Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի կանցլերին՝ Ազգային տոնի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի առթիվ:
32 տարի առաջ այս օրը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ Գերմանիայի համար՝ նոր էջ բացելով նաև համաշխարհային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ: Այս կարևոր իրադարձությամբ սկիզբ դրվեց վերամիավորված Գերմանիայի զարգացմանն ու հզորացմանը և գերմանացի ժողովրդի բարգավաճմանը:
Այսօր Գերմանիան դարձել է զարգացման, ժողովրդավարության և համամարդկային արժեքների պահպանման օրինակելի երկիր` իր ավանդը ներդնելով մարդկության առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ հայ-գերմանական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտներում՝ հիմնված ոչ միայն երկկողմ շահերի, այլև մեր ժողովուրդների դավանած ընդհանուր արժեհամակարգի վրա:
Ձերդ գերազանցություն,
Այսօր Հայաստանն անցնում է բարդ, բայց միևնույն ժամանակ երկրի հետագա զարգացման և ժողովրդավարացման համար կարևոր մի ճանապարհ` լի բազմաբնույթ մարտահրավերներով, որոնց հաղթահարման գործում մեծապես կարևորում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը: Այդ հարցում Գերմանիան՝ որպես ժողովրդավարական բարեփոխումների հաստատուն աջակից, մեզ համար հուսալի գործընկեր է:

Премьер-министр Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Германии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Федеративной Республики Германия Олафу Шольцу по случаю Национального праздника ФРГ. В послании говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Германии по случаю Национального праздника.
32 года назад этот день стал поворотным для Германии, открыв новую страницу в истории мировой политики и международных отношений. Это важное событие положило начало развитию и укреплению объединенной Германии и процветанию немецкого народа.
Сегодня Германия стала образцовой в плане развития, демократии и сохранения общечеловеческих ценностей страной, внося свой вклад в преодоление вызовов, стоящих перед человечеством.
С радостью констатирую, что армяно-германские отношения динамично развиваются в политической, экономической, культурной, образовательной сферах и в плане межпарламентского и децентрализованного сотрудничества, основанного не только на двусторонних интересах, но и на общей системе ценностей наших народов.
Ваше Превосходительство,
Сегодня Армения проходит сложный, но в то же время важный в плане дальнейшего развития и демократизации страны путь, полный разных вызовов, в преодолении которых мы высоко ценим поддержку наших партнеров. В этом отношении Германия как твердый сторонник демократических реформ является для нас надежным партнером.