Զախարովան մեկնաբանել է հայ գերիների ազատ արձակման հարցում աջակցելու Մոսկվայի հնարավորությունները
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Մոսկվայի կողմից Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ գերիների ազատ արձակմանն աջակցելու հնարավորությունը, այդ թվում՝ 2020 թվականին Արցախում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ գերի ընկածների:
«Եթե մենք խոսում ենք Ռուսաստանի քաղաքացիների մասին, անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք հայտնվել դժվարին իրավիճակում, իհարկե, մենք նրանց օգնություն կտրամադրենք մեր հնարավորություններով։ Եթե ​​խոսքը Ռուսաստանի քաղաքացիների մասին չէ, իսկ այս դեպքում դուք խոսում եք Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված տարածքի մասին, ապա այս հարցն ավելի լավ է ուղղել Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանություններին։
Մենք ելնում ենք նրանից, որ ցանկացած իրավիճակում կալանավորված անձանց նկատմամբ պետք է կիրառվեն մարդասիրական իրավունքի նորմերը։ Իր հերթին մենք բազմիցս կոչ ենք արել գործընկերներին երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերում ավարտին հասցնել գերիների փոխանակումը «բոլորը բոլորի հետ» սկզբունքով։ Հիմա, մեր կարծիքով, դրա համար շատ լավ պայմաններ են ստեղծված, հուսով ենք, որ այդ հարցը հաջողությամբ կլուծվի»,- նշել է նա։

Захарова прокомментировала возможности оказания содействия Москвы в освобождении армянских пленных
Официальный МИД РФ Мария Захарова прокомментировала возможности оказания содействия Москвы в освобождении армянских пленных, захваченных Азербайджаном, в том числе во время 44-дневной войны в Арцахе в 2020 году.
«Если речь идет о российских гражданах, где бы они не оказались в сложной ситуации, безусловно, мы посредством наших возможностей будем оказывать им содействие. Если речь идет не о гражданах России, а в данном случае вы говорите о территории, связанной с Нагорным Карабахом, то этот вопрос лучше адресовать азербайджанским и армянским властям. Мы исходим из того, что при любой ситуации к удерживаемым лицам должны применяться нормы гуманитарного права. В свою очередь мы неоднократно призывали партнеров в двустороннем и трехстороннем форматах завершить обмен пленными по принципу всех на всех. Сейчас для этого на наш взгляд созрели очень хорошие условия, рассчитываем на то, что данный вопрос будет успешно решен», - отметила она.