ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի՝ Ռուսաստանից շրջվելու ցանկության մասին ԱՄՆ-ի հայտարարություններին
ԱՄՆ-ի հայտարարությունները, թե Հայաստանը ցանկանում է երես թեքել Ռուսաստանից, անհիմն են. ՌԴ-ի ու Հայաստանի՝ դարերի ընթացքում ձևավորված կապերը կդիմանան բոլոր փորձություններին, որոնց ենթարկվում են Արևմուտքի կողմից։ Այս մասին ՌԻԱ «Նովոստի»-ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը փաստացի խոստովանել էր, որ Վաշինգտոնը փորձում է պայմաններ ստեղծել Երևանի և Մոսկվայի միջև կապի խզման համար։ Նրա խոսքով, Հայաստանի բնակչության զգալի մասը ցանկանում է հեռվանալ Ռուսաստանից, և Միացյալ Նահանգները դրա համար պայմաններ է ստեղծում։
«Ինչ վերաբերում է Օ'Բրայենի անհիմն պնդումներին, թե Հայաստանը ցանկանում է երես թեքել Ռուսաստանից, ապա սա ամերիկացիներին բնորոշ աշխարհաքաղաքական ինժեներիայի ևս մի օրինակ է՝ համաշխարհային հանրության աչքում Վաշինգտոնին անհրաժեշտ «իրականությունը» հորինելու ձգտում, որը ոչ մի կապ չունի իրականում տեղի ունեցողի հետ»,- նշել է Զախարովան։
Դիվանագետի խոսքով՝ սոցհարցումների միջոցով իրավիճակը խեղաթյուրելու փորձերը տեսանելի են նաև տարածաշրջանի այլ երկրներում:
«Օ'Բրայենը և նրա թիմակիցները պետք է հասկանան մի պարզ բան. մեր երկրների միջև դարերի ընթացքում ձևավորված կապերը կհաղթահարեն բոլոր փորձությունները, որոնց անդադար ենթարկում է Արևմուտքը... Պատմության ընթացքում մենք բազմիցս ձեռք ենք մեկնել եղբայրական հայ ժողովրդին, և մենք մտադիր ենք դա անել ապագայում»,- եզրափակել է Զախարովան։

В МИД ответили на заявления США о желании Армении отвернуться от России
Заявления США о том, что Армения хочет отвернуться от России, голословны, формировавшиеся веками связи РФ и Армении выдержат все испытания на прочность, которым их неустанно подвергает Запад, заявила РИА Новости официальный представитель российского МИД Мария Захарова.
Ранее помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен фактически признал, что Вашингтон пытается создать условия для разрыва между Ереваном и Москвой. По его словам, значительная часть населения Армении желает дистанцироваться от России, и США создают условия для этого.
"Что касается голословных утверждений О'Брайена о том, что Армения хочет отвернуться от России, то это очередной пример присущего американцам геополитического инжиниринга – стремления сфабриковать в глазах мировой общественности нужную Вашингтону "реальность", не имеющую ничего общего с происходящим на самом деле", - сказала Захарова.
Она отметила, что попытки исказить положение дел через соцопросы были видны совсем недавно в других странах региона.