Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ-ի գլխավոր դատախազները քննարկել են իրավիճակը Հարավային Կովկասում
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի մասնակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուս գործընկերոջը նման ձևաչափով հանդիպում նախաձեռնելու նպատակով ներդրած ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա արձանագրելու կոնկրետ արդյունքներ, կծառայի Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ հումանիտար պահանջների լիարժեք կատարմանը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված մարդասիրական պահանջների կատարումը, մինչդեռ դրանք Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս լիարժեք կատարված չեն:
Այս համատեքստում Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջությամբ կատարել է 8-րդ կետի՝ «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքն ամրագրող պահանջները:
«Հայտարարության ստորագրումից երկու տարի անց Ադրբեջանի Հանրապետությունում շարունակում են պահվել հայ ռազմագերիներ: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ մի կերպ չի նպաստում եռակողմ հայտարարության նպատակների իրականացմանը»,- շեշտել է Աննա Վարդապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել նաև երեք երկրների գլխավոր դատախազների մասնակցությամբ այս ձևաչափով տեղի ունեցած նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պայմանավորվածությունները:
Աննա Վարդապետյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ՌԳ գլխավոր դատախազին և շեշտել, որ Հայաստանն ակնկալում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կատարման կապակցությամբ կոնկրետ արդյունքներ:

Генпрокурор РА на встрече с азербайджанским коллегой потребовала безоговорочного выполнения 8-ого пункта трехстороннего заявления глав Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года
По инициативе генерального прокурора РФ 9 декабря в Москве состоялась трехсторонняя встреча с участием генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян, Генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова и генерального прокурора Азербайджанской Республики Кямрана Алиева.
Анна Вардапетян поблагодарила российского коллегу за усилия по организации встречи в подобном формате и выразила надежду на то, она даст возможность зафиксировать конкретные результаты, послужит полному выполнению гуманитарных требований пункта 8 трехстороннего заявления, подписанного главами Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджанской Республики 9 ноября 2020 года.
Анна Вардапетян подчеркнула, что приоритетом для Армении является выполнение гуманитарных требований, закрепленных трехсторонним заявлением, в то время как они до сих пор не полностью выполнены Азербайджаном. В этом контексте Вардапетян подчеркнула, что Республика Армения полностью выполнила требования пункта 8, закрепляющие принцип «обмена всех пленных на всех». «Спустя два года после подписания заявления в Азербайджанской Республике продолжают содержаться армянские военнопленные. Такое поведение Азербайджана никоим образом не способствует реализации целей трехстороннего заявления», - подчеркнула Анна Вардапетян.
В ходе встречи Вардапетян коснулась также договоренностей, достигнутых во время предыдущих встреч в аналогичном формате, отметив, что Армения выполнила и эти договоренности. Анна Вардапетян еще раз поблагодарила генерального прокурора РФ за организацию встречи и подчеркнула, что Армения ожидает конкретных результатов по выполнению 8-го пункта трехстороннего заявления.