երբ ոստիկանությունը տեղեկացված չէր ոտնձգությունների մասին, արագ արձագանքման եւ օպերատիվ արձագանքման շնորհիվ ոստիկաններին հաջողվել է կանխել ողբերգական հետեւանքները՛՛,- հայտարարել են ՆԳՆ-ում:
Ռուսաստանցուն ձերբակալել են և արտաքսել երկրից։ Սաքունցի խոսքով՝ աղջկա նկատմամբ որոշ ժամանակ ՛՛անվտանգության միջոցներ կկիրառվեն՛՛։

Из Армении депортировали чеченца, который угрожал «убийством чести» своей дочери
Из Армении депортировали чеченца, который угрожал «убийством чести» своей дочери. Об этом со ссылкой на правозащитника Артура Сакунца сообщает издание CivilNet. По его словам, гражданину России чеченского происхождения также запретили въезжать в Армению.
В отдел полиции ереванского района Шенгавит 7 февраля позвонила иностранная гражданка, которая рассказала, что отец ее подруги приехал из-за границы, начал угрожать убийством своей дочери и похитил ее.
«Учитывая аналогичный трагический инцидент в прошлом, когда полиция не была проинформирована о домогательствах, благодаря быстрой реакции и оперативному реагированию полицейским удалось предотвратить трагические последствия», — заявили в МВД.
Россиянина задержали и выдворили из страны. По словам Сакунца, в отношении девушки какое-то время будут «применяться меры безопасности».