Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եզրափակիչ ելույթը ԱԺ-ում Կառավարության ծրագրի 2021 թվականի կատարողականի զեկույցի քննարկմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եզրափակիչ ելույթը ԱԺ-ում Կառավարության ծրագրի 2021 թվականի կատարողականի զեկույցի քննարկմանը.
Հարգելի փոխնախագահներ,
Հարգելի նախարարներ,
Երևանի 198 ավագ դպրոցի հարգելի աշակերտներ,
Շնորհակալ եմ շահագրգիռ քննարկման համար: Իմ կարծիքով՝ տեղի ունեցած քննարկումը, որը կայացավ և կայանում է այս դահլիճում և այս դահլիճից դուրս, չափազանց կարևոր է:
Ես մի քանի արձագանքների եմ ուզում անդրադառնալ երեկվա իմ ելույթից հետո: Դրանցից առաջինը պիտի անդրադառնամ Սերժ Սարգսյանի արձագանքին, որովհետև դա տվեց մի շատ ֆունդամենտալ և կարևոր հարցի պատասխան: Երեկ ես այս դահլիճում ներկայացրեցի 1998-2018 թվականներին տեղի ունեցող իրադարձությունների շղթան, և պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանն այդ 3 կամ չգիտեմ քանիժամանոց քննարկումից անդրադարձել է ընդամենը մեկ դրվագի՝ ասելով, որ ինքը Ղարաբաղի հարցի փուլային կարգավորման շուրջ չի բանակցել երբեք և որ ինքը, նույնիսկ կարող եմ մեջբերել՝ «փուլայինի և փաթեթայինի տարբերության մասին մի քանի անգամ հրապարակային խոսել եմ, նաև հանգամանորեն բացատրել, որ փաթեթային տարբերակը չի կարող կյանքի կոչվել մեկ օրում կամ մեկ ժամում, այլ միանշանակ պետք է լուծվի փուլերով»:
Այսինքն՝ ըստ էության, այստեղ, կարծում եմ, այդ թեմայով բանավեճն ավարտվում է, բայց ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի փաստի վրա՝ ինչո՞ւ է միայն այդ դրվագին արձագանքել Սերժ Սարգսյանը: Որովհետև հենց այս դրվագի պարզաբանմամբ ֆունդամենտալ մեկ հարց է լուծվում՝ 1998 թվականի իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղի որևէ կարգավիճակի համար էր, ոչ թե Ղարաբաղը ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ իշխանությունը զավթելու համար էր: Սա է պատճառը, որ նա անդրադարձել է միայն այս դրվագին, որովհետև միայն այս դրվագի պարզաբանումը, առանց մանրամասների, ընդգծում է, որ 20 տարվա պատմությունն ունեցել է բոլորովին ուրիշ համատեքստ: Սա այսօր շատ կարևոր է արձանագրել: Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանը, վերադառնալով 2018 թիվ, ասում է՝ ես այն ժամանակ, 2 անգամ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո, ուզում էի մնալ վարչապետ Ղարաբաղի հարցի համար: Հասկանո՞ւմ եք, նրանց ամեն ինչի լեգիտիմությունը Ղարաբաղի հարցն է: Բայց նույն ինքը մոռանում է, որ այստեղից է հայտարարել, որ ինքը մնում էր Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար. ինչպե՞ս էր լուծելու Ղարաբաղի հարցը, երբ 2018 թվականի ապրիլի 17-ին այս ամբիոնից ասել է, որ բանակցությունները կանգնած են, լավատեսություն չեն ներշնչում, և Ադրբեջանի ակնկալիքները բանակցային գործընթացից անիրատեսական են և անընդունելի մեզ համար: Գնալու էր և ընդունե՞ր Ադրբեջանի անիրատեսական պահանջները:
