Տպավորություն է՝ Բաքուն մտադիր է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, հետո  տարածքային  պահանջներ առաջադրել ՀՀ-ին.Փաշինյան
Տպավորություն է՝ Բաքուն մտադիր է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, հետո տարածքային պահանջներ առաջադրել ՀՀ-ին.Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կերպով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Կոռնիձորում գտնվող հումանիտար օգնության ԼՂ տեղափոխելու արգելափակմանը, ինչպես նաև խաղաղ գործընթացը վիժեցնելու Ադրբեջանի գործողություններին:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության Հայաստանի Հանրապետության կառավարական աշխատանքային խմբի որոշմամբ նախորդ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 361 տոննա հումանիտար օգնությունը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայրի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որովհետև Ադրբեջանը՝ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, ապօրինաբար արգելափակում է այդ հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ: Հիշեցնեմ՝ Հայաստանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական բեռներ ուղարկելու որոշում կայացրեց այն բանից հետո, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հայտարարեց իր կողմից Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռներ տեղափոխելու անհնարինության մասին, քանի որ Ադրբեջանն ապօրինաբար խոչընդոտում է նաև այդ ջանքերին:
Ադրբեջանը համառորեն շարունակում է պնդել, թե Լաչինի միջանցքի փակման պատճառներից մեկը սույն թվականի հունիսի 15-ին, ինչպես ինքն է ձևակերպում, հայկական կողմի ռազմական սադրանքն է: Հիշեցնեմ, այդ օրն Ադրբեջանը փորձել էր դրոշ տեղադրել Հակարի կամրջի եզրին՝ Հայաստանի տարածքում, արժանանալով Հայաստանի սահմանապահ զորքերի օրինական հակազդեցությանը: Հենց Ադրբեջանի վերը նշված գործողությունն է սադրանքը՝ առավել ևս այն պայմաններում, երբ երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները դեռ մեկնարկի փուլում են: Տարբեր տեղերում ինքնակամ և հաճախ ուժի գործադրմամբ դրոշներ դնելու Ադրբեջանի գործելակերպը սահմանազատման և, ընդհանրապես, խաղաղ գործընթացը վիժեցնելու գործողության է նման:
Նախորդ օրը սա երևաց նաև Ադրբեջանի նախագահի Եվրոնյուզին տված հարցազրույցում: Հայտարարելով՝ թե իբր Ադրբեջանը Հայաստանից տարածքային պահանջներ չունի, Ադրբեջանի նախագահն ասում է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշված չեն: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշվել են 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրով, և դա վերահաստատվել է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով, որտեղ Ալմաթիի հռչակագիրն ընդունվել է որպես երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հիմք: Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի պլանը հետևյալն է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ալմաթիի հռչակագրով ֆիքսված սահմանը՝ վիճարկելու տեղ թողնող դրույթներով, խաղաղության պայմանագիր ստորագրել և հետագայում արդեն սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացում տարածքային պահանջներ առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությանը: Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշված չեն, ի՞նչ տարածքների հարց է բարձրացնում Ադրբեջանը սահմանի տարբեր հատվածներում: Եթե նման հարց բարձրացվում է, ուրեմն սահմանները որոշված են, իսկ այդ սահմանի գծից զորքերի հայելային հետքաշման Հայաստանի առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ: Իսկ սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը ոչ թե սահմանի բացակայության մասին է վկայում, այլ հակառակը՝ որոշված, այսինքն Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծերի վերահաստատման և հողի վրա դրանց արտացոլման գործընթացն է՝ որպես պետական սահման:
Այդ առումով ուզում եմ ընդգծել Հայաստանի հավատարմությունը միմյանց՝ 86,600 և 29,800 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու պայմանավորվածությանը: Սպասում ենք Ադրբեջանի կողմից այդ պայմանավորվածության հրապարակային վերահաստատմանը: Նաև ուզում եմ ընդգծել, որ ի հեճուկս բոլոր բարդությունների, մենք իսկապես երկարաժամկետ, կայուն և տևական խաղաղության հասնելու հնարավորություն ունենք, և Ադրբեջանին կոչ եմ անում զերծ մնալ այդ հնարավորությունը նվազեցնելուն ուղղված քայլերից, ինչպես օրինակ՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության շարունակական տորպետահարումը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և շաբաթվա սկզբին Լաչինի միջանցքից Կարմիր խաչի կողմից Երևան տեղափոխվող Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը: Վագիֆ Խաչատրյանին, մյուս գերիներին, պատանդներին, պահվող անձանց ազատ արձակելը խաղաղության օրակարգին հավատարմության տպավորիչ ազդարարում կլիներ: Որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ, կոչ եմ անում նաև չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ Լաչինի միջանցքով, առավել ևս, որ բեռի անցմանը խոչընդոտելը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 1-ի որոշումների կոպիտ խախտում է:
Չնայած մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի նախագահի Եվրոնյուզին տված հարցազրույցում արած հայտարարությունից հետո՝ թե Լաչինի միջանցքն արգելափակված չէ, անհրաժեշտ է լսել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պարզաբանումը՝ ինչո՞ւ նրանք չեն ապահովում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հումանիտար օգնության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, եթե Ադրբեջանը պնդում է, թե չի արգելափակել Լաչինի միջանցքը: Կարծում եմ այս հարցի պարզաբանումը կարևոր է, և մեր համապատասխան մարմինները պետք է աշխատեն այս հարցի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու ուղղությամբ:

Практика Азербайджана самовольно размещать свои флаги в разных местах, часто, с применением силы, похожа на действия по срыву мирного процесса: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса, недопущения перевозки находящейся в Корнидзоре гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, а также действий Азербайджана по срыву мирного процесса.
В условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе отправленная в Нагорный Карабах на прошлой неделе по решению рабочей группы правительства Республики Армения 361 тонна гуманитарной помощи продолжает находиться на участке населенного пункта Корнидзор Сюникской области Республики Армения, недалеко от въезда в Лачинский коридор, потому что Азербайджан, грубо нарушив 6-й пункт Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года незаконно блокирует ввоз этих гуманитарных грузов в Нагорный Карабах.
Напомню, что правительство Армении приняло решение об отправке гуманитарного груза в Нагорный Карабах после того, как Международный комитет Красного Креста заявил о невозможности доставки гуманитарного груза в Нагорный Карабах, поскольку Азербайджан незаконно препятствует и этим усилиям.
Азербайджан упорно продолжает утверждать, что одной из причин блокирования Лачинского коридора является, как он формулирует, “совершенная 15 июня с.г. военная провокация армянской стороны”. Напомню, что в тот день Азербайджан попытался установить флаг около моста Хакари, на территории Армении, и удостоился законного противодействия со стороны пограничных войск Армении. Провокацией является именно вышеупомянутое действие Азербайджана, тем более в условиях, когда демалимитационные и демаркационные работы между двумя странами находятся еще в начальной стадии. Практика Азербайджана по самовольному размещению своих флагов в различных местах, часто, с применением силы, очень похожа на действия по срыву делимитационных работ и мирного процесса в целом.
На днях это стало заметно и в интервью, которое президент Азербайджана дал Euronews. Заявляя, что у Азербайджана якобы нет территориальных претензий к Армении, президент Азербайджана говорит, что граница между Арменией и Азербайджаном не определена. Граница между Арменией и Азербайджаном была определена в 1991 году Алма-Атинской декларацией и подтверждена 6 октября 2022 года по итогам четырехсторонней встречи в Праге, где Алма-Атинская декларация была принята в качестве основы для делимитации и демаркации границы между двумя странами.
Создается впечатление, что план Азербайджана таков: подписать мирный договор с такими пунктами, которые оставляют место для оспаривания зафиксированной Алма-Атинской декларацией границы между Арменией и Азербайджаном, а затем, уже в процессе делимитации и демаркации, предъявлять территориальные претензии к Республике Армения. Если граница между Арменией и Азербайджаном не определена, то какие территориальные вопросы поднимает Азербайджан относительно разных участков границы? Если подобный вопрос поднимается, значит, граница определена, и предложение Армении о зеркальном отводе войск с этой линии границы остается в силе. А делимитация и демаркация границы свидетельствует не об отсутствии границы, а наоборот - это процесс подтверждения установленных между Советской Арменией и Советским Азербайджаном на момент распада СССР административных границ в качестве государственной границы и их отражения на земле.
В этой связи хочу подчеркнуть приверженность Армении договоренности об установлении мира между Азербайджаном и Арменией на основе признания территориальной целостности друг друга в рамках 86 600 и 29 800 квадратных километров. Мы ждем публичного подтверждения этой договоренности со стороны Азербайджана. Я также хочу подчеркнуть, что, несмотря на все сложности, у нас действительно есть шанс достичь долгосрочного, стабильного и прочного мира, и я призываю Азербайджан воздержаться от шагов, направленных на снижение этого шанса, таких как постоянное торпедирование диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма, незаконное блокирование Лачинского коридора и похищение Вагифа Хачатряна, жителя Нагорного Карабаха, который в начале недели Красным Крестом переправлялся в Ереван по Лачинскому коридору. Освобождение Вагифа Хачатряна, других пленных, заложников и удерживаемых лиц стало бы впечатляющим сигналом приверженности мирной повестке дня. В качестве шага приверженности мирной повестке призываю также не блокировать ввоз гуманитарного груза, направляемого Арменией в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, тем более, что препятствование прохождению груза является грубым нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и решений Международного суда ООН от 22 февраля и 1 июля.
Хотя, с другой стороны, после заявления президента Азербайджана в интервью Euronews о том, что Лачинский коридор не заблокирован, необходимо услышать разъяснения миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе относительно того, почему они не обеспечивают перевозку гуманитарной помощи правительства Республики Армения в Нагорный Карабах, если Азербайджан утверждает, что не заблокировал Лачинский коридор. Думаю, что разъяснение этого вопроса важно, и наши соответствующие органы должны работать над получением разъяснений по этому вопросу.