Երեւանը ՄԻԵԴ է ներկայացրել Ադրբեջանի դեմ երկրորդ միջպետական բողոքը
Երեւանը մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի դեմ երկրորդ միջպետական բողոքը:
Այդ մասին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտնել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Նա նշել է, որ բողոքը վարույթ է ընդունվել, պետության անունից եւս մեկ բողոք է ներկայացվել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան:
Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանն իր հերթին ասել է, որ միջպետական բողոքներից բացի, ՄԻԵԴ-ում հայցեր են ներկայացրել նաեւ բազմաթիվ քաղաքացիներ: ՄԻԵԴ-ի որոշումներն այդ դիմումներից շատերի վերաբերյալ, ըստ նրա, վկայում են պաշտոնական Բաքվի կողմից միջազգային նորմերի և իրավունքների խախտման մասին: ՄԻԵԴ-ի այս որոշումները, բացի այն, որ դրանք վերաբերում են կոնկրետ անձանց, նույնպես կարեւոր են պետության համար, քանի որ վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը խրախուսվում է պետական մակարդակով, ընդգծել է Արման Խաչատրյանը:

Ереван представил в ЕСПЧ вторую межгосударственную жалобу против Азербайджана
Ереван представил в Европейский суд по правам человека вторую межгосударственную жалобу против Азербайджана.
Об этом в интервью Общественному телевидению Армении сообщил постоянный представитель республики в ЕСПЧ Егише Киракосян.
Он отметил, что жалоба принята в производство, еще одна жалоба от имени государства представлена в Международный суд ООН.
Представитель Армении в Совете Европы Арман Хачатрян в свою очередь сказал, что помимо межгосударственных жалоб иски в ЕСПЧ подали и многочисленные граждане. Решения ЕСПЧ по многим из этих обращений, по его словам, свидетельствуют о нарушении официальным Баку международных норм и прав. Эти решения ЕСПЧ, помимо того, что они касаются конкретных лиц, также важны для государства, поскольку свидетельствуют о том, что этническая ненависть к армянам в Азербайджане поощряется на государственном уровне, подчеркнул Арман Хачатрян.