Հաջորդը՝ կրկին այս ամբիոնից ասել է, որ այլևս շատ երկար ժամանակ չպետք է հույս ունենանք, որ Ադրբեջանը չի փորձելու ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը: Սա էլ այն հարցի պատասխանը, թե իրականում պատերազմի հեղինակը կամ, այսպես ասած, պատերազմական իրադրության հեղինակը ո՞վ է՝ մեր իշխանությո՞ւնն է պատերազմի հեղինակը, թե՞ մեր իշխանությունը չէ: Երբ ես ասում եմ, որ, այո, կարելի էր պատերազմը կանխել՝ դա ժանր է, կոչվում է գրոտեսկ, ես ասում եմ, որ պատերազմը կարելի էր կանխել Սերժ Սարգսյանի հիշատակած այդ անիրատեսական և անընդունելի պահանջները կատարելու արդյունքում: Ուշադիր նայեք իմ տեքստը՝ ինչի մասին է:
Բայց վերադառնամ փուլային-փաթեթայինի տրամաբանությանը: Երեկ պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ներկայացրեց, թե ինչ էր նշանակում փուլային տարբերակը դեռևս 1997 թվականին: Դեռևս 1997 թվականին նախատեսվում էր հարցը բաժանել մասերի՝ սկզբից Ղարաբաղի հարց, հետո խաղաղության պայմանագիր: 2018 թվականի փաթեթով էլ է այդպես, 2016 թվականի փաթեթով էլ է այդպես: Այդ փաթեթի մեջ շատ հստակ գրված է, որ այս նախնական սկզբունքները համաձայնեցնում են, հետո սկսվում են կառավարությունների միջև բանակցություններ և շատ կարևոր մի արձանագրում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հիմա կասենք, ինչ լավ բան է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այստեղ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներ ասելով նկատի էր առնվելու՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայեր և Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանցիներ: Եվ այդտեղ է, որ այդ կարգավորման առաջարկով Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանցիները նստելու էին բանակցությունների սեղանի շուրջ, և որևէ կարգավորում չէր լինելու, մինչև այդ հարցը չլուծվեր, մինչև Շուշիի հարցը չլուծվեր, որը 1996 թվականից սեղանի շուրջ է եղել: Սերժ Սարգսյանը հանձնելո՞ւ էր Շուշին: Չէր հանձնելու՝ պատերազմ էր սկսվելու: Եվ ոչ միայն Շուշին, Ղարաբաղի մի մասը հանձնելո՞ւ էր, բացի տարածքներից, էլ տարածքների մասին չեմ խոսում: Խոսում են, հեքիաթներ են պատմում՝ Լաչինի միջանցքն այսպես պետք է լիներ, Լաչինի միջանցքն այսպիսին պետք է լիներ. Լաչինի միջանցքի լայնության մասին բանակցային ոչ մի փաստաթղթում ոչինչ չկա: Դա հետո պիտի քննարկվեր: Եվ դեռ այս փուլայինին ևս մի փուլ է ավելացել՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում պետք է որոշվեր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կամ Լեռնային Ղարաբաղի ընթացիկ կարգավիճակը: Եվ մեզ այսօր ասում են՝ իրենք Ղարաբաղը հանձնում են, կամ հանձնեցին, կամ ուզում են հանձնեն: Եթե մենք Ղարաբաղն ուզենայինք հանձնեինք, Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային տրամաբանությունը մինչև վերջ տանեինք, դրանով Ղարաբաղը հանձնած կլինեինք, որովհետև եթե նույնիսկ պետք է տեղի ունենար հանրաքվե, այդ հանրաքվեն պետք է տեղի ունենար կողմերի միջև համաձայնեցված