Արտերկիր որդեգրված որեւէ երեխա քրգործի քննության ընթացքում չի վերադարձվել ՀՀ. չի արվել որեւէ ԴՆԹ փորձաքննություն. ՔԿ
Օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի քննության ընթացքում արտերկիր որդեգրված որևէ երեխա չի վերադարձվել Հայաստանի Հանրապետություն:
Այս առնչությամբ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը` ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված եւ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործություննրի քննության վարչության վարույթում օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի նկատմամբ՝ հայտնում ենք, որ քրեական գործի քննության ընթացքում արտերկիր որդեգրված որեւէ երեխա չի վերադարձվել Հայաստանի Հանրապետություն:
Ավելին՝ քրեական գործի շրջանակներում որդեգրված երեխաների կամ նրանց կենսաբանական ծնողների վերաբերյալ դեռեւս չի նշանակվել որեւէ գենետիկական (ԴՆԹ) փորձաքննություն:
Ի պատասխան երեխաների որդեգրման գործընթացում մասնակցություն ունեցած միջազգային կազմակերպությունների կողմից հնչեցված մտահոգությունների՝ հայտնում ենք, որ նախաքննական մարմնի կողմից երբեւէ չի տարածվել տեղեկատվություն` այդ գործընթացում միջազգային կազմակերպությունների կողմից թույլ տրված ապօրինությունների, ինչպես նաեւ՝ օրգանների անօրինական վաճառք իրականացնելու նպատակով երեխաների որդեգրումներ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Նախաքննական մարմնի կողմից մինչ այժմ հրապարակվել են միայն տեղեկություններ` որդեգրումների գործընթացում մասնակից տարբեր անձանց եւ կառույցների կողմից ՀՀ տարածքում կատարված առերեւույթ ապօրինի գործընթացների վերաբերյալ` չխախտելով  հրապարակման ենթակա տեղեկատվության թույլատրելի սահմանները:
Միաժամանակ, հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք սույն գործընթացների վերաբերյալ տեղեկություններ են տրամադրում զանգվածային լրատվության միջոցներին, այդ տվյալները կարող են հայտնել նաեւ նախաքննական մարմնին՝ քրեական գործի շրջանակում քննության առարկա դարձնելու համար:
Հայտնում ենք նաեւ, որ ինչպես դիմումատուների, այնպես էլ որդեգրված երեխաների եւ նրանց ծնողների տվյալները հրապարակման ենթակա չեն, եւ հանդիսանում են նախաքննական գաղտնիք:

Ни один ребенок, усыновленный за рубежом, не был возвращен в Армению в ходе расследования уголовного дела не было сделано никакого обследования ДНК: СК
В ходе расследования уголовного дела, расследуемого иностранцами по факту незаконного усыновления детей, ни один ребенок, усыновленный за границу, не был возвращен в Республику Армения.
В связи с этим Следственный комитет Армении распространил сообщение, в котором говорится:
"Учитывая общественный интерес к уголовному делу, расследуемому по факту незаконного усыновления детей иностранцами в производстве Управления по расследованию преступлений незаконного оборота наркотиков, направленного против трафикинга, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних Главного управления по особо важным делам Следственного комитета РА, сообщаем, что в ходе расследования уголовного дела ни один ребенок, усыновленный за границу, не был возвращен в Республику Армения.
Более того, в отношении усыновленных в рамках уголовного дела детей или их биологических родителей пока не назначена какая-либо генетическая экспертиза.
В ответ на озабоченность международных организаций, участвовавших в процессе усыновления детей, сообщаем, что орган предварительного следствия никогда не распространял информацию о беззакониях, допущенных международными организациями в этом процессе, а также об организации усыновления детей с целью осуществления незаконной продажи органов.
Со стороны органа предварительного следствия до сих пор опубликованы только сведения о незаконных процессах, осуществленных на территории РА различными лицами и структурами, участвующими в процессе усыновления, не нарушая допустимых границ информации, подлежащей опубликованию.
В то же время считаем необходимым отметить, что все те граждане, которые предоставляют информацию о данных процессах средствам массовой информации, могут сообщить эти данные также органу предварительного следствия для того, чтобы сделать предметом расследования в рамках уголовного дела.
Сообщаем также, что данные как заявителей, так и усыновленных детей и их родителей не подлежат разглашению и являются тайной предварительного следствия».