Բանգլադեշի և Թուրքիայի քաղաքացիներ են ձերբակալվել հայ–թուրքական սահմանը հատելիս
Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունից հաստատել են երեք անձանց ձերբակալման մասին տեղեկությունը։
Հայտնել են նաև, որ Արարատի մարզում 2 օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից հայ-թուրքական պետական սահմանը ապօրինի հատելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Եվս մեկ գործ է նախաձեռնվել Արմավիրի մարզում «առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության» հետիոտնի կողմից ՀՀ պետական սահմանը հատելու դեպքի կապակցությամբ։ Միջադեպը տեղի է ունեցել օգոստոսի 20-ին։
Առաջին դեպքում` սեպտեմբերի սկզբին, Բուրաստան գյուղի մոտ ռուս սահմանապահները ձերբակալել են Բանգլադեշի երկու քաղաքացու, որոնք ցանկացել են Հայաստանից Թուրքիա անցնել։
Երկրորդ դեպքում` Թուրքիայի քաղաքացին է ցանկացել Թուրքիայից Հայաստան ներխուժել, նրան կանգնեցրել են Բերքաշատ գյուղի մոտ և ձերբակալել։

Граждане Бангладеш и Турции задержаны при попытке пересечь армяно-турецкую границу
Трое иностранных граждан задержаны при попытке незаконного пересечения армяно-турецкой границы. Информацию в ответ на запрос Sputnik Армения подтвердили в Службе нацбезопасности Армении.
В ведомстве сообщили, что в главном следственном управлении СНБ инициировано уголовное производство в связи с попыткой незаконного пересечения армяно-турецкой границы двумя иностранными гражданами в Араратской области. Еще одно дело инициировано в связи с попыткой пересечения границы Армении в Армавирской области «без необходимых документов и соответствующего разрешения».
Инцидент произошел 20 августа. По данным Sputnik Армения, в первом случае в начале сентября у села Бурастан российские пограничники задержали двух граждан Бангладеш, которые хотели перейти из Армении в Турцию.
Во втором случае они задержали турецкого гражданина, который хотел попасть из Турции в Армению, его задержали у села Беркашат. В конце июля при попытке незаконно пересечь границу был задержан гражданин Сирии.
В рамках межгосударственного договора Пограничное управление ФСБ России в Армении занимается охраной государственной границы Армении с Турцией и Ираном.