ժամկետներում: Ես այս մանրամասների մասին խոսել եմ, հիմա չեմ ուզում ավելի մանրամասն խոսել: Ադրբեջանը շատ հստակ ասում էր՝ առնվազն առաջիկա 50 տարում հանրաքվե չի լինելու. թող ադրբեջանցիները վերադառնան Ղարաբաղ, 50 տարի կապրեն իրար հետ, կողք կողքի, ադրբեջանական բնակավայրերը կբնակեցվեն, կվերադարձվեն 50 տարի, 100 տարի, հետո 100 տարուց հետո կնայենք, որևէ այլ պայմանի մենք համաձայն չենք: Մեզ ասում են՝ Շուշին հանձնել ենք. ոչ, պատերազմը Շուշիի համար է եղել:
Ասում են՝ կանգնեցնեիք պատերազմը – մենք չէի՞նք մտածում պատերազմը կանգնեցնելու մասին, կամ՝ կանխեիք պատերազմը – մենք չէի՞նք մտածում կանխելու մասին: Առանց Շուշիի հնարավոր չէր պատերազմ կանգնեցնել կամ կանխել, հնարավոր չէր ուղղակի։ Ես մի քանի անգամ սա ասել եմ, և մեր տղաները, ովքեր ընկել են – Փառք նրանց – նրանք կանգնել են այս իրավունքի համար: Նրանք կանգնել են Ղարաբաղը չհանձնելու հնարավորության համար, և այն, ինչ ես խոսում եմ՝ Ղարաբաղը չհանձնելու մասին է, հարգելի գործընկերներ: Ուշադիր եղեք, չհանձնելու մասին է, որովհետև եթե մենք այլ ճանապարհով գնանք, մենք Ղարաբաղը հանձնելու ենք: Փառուխի դեպքերը ձեզ օրինակ, կտոր-կտոր։ Հերիք է խաբենք իրար:
Երեկվանից շատ է քննարկվում, ասում են՝ ինչ ասեց, և ինչ է երեկվա ելույթը նշանակում: Ես էլ եմ մտածել երեկվա իմ ելույթի մասին, թե ինչ էր նշանակում այն և, կներեք, որ ինքս իմ ելույթը պիտի գնահատեմ, բայց, այո, հստակ գնահատական ունեմ երեկվա իմ ելույթի վերաբերյալ։ Այդ ելույթով մենք տարածություն բացեցինք Հայաստանի Հանրապետության համար և Արցախի համար, որովհետև նախորդ շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանը և Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից։ Մենք ճանապարհ ենք բացում Հայաստանի համար և Արցախի համար: Մենք Հայաստանի և Արցախի համար ճանապարհ ենք բացում՝ պետականությունը պահպանելու։ Որովհետև էկզոտիկ մտքեր են հնչում, և հնչել են այդ մտքերը, որպես սպառնալիք է հնչեցվում, որ եթե այսպես չլինի, այնպես չլինի և այլն, Ղարաբաղի ժողովրդին կհանենք Ղարաբաղից կամ դուրս կգա Ղարաբաղի ժողովուրդը: Այնպիսի տպավորություն է՝ մարդիկ կան, որ երազում են, որ Ղարաբաղից ժողովուրդն օր առաջ դուրս գա: Ոչ, մենք ասում ենք՝ Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է դուրս գա Ղարաբաղից, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պիտի ապրի, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է լինի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ: Սրա մասին է խոսքը, և մենք, այո՛, այդ տարածությունը բացել ենք: Մեր նահատակները դրա համար են ընկել, որ հեռանկար բացվի Ղարաբաղի և Հայաստանի համար, որովհետև այն՝ 1998 թվականից փաթեթափուլային փաթեթով հայությունն ընդհանրապես զրկվել էր տարածությունից։
