Դավիթ Տոնոյանն ու Դավիթ Գալստյանը 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ կատարելու համար ներգրավվել են որպես մեղադրյալ․ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է ՀՀ զինված ուժերի կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում ՀՀ ՊՆ և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2018-2020 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Տ-ն, ինչպես նաև մատակարար կազմակերպության տնօրեն Դ.Գ-ն: Նույն օրը վերջիններս առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Բացի այդ, քրեական գործի շրջանակներում նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև ՀՀ զինված ուժերի նախկին և ներկա այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ պետության առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու հանցավոր մեխանիզմի ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց գործողություններն անհատականացնելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական գործով հանրությանը թույլատրելի չափով իրազեկելու առաջնահերթությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ պարբերաբար իրազեկումների ձևով տեղեկատվություն կտրամադրվի հանրային հնչեղություն ունեցող սույն քրեական գործի նախաքննության ընթացքի և դրա արդյունքների վերաբերյալ:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն անհանդուրժողական ու հետևողական պայքար է տանելու պետականության հիմքերը թուլացրած, ՀՀ զինված ուժերի համար անորակ և տեխնիկական նորմերին չհամապատասխանող զենք-զինամթերքի ձեռքբերման և այդ գործընթացներում թույլ տրված ապօրինությունների բացահայտման, մեղավոր բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու և պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

Экс-министр обороны Давид Тоноян и поставщик оружия Давид Галстян обвиняются в хищении в особо крупных размерах: СНБ
Экс-министр обороны РА Давид Тоноян и директор организации-поставщика оружия Давид Галастян (Патрон Давид) обвиняются в хищении в особо крупных размерах, сообщает Служба национальной безопасности Армении.
Из сообщения СНБ становится ясно, что их арестовали 29 сентября в рамках уголовного дела, возбужденного по факту злоупотребления должностными полномочиями и совершения служебных подлогов высокопоставленными должностными лицами МО РА и Вооруженных сил в процессе поставки боеприпасов для нужд армии.
Экс-министр обороны Армении Давид Тоноян и директор компании-поставщика Давид Галастян подозреваются в хищении в особо крупных размерах.
«Галстян и Тоноян привлечены в качестве обвиняемых за хищение в особо крупных размерах – на сумму в 2,277,323,840 драмов и совершение общественно опасных деяний. Представлены ходатайства для избрания в отношении их ареста в качестве меры пресечения»,- говорится в сообщении СНБ.
Кроме того, в рамках уголовного дела по фактам злоупотребления властью и совершения служебных подлогов, согласно сообщению СНБ, возбуждены уголовные преследования также в отношении бывших и нынешних высокопоставленных должностных лиц Вооруженных сил РА.
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что по уголовному делу продолжаются «крупномасштабные оперативно-розыскные и следственные действия по выявлению целостной картины преступного механизма хищения госимущества в особо крупных размерах, персонализации действий других должностных лиц, причастных к данному делу, и началу в их отношении уголовного преследования».
«Учитывая приоритетность информирования общественности по уголовному делу в допустимом размере, Служба национальной безопасности РА сообщает, что периодически в виде уведомлений будет предоставлена информация о ходе предварительного следствия и его результатах по данному общественно значимому делу.
В то же время, сообщаем, что Служба национальной безопасности Армении будет вести жесткую и последовательную борьбу против сделок по закупу некачественного оружия и боеприпасов, которые ослабляют основы государственности. Раскрытие допущенных в этих процессах беззаконий, возбуждение уголовных преследований в отношении всех виновных лиц и восстановление причиненного ущерба будет носить последовательный характер»,- говорится в сообщении.