Դատախազությունն ուսումնասիրում է Սամվել Բաբայանի 44-օրյա պատերազմի ժամանակաշրջանին վերաբերող հանցագործությունների մասին հայտարարությունները
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն իր ԶԼՄ մշտադիտարկման միջոցով վեր է հանել և ուսումնասիրության առարկա դարձրել այսօր մամուլում առկա՝ ՊՆ-ում պատերազմին վերաբերող փաստաթղթերի, հրամանների կեղծման մասին Ս. Բաբայանի հայտարարությունների վերաբերյալ հրապարակումները: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է  ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը․
<<Դրանք անպայման ուղարկվելու են հետաքննության մարմնին՝ այդ հրապարակումներում ներկայացվող հանգամանքները ստուգման առարկա դարձնելու և ըստ արդյունքների ընթացքը որոշելու հանձնարարությամբ>>։
Նշենք, որ Արցախի Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը պնդում է, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունում սկսվել է 44-օրյա պատերազմին վերաբերող փաստերի կեղծում, այդ օրերին տեղի ունեցած ռազմական հանցագործությունները կոծկելու նպատակով։

Генпрокуратура занимается заявлениями Самвела Бабаяна относительно «попыток сокрытия в МО РА фактов преступлений во время 44-дневной войны»
Генпрокуратура РА посредством мониторинга СМИ выявила и изучила публикации Самвела Бабаяна «о фальсификациях в МО документов и приказов, касающихся войны».
Советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян сообщает, что эти материалы обязательно будут направлены в орган следствия с поручением сделать обстоятельства, представляемые в этих публикациях, предметом проверки и определить ход процесса по их результатам.
Отметим, что, по утверждению Самвела Бабаяна, в настоящее время в МО РА заняты фальсификацией фактов о преступлениях в ходе 44-дневной войны. «В МО начали корректировать приказы, вносить в бумаги относительно 44-дневной войны изменения», - заверил Бабаян.