Մենք ճանապարհ ենք բացում, որ մեր ժողովրդին, հազար ներողություն, մատաղացու գառան կարգավիճակից դուրս բերենք և, ի վերջո, լավ, եկեք հասկանանք՝ այդ պատերազմն ինչո՞ւ է եղել, և այդ պատերազմը 2016 թվականի ինչո՞ւ նախկինում չի եղել։ Մենք չենք որոշել, որ լինի պատերազմ, թե չլինի, մենք չենք որոշել ոչ մի բան: Ես այսօր ամբիոնում կանգնած ասում եմ, որ՝ ոչ, Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, և մենք պետք է բան որոշելու իրավունքը վերադարձնենք մեզ: Որովհետև մենք երկիր ենք, մենք ախոռ չենք: Մենք երկիր ենք, մենք քաղաքացի ենք, մենք մատաղացու գառ չենք, որ տարբեր տեղերում որոշեն, թե ինչպես և ինչքան մեզ մորթեն և ինչպես և ինչքան մեզ ներեն: Մենք պետություն ենք, մենք ազգ ենք, մենք ինքնիշխան ենք, այո՛, մենք հպարտ ենք, այո՛, մենք արնածոր ենք, բայց մենք ունենք ինքնասիրություն, և մենք թույլ չենք տա որոշելու մեր իրավունքը խլել մեզանից՝ մանիպուլացնելով մեզ, հայրենասիրության մոդելներ հրամցնելով, որ այ, դուք պետք է հայրենասեր լինեք այնպես, ինչպես մեզ է ձեռք տալիս: Մենք հայրենասեր պետք է լինենք այնպես, ինչպես այս երեխաներին է ձեռք տալիս։ Ես չգիտեմ՝ ինչ են պատմում իրենց, ես նույնիսկ վստահ չեմ՝ իրենց ուսուցիչներն ինչ են պատմում իրենց, բայց ես այսօր իրենց ասում եմ՝ թույլ չեմ տալու, որ մեր սերունդներին պահեն մատաղացու գառան կարգավիճակով։ Մենք այդքան ասում ենք՝ մեզ կոտորեցին, ցեղասպանության ենթարկեցին, լավ, չենք հասկանալո՞ւ, ի վերջո, դրա խորքային պատճառները, չենք հասկանալո՞ւ դրանց խորքային պատճառները։
Ինչքա՞ն կարելի է զոհվածների էմոցիաների վրա խաղալ։ Ես զոհվածների գերեզմանների առաջ ծնկի եմ գալիս, ծնկի եմ եկել, և ես գիտեմ ու ասացի՝ մեր նահատակներն ինչի համար են ընկել: Ընկել են, որ մեզ պարտադրեն, որ մենք թույլ չտանք, որ մեզ պահեն դարերով մատաղացու գառան կարգավիճակում։ Մենք պետություն ենք, երկիր ենք, մենք քաղաքացի ենք, մենք հպարտ ժողովուրդ ենք, մենք հազարամյա պատմություն ունենք, բայց այդ մեր պատմությունը պետք է ինքներս գրենք և սովորենք, ոչ թե ուրիշներին թույլ տանք, որ իրենք գրեն մեր պատմությունը և մատուցեն այդ պատմությունը մեզ։
Շատ ճիշտ գնահատական հնչեց՝ իսկ Ադրբեջանն ուզո՞ւմ է խաղաղություն կամ Ադրբեջանի համար որքանո՞վ է ընդունելի այն, ինչ մենք ասում ենք: Շատ ճիշտ մտահոգություններ են, բայց խոսքն ուրիշ բանի մասին է. երբ ես ասում եմ, որ մենք մեր առաջ տարածություն ենք բացել, ի՞նչ նկատի ունեմ՝ նկատի ունեմ, լավ, ի վերջո, մենք պետք է օրակարգ բերենք հարցեր, մենք պետք է բովանդակությամբ լցնենք տարածաշրջանային օրակարգը։ Դա էլ նույն գործընթացի մաս է: Հերիք է մեզ անընդհատ օրակարգեր պարտադրեն և մատուցեն, հասկանո՞ւմ եք՝ մենք օրակարգ չենք պարտադրել։ Ինչո՞ւ և որքա՞ն ենք մենք պահել հողեր՝ պահել ենք այնքան և որովհետև, քանի դեռ շատերին դա ձեռնտու է եղել: Եկեք սա հասկանանք, լավ, ինչքան կարելի է: Կրկին Ավագ Ուրբաթ և Աստվածաշունչն ասում է՝ պիտի նայես, պիտի նայես և պիտի չտեսնես, պիտի լսես, պիտի լսես և պիտի չիմանաս: Բավական է, այսքան նայել ենք՝ եկեք տեսնենք, այսքան լսել ենք՝ եկեք իմանանք։
