Ադրբեջանի անպատասխանատու վարքագիծը միտված է ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակության վնասմանը. ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանն Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի, Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Խնուշինակ գյուղերի ուղղությամբ ինտենսիվ կրակոցները համարում է ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից շարունակվող հանցավոր քաղաքականություն: Այս առնչությամբ ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտարարություն է տարածել:
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Գլխավոր դատախազի հետ կապի մեջ եմ։ Երեկ օրվա ընթացքում ինտենսիվ կրակոցներ են եղել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի, Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Խնուշինակ գյուղերի ուղղությամբ։ Խրամորթի ուղղությամբ օրվա ընթացքում կրակոցներն ուղեկցվել են բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելու հանցավոր գործողություններով. բնակչությանը՝ գյուղը լքելու մասին բարձրախոսով հայերեն լեզվով «նախազգուշացումներ» անելով։ Խաղաղ բնակչության նկատմամբ այս հանցավոր ոտնձգությունը գիշերվա ընթացքում սաստկացել է Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը կիրառել են նաև ականանետեր։ Մեկ քաղաքացիական անձ վիրավոր է։ Հակառակորդը գյուղի ուղղությամբ ցուցադրաբար կուտակել է նաև ծանր տեխնիկա (տանկեր)։ Բնակչության ապահովության համար գիշերը կանայք և երեխաները տարհանվել են առավել ապահով վայր, սակայն ըստ գործընկերներիս տեղեկությունների, բնակիչներն առավոտյան վերադարձել են գյուղ»,-նշում է Քրիստինե Գրիգորյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ սա ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից շարունակվող հանցավոր քաղաքականություն է՝ միտված իրենց բնօրրանում ապրող մարդկանց կյանքն ու անվտանգությունը ոտնձգելուն, նրանց ահաբեկելուն և մշտական տագնապի մեջ պահելուն։
«Ակնհայտ է նաև, որ նման գործողությունների վերջնանպատակը բնակավայրերը հայաթափելն ու դատարկելն է իր բնիկ ժողովրդից, ինչն Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյացության ու էթնիկ ատելության քաղաքականության դրսևորում է։ Մյուս կողմից, սա ադրբեջանական պետության կողմից անպատասխանատու վարքագիծ է, որը միտված է ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակության վնասմանն ու խաղաղ կյանքի ապահովման ուղղությամբ գործադրվող հսկայական ջանքերի նսեմացմանը։ Այս մասին տեղեկություններն այսօր կուղարկեմ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին ու դեսպանությունների»,-ընդգծել է Հայաստանի օմբուդսմենը:

Азербайджан целенаправленно подрывает авторитет российской миротворческой миссии в Арцахе: Омбудсмен Армении
Защитник прав человека Армении Кристинна Григорян распространила заявление касательно интенсивных обстрелов со стороны ВС Азербайджана на линии соприкосновения с Арцахом. Как сообщает офис Омбудсмена, Григорян находится в постоянной связи с коллегой и генеральным прокурором Арцаха.
«Вчера в течение дня были интенсивные обстрелы в направлении села Храморт Аскеранского района, сел Кармир Шука и Хнушинак Мартунинского района. В течение дня выстрелы сопровождались преступными попытками психологического давления на местное население. В частности, со стороны Азербайджана по громкоговорителю на армянском языке предупреждали местное население о необходимости покинуть эти села. Преступные действия АР ночью интенсифицировались, и в направлении села Храмот азербайджанские ВС применили также минометы. В результате обстрела был ранен один из жителей села. 7
Противник в направлении села демонстративно стянул также тяжелую технику (танки). Ночью в целях безопасности женщины и дети были эвакуированы, но утром жители вернулись в село. Эта продолжающаяся преступная политика со стороны военно-политического руководства Азербайджана, посягательство на жизнь и безопасность мирных граждан преследует цель изгнать арцахцев из исторической Родины. Эта политика носит характер продолжающейся со стороны Азербайджана армянофобии и этнической ненависти.
С другой стороны, такое поведение азербайджанских властей направлено на подрыв авторитета российской миротворческой миссии в Арцахе и принижение огромных усилий по обеспечению мирной жизни в регионе»,- заявила Омбудсмен, сообщив, что оповестит о ситуации в Арцахе соответствующие международные организации и посольства зарубежных стран.