Ժամանակն է նոր թափ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին. նախագահը հանդիպել է Ուզբեկստանի Սենատի նախագահի հետ
Ճապոնիա աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Ուզբեկստանի Օլիյ Մաժլիսի (խորհրդարանի) Սենատի նախագահ Տանզիլա Նարբաևայի հետ, որը գլխավորում է Ուզբեկստանի պատվիրակությունը Ճապոնիայի կայսեր գահակալության արարողությանը։
Տանզիլա Նարբաևան Հայաստանի նախագահին է փոխանցել Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի ջերմ ողջույններն ու Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործակցության պատրաստակամությունը։
Նշելով, որ երկու երկրներն ունեն համագործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ ու ներուժ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Ժամանակն է նոր թափ ու որակ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին»։
«Հայ-ուզբեկական կապերն ունեն պատմական խորը արմատներ, որոնք արժևորվում են երկու երկրներում»,-նշել է Սենատի նախագահը։ Նա ընդգծել է Ուզբեկստանի հայ համայնքի կամրջող դերը՝ նշելով, որ նրանք վայելում են ուզբեկ ժողովրդի հարգանքը և բարեկամական վերաբերմունքը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ գործակցության, համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու հնարավորությունների շուրջ։ Նախագահ Սարգսյանը, մասնավորապես, նշել է նոր տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի, հումանիտար ոլորտների զարգացմանն ուղղված նախագահական տարբեր նախաձեռնությունների շրջանակում համատեղ գործունեության մեծ հնարավորությունները։
Տանզիլա Նարբաևան ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը։

Настало время придать новый импульс двусторонним отношениям: Президент встретился с председателем Сената Узбекистана
В рамках рабочего визита в Японию президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с председателем Сената Узбекистана Олием Мажлисом (парламента) Танзилой Нарбаевой.
Танзила Нарбаева передала президенту Армении теплые приветствия президента Узбекистана Шавката Мирзиеева и готовность к взаимовыгодному сотрудничеству с Арменией.
Отметив, что две страны имеют большие возможности и потенциал для развития сотрудничества, президент Саргсян сказал: «Настало время придать новый импульс и качество двусторонним отношениям"»
"Армяно-узбекские связи имеют глубокие исторические корни, которые ценятся в обеих странах", - отметила председатель Сената. Она подчеркнул роль армянской общины Узбекистана, отметив, что они пользуются уважением и дружественным отношением узбекского народа.
Собеседники обменялись мнениями вокруг взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, возможностей инициирования совместных программ. Президент Саргсян, в частности, отметил большие возможности совместной деятельности в рамках различных президентских инициатив, направленных на развитие новых технологий, образования, культуры, гуманитарной сферы.
Танзила Нарбаева подчеркнула необходимость развития сотрудничества законодательных органов двух стран.