Որովհետև հիմա մենք չենք խոսում ուղղակի ընթացիկ բաների մասին, մենք խոսում ենք Հայաստանի և Արցախի լինել չլինելու մասին։ Հայաստանը և Արցախը – իմիջիայլոց, սա շատ կարևոր է – ընդամենը հողակտորներ չեն, որովհետև Հայաստանի բոլոր երբեմնի հողակտորներն էլ այսօր կան երկրագնդի վրա և գոյություն ունեն: Հայաստանը՝ մարդիկ են, կարգավիճակ է, պետություն է, միջազգային իրավահարաբերության սուբյեկտ է: Սա ենք մենք ուզում: Եվ, այո՛, մեր շուրջ ահավոր մեծ ագրեսիվություն կա, և այդ ագրեսիվությունը միայն այնտեղ չէ, որտեղ մենք տեսնում ենք, այդ ագրեսիվությունը բազմաթիվ այլ տեղերում կա: Ի՞նչ է պետք անել այս ագրեսիվության նկատմամբ՝ պետք է կառավարել այդ ագրեսիվությունը: Պետք է կառավարել այդ ագրեսիվությունը, ուրիշ տարբերակ չկա:
Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ այս քննարկումն ունեցանք: Շատ կարևոր հարց բարձրացվեց. ասում են՝ ժամկետայիններին հետ բերեք, պայմանագրայիններին տարեք: Իսկ կներեք՝ եթե պատերազմ սկսվեց, այդ ժամկետայինները, բոլորը պետք է գնան առաջնագիծ: Մենք չենք ուզում ժամկետայիններին տանել, պայմանագրայիններին բերել, հետո պայմանագրայիններին տանել, մենք ուզում ենք բոլորին հետ բերել, որովհետև մենք ուզում ենք ունենալ սահման և սահմանապահներ: Հարգելի ժողովուրդ, այսօր ասում են՝ մենք խաղաղություն ապահովեցինք. քանի դեռ սահմանին զինվոր է կանգնած, դա խաղաղություն չէ: Խաղաղությունն այն է, երբ սահմանին կանգնած է սահմանապահ, և հարցերը կարգավորվում են սահմանային նշանների և ոչ թե դիրքերի, ֆորտիֆիկացիայի, բարձունքների, դիպուկահարներից զգույշ լինելու միջոցով: Մոտ 1000 զոհ ենք ունեցել մենք խաղաղության ասվող ժամանակաշրջանում, մի մասը՝ ոչ մարտական պայմաններում: Դա խաղաղություն չէ:
Սա է ընդհանուր այն ասելիքը, և ես ուզում եմ ասել, որ շնորհակալ եմ քննարկման համար, որովհետև այն շատ կարևոր էր: Մեծ հաշվով պիտի նաև ասենք, որ այս բովանդակությունը, որ ես ներկայացրի, ծնվել է, խմորվել է մեր բազմաթիվ քննարկումների, բանավեճերի, զրույցների արդյունքում: Այս ելույթի մասին շատ խոսվեց, և հիմա նաև անտեղի, շատ շահարկվում են զոհվածների, մեր նահատակների անունները: Ես պարզապես ուզում եմ, որ ելույթը, այս հարցի քննարկումն ավարտենք նրանով, որ մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգենք մեր նահատակներին և մեր խոնարհումը նրանց առաջ, որովհետև այն օրակարգը, որ մենք առաջարկում ենք, նրանց հիշատակը հարգելու և նրանց զոհողություններին պատշաճ հարգանք ցուցաբերելու ամենակարևոր ձևն է:

Заключительная речь премьер-министра Никола Пашиняна на обсуждении в НС доклада об исполнении программы правительства на 2021 год
Заключительная речь премьер-министра Никола Пашиняна на обсуждении в НС доклада об исполнении программы правительства на 2021 год:
՛՛Уважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые вице-спикеры,
Уважаемые министры,
Дорогие ученики ереванской школы номер 198,
Спасибо за заинтересованное обсуждение. Думаю, состоявшаяся в этом зале и за пределами этого зала дискуссия очень важна.
