ԱԱԾ–ն փորձում է ստեղծել պատրանք, որ ԶՈՒ-ին մատակարարվել է 70-ականների զենք. Դավիթ Գալստյան
Նախօրեին զենքի մատակարարումների գործով ձերբակալված Դավիթ Գալստյանը (Պատրոն Դավո) հայտարարություն է տարածել:
Ստորև ներկայացնում ենք այն.
«Սիրելի հայրենակիցներ, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից երեկ հրապարակած տեսահաղորդագրությամբ քրեական գործով ինձ մեղսագրվում է ծանր հանցագործություն։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քրեական գործով առկա տեղեկությունները պարունակում են ոչ միայն նախաքննական, այլև պետական գաղտնիքներ, այս պահին ձեռնպահ ենք մնում հրապարակային ներկայացնել քրեական գործին վերաբերող մի շարք հանգամանքներ, որոնց լուսաբանումը կբացահայտեր քրեական գործ հարուցելու և ինձ մեղադրանք ներկայացնելու իրական շարժառիթները։
Այնուամենայնիվ, դուրս չգալով նախաքննության մարմնի հայտարարությամբ բացահայտված տեղեկատվության շրջանակներից, ի շարս դրանում բերվող մեղադրանքների, սույն հայտարարությամբ կանդրադառնանք դրանից էական համարվող առնվազն մեկ հանգամանքի, որը կարծում եմ իրականացվել է այն նպատակով, որ հանրության շրջանում առաջացնի ավելի մեծ մտահոգություն և ապահովի հուզական հոգեվիճակ։
Ըստ հաղորդագրության՝ մեր ընկերության կողմից ՀՀ ՊՆ-ին մատակարարված ապրանքը ի հակառակ պայմանագրով նախատեսված պայմանների եղել է 1977 թվականի արտադրության։ Գտնում ենք, որ նմանատիպ պնդումը կարող է ունենալ երկու պատճառ։ Կամ նախաքննական մարմինը չի ցուցաբերել բավարար պրոֆեսիոնալիզմ և գործում առկա տվյալների վերլուծությամբ չի տվել ճիշտ գնահատական /իրականում 1977 թվականը հանդիսանում է տվյալ տեսակի զինամթերքի սերիական արտադրության սկզբնաժամկետը, այլ ոչ թե մատակարված ապրանքի արտադրության ժամկետը/ կամ փորձ է արվել իրականությունն ակնհայտ խեղաթյուրելու միջոցով ստեղծել պատրանք, որ զինված ուժերին խարդախության միջոցով մատակարարվել է 70-ական թվականների արտադրության զինամթերք։ Հայտնում ենք, որ իրականում մատակարարվել է պայմանագրով նախատեսված տեսականուն և տարեթվերին արտադրված զինամթերք, ինչի վերաբերյալ հետագայում մեր կողմից կբացահայտվեն դրանք հիմնավորող ապացույցները և մյուս բոլոր փաստական տվյալները։
​Ինչպես նշեցինք նախաքննության այս փուլում զերծ կմնանք քրեական գործի անհիմն լինելու վերաբերյալ այլ մանրամասները հրապարակային ներկայացնելուց և դրանց կանդրադառնանք՝ ինձ կալանավորելու վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը դատարանի կողմից քննելուց հետո։

Давид Галстян намерен раскрыть реальные мотивы уголовного дела в его отношении
Занимающийся поставками оружия ВС Армении предприниматель Давид Галстян, в отношении которого в Службе национальной безопасности возбуждено уголовное дело по факту хищения в особо крупных размерах, выступил с заявлением, подчеркнув, что данное уголовное дело  является необоснованным.
В заявлении, в частности, говорится: "Согласно опубликованному вчера заявлению СНБ РА относительно возбужденного в моем отношении уголовного дела мне инкриминируется тяжкое преступление. Учитывая то обстоятельство, что имеющиеся по уголовному делу сведения содержат не только следственные, но и государственные тайны, в данный момент мы воздерживаемся публично представить ряд обстоятельств, касающихся уголовного дела, освещение которых выявило бы реальные мотивы возбуждения уголовного дела и предъявления мне обвинения.
Тем не менее, не выходя за рамки информации, рассекреченной СНБ, мы коснемся как минимум одного существенного обстоятельства, которое, думаю, преследует цель вызвать общественную озабоченность и обеспечить соответствующий эмоциональный фон.
Согласно сообщению СНБ, один из видов оружия, поставленного нашей компанией Министерству обороны Армении, является, якобы, производства 1977 года, что противоречит условиям договора о поставках между нашей компанией и МО. Считаем, что подобное утверждение может иметь две причины - либо орган предварительного следствия не проявил достаточного профессионализма и не дал правильной оценки анализу имеющихся в деле данных (на самом деле в 1977 году началось серийное производство данного вида оружия, а поставленное МО оружие является производством конца 80-х годов, как то было предусмотрено договором о поставках). Либо была предпринята попытка путем явного искажения реальности создать иллюзию того, что вооруженным силам посредством мошенничества были поставлены боеприпасы 70-х годов. Вновь подчеркиваем, что поставленные боеприпасы соответствуют требованиям закрепленного между МО и нашей компанией договора, доказательства чего мы в дальнейшем представим.
Однако на данном этапе предварительного следствия, мы воздержимся от публичного представления других подробностей о необоснованности уголовного дела и обратимся к ним после рассмотрения судом ходатайства о моем аресте", - говорится в заявлении.
Отметим, что СНБ инкриминирует Галстяну нарушение договорных условий поставок оружия. Так, согласно обвинению, Галстян вместо предусмотренных договором пушечных снарядов производства конца 80-х годов поставил МО РА снаряды конца 70-х годов, которые не могли использоваться для выполнения соответствующих боевых задач. Согласно обвинению, в результате данной сделки Галстян присвоил более $1 млн.