Я хотел бы затронуть некоторые реакции после моего вчерашнего выступления. В первую очередь должен затронуть реакцию Сержа Саргсяна, потому что это дает ответ на очень фундаментальный и важный вопрос. Вчера в этом зале я представил цепь событий, произошедших в 1998-2018 годах, и не случайно Серж Саргсян из тех 3-х или я не знаю сколько часов обсуждения упомянул только об одном эпизоде, сказав, что он никогда не вел переговоров о поэтапном урегулировании карабахского вопроса, я могу даже процитировать: “О поэтапном и паке? ?ном вариантах я несколько раз говорил публично, также обстоятельно объяснил, что пакетный вариант не может быть воплощен в жизнь за один день или за один час, а однозначно должен решаться этапами”.
Т.е. по сути, я думаю, что на этом обсуждение на эту тему заканчивается, но я хочу обратить ваше внимание на один факт: почему Серж Саргсян отреагировал только на этот эпизод? Потому что разъяснение именно этого эпизода решается один-единственный принципиальный вопрос: смена власти в 1998 году была не ради какого-либо статуса Карабаха, не ради спасения Карабаха от чего-то, а ради захвата власти.
Именно поэтому он остановился только на этом эпизоде, потому что только разъяснение этого эпизода, без подробностей, подчеркивает, что 20-летняя история имела совсем иной контекст. Очень важно констатировать это сегодня. И вовсе не случайно, что после войны 2020 года Серж Саргсян, коснувшись 2018 года, говорит, что в то время, дважды побывав на посту президента, он хотел остаться на посту премьер-министра ради карабахского вопроса. Вы понимаете: легитимность всего – это карабахский вопрос?
Но сам он забывает, что с этой трибуны объявил, что остался на посту, чтобы решить карабахский вопрос. Как он должен был решить карабахский вопрос, если 17 апреля 2018 года с этой трибуны сказал, что переговоры зашли в тупик, оптимизма не внушают, и ожидания Азербайджана от переговорного процесса нереалистичны и неприемлемы для нас? Он пошел бы и принял бы нереалистичные требования Азербайджана?
Затем с этой же трибуны он говорил, что еще долгое время не стоит надеяться, что Азербайджан не попытается решить карабахский вопрос военным путем. Это и есть ответ на вопрос, кто на самом деле является автором войны или, так сказать, кто является автором военной ситуации - наше правительство или не наше правительство? Когда я говорил, что да, войну можно было предотвратить ... это жанр, который называется гротеск. Я говорю, что войну можно было предотвратить, выполнив те нереалистичные, неприемлемые требования, о которых говорил Серж Саргсян. Посмотрите внимательно, о чем мой текст.
Но вернемся к поэтапно-пакетной логике. Вчера депутат Мария Карапетян рассказала, что означал поэтапный вариант еще в 1997 году. Еще в 1997 году планировалось разделить вопрос на части: сначала карабахский вопрос, затем мирное соглашение. То же самое было и в 2018 году, и в 2016 году. В этом пакете очень четко написано, что эти исходные принципы согласовываются, а потом начинаются переговоры между правительствами, и очень важный нюанс - с участием представителей Нагорного Карабаха. Сейчас мы скажем, какая хорошая вещь - с участие м представителей Нагорного Карабаха. И вот здесь под представителями Нагорного Карабаха подразумевались армяне Нагорного Карабаха и азербайджанцы Нагорного Карабаха.
И вот тут, по этому предложению об урегулировании азербайджанцы Нагорного Карабаха должны были сесть за стол переговоров, и никакого урегулирования не было бы, пока не был бы решен вопрос, пока не был бы решен вопрос Шуши, который лежит на столе с 1996 года. Серж Саргсян собирался сдавать Шуши? Если бы не сдал, началась бы война. И не только Шуши, но и часть Карабаха. Я не говорю о территориях [7 районах - ред.].
Сказки рассказывают: Лачинский коридор должен был быть таким, Лачинский коридор должен был быть эдаким. Ни в одном переговорном документе нет ничего о ширине Лачинского коридора. Этот вопрос должен был быть обсужден позже. И к этому поэтапному добавился еще один этап: статус Нагорного Карабаха или текущий статус Нагорного Карабаха должен был решаться на заседании Совета Безопасности ООН. А сегодня нам говорят, что Карабах сдают, или сдали, или хотят сдать.
Если бы мы хотели сдать Карабах, мы просто довели бы до конца переговорную логику, оставленную Сержем Саргсяном, тем самым сдали бы Карабах, потому что даже если бы должен был состояться референдум, то этот референдум должен был бы состояться в согласованные между сторонами сроки. Я говорил об этих деталях, сейчас не хочу говорить более подробно. Азербайджан очень четко говорил, что по крайней мере в ближайшие 50 лет референдума не будет: пусть азербайджанцы вернутся в Карабах, проживут 50 лет вместе, бок о бок, азербайджанские населенные пункты будут заселены, а через 50 лет, 100 лет посмотрим. Ни на какие другие условия они не были согласны. Нам говорят, что мы сдали Шуши. Нет, война была за Шуши.
Говорят: пусть остановили бы войну? А что? Мы не думали об остановке войны? Или: пусть предотвратили бы войну. А мы не думали о предотвращении? Остановить или предотвратить войну без Шуши было невозможно, просто невозможно. Я уже несколько раз говорил об этом, и наши павшие парни - вечная им слава - они боролись за это право. Они боролись за возможность не сдавать Карабах. И мои слова именно о несдаче Карабаха, уважаемые коллеги. Будьте внимательны: о несдаче, потому что если мы пойдем другим путем, мы сдадим Карабах. Случай с Парухом вам в качестве примера. Хватит врать друг другу.
Со вчерашнего дня много обсуждается то, что я сказал и что значила моя вчерашняя речь. Я тоже думал о своем вчерашнем выступлении, и, извините, что я должен сам давать оценку своему выступлению, но, да, у меня есть четкая оценка моего вчерашнего выступления.
Этим выступлением мы открыли пространство для Республики Армения и для Арцаха, потому что в течение всего переговорного процесса предыдущего периода Армения и Арцах были лишены политического и дипломатического пространства. Мы открываем путь для Армении и Арцаха. Мы открываем путь для Армении и Арцаха к сохранению своей государственности. Потому что звучат экзотические мысли, и эти мысли звучали как угроза, что если этого не произойдет, того не произойдет и т. д., мы изгоним карабахцев из Карабаха или народ покинет Карабах.
Создается впечатление, что есть люди, мечтающие о том, чтобы народ как можно скорее ушел из Карабаха. Нет, мы говорим, что карабахцы не должны уходить из Карабаха, карабахцы должны жить в Карабахе, карабахцы должны иметь права, свободы, статус в Карабахе, народ Карабаха должен быть карабахцем, арцахцем, армянином. Вот о чем речь, и мы открываем это пространство. Наши мученики пали за то, чтобы открыть перспективу для Карабаха и Армении, потому что с 1998 года армяне в рамках пакетно-поэтапной логики были лишены пространства.< /p>
Мы открываем путь для того, чтобы наш народ вышел из статуса, извините за фразу, агнца для заклания. Давайте, в конце концов, разберемся, почему произошла эта война, и почему войны не было до 2016 года? Не мы решали, будет война или нет, мы ничего не решали.
Я стою сегодня у этой трибуны и говорю: нет, Армения – суверенное государство, и мы должны вернуть нам право что-то решать. Потому что мы государство, мы не хлев какой-то. Мы государство, мы граждане, мы не агнцы для заклания, чтобы в разных местах решали, сколько и как будут нас перерезать, а сколько можно простить. Мы государство, мы нация, мы суверенны, да, мы горды, да, мы кровоточим, но у нас есть самолюбие, и мы не позволим лишить себя права решать, манипулируя нами, предлагая нам модели патриотизма: мол, вот вы должны бы? ?ь патриотами так, как это выгодно нам. Мы должны быть патриотами так, как это выгодно нашим детям. Я не знаю, что им говорят, я даже не знаю, что говорят им их учителя, но я говорю им сегодня, что я не позволю, чтобы они держали наши поколения в качестве агнцев для заклания. Мы так много говорим, что нас подвергли геноциду, но неужели мы не поймем, в конце концов, глубинных причин этого, неужели мы не поймем глубинных причин?
Сколько можно играть на эмоциях жертв? Я преклоняю колени перед могилами погибших, и я сказал, почему наши мученики пали. Они пали за то, чтобы не позволить, чтобы нас веками держали как агнцев. Мы государство, мы страна, мы граждане, мы гордый народ, у нас тысячелетняя история, но свою историю мы должны писать и учить сами, а не позволять другим, чтобы за нас писали нашу историю и подносили нам эту историю.
Была озвучена очень правильная оценка: а хочет ли Азербайджан мира, или то, что мы говорим, приемлемо для Азербайджана? Это очень верные опасения, но речь идет о другом. Когда я говорю, что мы открыли перед собой пространство, что я имею в виду? Я имею в виду, что, в конце концов, мы должны выносить вопросы на повестку дня, мы должны наполнять региональную повестку содержанием. Это часть того же процесса. Хватит, чтобы нам постоянно навязывали повестку. Вы понимаете: не мы навязывали повестку? Почему и сколько земель мы сохранили? Сохранили земель потому и настолько, насколько это было выгодно многим! Давайте как можно лучше поймем это! Сейчас Страстная Седмица и Библия говорит: вы будете слушать и слушать, но не поймете, будете смотреть и смотреть, но не увидите. Хватит, мы долго смотрели, давайте увидим, мы долго слушали, дайте поймем.
Потому что сейчас мы говорим не о текущих вещах, мы говорим о том, быть Армении и Арцаху или не быть. Армения и Арцах - кстати, это очень важно - это не просто участки земли, потому что все принадлежавшие Армении ранее участки земли сегодня существуют на планете. Армения – это люди, это статус, это государство, это субъект международных правоотношений. И это то, чего мы хотим. И, да, вокруг нас много агрессии, и эта агрессия не только там, где мы ее видим, эта агрессия есть во многих других местах. Что делать с этой агрессией, как управлять этой агрессией? Эту агрессию нужно контролировать, другого пути нет.
И я очень рад, что у нас состоялась такая дискуссия. Был поднят очень важный вопрос: говорят, верните срочников, возьмите контрактников. Извините, а если начнется война, эти срочники, все должны отправиться на передовую. Мы не хотим возвращать срочников, отправлять контрактников, потом возвращать контрактников, мы хотим всех вернуть, потому что мы хотим иметь границу и пограничников.
Уважаемый народ, сегодня говорят, что мы обеспечили мир. Пока на границе стоят солдаты, это не мир. Мир – это когда на границе стоит пограничник, а вопросы решаются через пограничные заставы, а не позиции, фортификации, высоты. У нас было около 1000 потерь в так называемый мирный период, часть из них - в небоевых условиях. Это не мир.
В целом, это то, что я хотел сказать. Хочу поблагодарить за дискуссию, она была очень важной. По большому счету, надо сказать, что этот контент, который я представил, сформировался в результате наших многочисленных дискуссий, обсуждений, бесед. Было много разговоров об этом выступлении, и сейчас неуместно манипулируют именами наших жертв, наших мучеников. Я хочу закончить выступление, обсуждение этого вопроса минутой молчания в память о наших мучениках, выразить наше почтение их памяти, потому что предлагаемая нами повестка дня является самым важным способом почтить их память, отдать должное их жертве.