Սուրեն Պապիկյանը և Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում ստեղծված իրավիճակը
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Կառավարությունից հայտնում են, որ փոխվարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա՝ վստահություն արտահայտելով, որ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակվելու է: Սուրեն Պապիկյանը ՌԴ դեսպանին շնորհավորել է ՌԴ Պետական դումայի ընտրությունների կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ դրանք նոր նախադրյալներ են ստեղծում ծրագրերի ու գաղափարների իրականացման համար:
Զրույցի ընթացքում շեշտվել է ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Պետդումայի համագործակցության կարևորությունը՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման ուղղությամբ: Նշվել է, որ երկու երկրներում ընտրություններից հետո բացվում է քաղաքական կայունության և որոշակիության շրջափուլ, ինչը կարող է նոր մակարդակի բարձրացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը բարձր է գնահատել Սուրեն Պապիկյանի հետ նախկինում ունեցած համագործակցությունը՝ նկատելով, որ լավ փորձ է կուտակվել, ինչի հիմքով առաջիկա ծրագրերի իրականացման համար լայն նախադրյալներ են ստեղծվել: ՌԴ դեսպանը արտահայտել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ բոլոր ոլորտներում համագործակցություն ծավալելու մասին՝ վստահությամբ, որ դրական արդյունքները երկար սպասեցնել չեն տա:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ անդրադառնալով անվտանգության, պաշտպանության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, նոր տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության զարգացման հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատանքին՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, ինչպես նաև արժևորելով հանգամանքը, որ երկաթուղու կարողությունների թարմացումը նոր հնարավորություններ է բացում սոցիալ-տնտեսական ու հարակից ոլորտների շղթայական զարգացման համար:
Կողմերը քննարկել են նաև արդյունավետ համագործակցությունն էներգետիկայի բնագավառում: Փոխվարչապետը նկատել է, որ վերջինս Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի, և ՀՀ կառավարության ծրագրի իրականացման համար կենսական է դրա բազմակողմանի զարգացումը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «Ռոսատոմի» հետ համագործակցության ընդլայնմանը՝ ինչպես ԱԷԿ-ի նորոգման և արդիակացանացման ներկայիս աշխատանքներին, այնպես էլ նոր ատոմակայանի կառուցման անհրաժեշտությանն ու հեռանկարներին: Որպես հայ-ռուսական համատեղ գործակցության վերջին թարմ օրինակ՝ հիշատակվել է Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» ռուսաստանյան միաբաղադրիչ պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակների արտադրության փաստը:
Տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների վերաբացման առնչությամբ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն առանձնացրել է Ռուսաստանի հատուկ և արդյունավետ դերակատարությունը՝ թե՛ եռակողմ ձևաչափի, թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Քննարկվել է նաև Գորիս-Կապան ճանապարահատվածում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով Ռուսաստանի կարևոր ու կառուցողական դերը լարվածության նվազեցման և ծագող խնդիրներին լուծումներ գտնելու տեսանկյունից:

Россия играет важную роль в разблокировании региональных коммуникаций: Сурен Папикян встретился с послом Копыркиным
23 сентября вице-премьер РА Сурен Папикян принял посла РФ в Армении Сергея Копыркина. Вице-премьер-министр РА отметил высокий уровень армяно-российских отношений, выразив уверенность в том, что эффективное сотрудничество будет продолжено. Папикян поздравил посла РФ с успешным проведением выборов в Государственную Думу, подчеркнув, что они создают новые предпосылки для реализации различных программ и идей. В ходе беседы была подчеркнута важность сотрудничества НС РА и Госдумы РФ в направлении углубления и укрепления армяно-российских отношений.
Было отмечено, что в обеих странах после выборов открывается этап политической стабильности и определенности, что может поднять на новый уровень межпарламентское сотрудничество. Посол Сергей Копыркин высоко оценил сотрудничество с Суреном Папикяном в прошлом, отметив, что накоплен хороший опыт, на основе чего созданы широкие предпосылки для реализации предстоящих программ. Посол РФ выразил готовность российской стороны к сотрудничеству во всех сферах с уверенностью, что положительные результаты не заставят себя долго ждать.
Стороны коснулись работы Южно-Кавказской железной дороги, подчеркнув ее значение в деле развития экономики Армении, а также высоко оценив то обстоятельство, что обновление возможностей железной дороги будет стимулировать цепное развитие социально-экономической и смежных сфер. Министр и Копыркин также обсудили перспективы развития армяно-российских отношений в сферах безопасности, обороны, энергетики, инфраструктур, новых технологий и развития предпринимательства. Посол РФ и Папикян обсудили также перспективы эффективного сотрудничества в сфере энергетики. Вице-премьер-министр отметил, что эта сфера имеет стратегическое значение для Армении, и для реализации программ правительства РА жизненно важно ее всестороннее развитие.
В этом контексте был затронут вопрос расширения сотрудничества с компанией «Росатом» как в сфере работ по ремонту и модернизации АЭС, так и в рамках перспектив строительства новой атомной станции. В качестве последнего свежего примера эффективного армяно-российского сотрудничества был упомянут факт производства первых партий российской вакцины «Спутник Лайт» против коронавируса в Армении. В контексте разблокирования региональных коммуникаций вице-премьер Сурен Папикян выделил особую и эффективную роль России как в трехстороннем формате, так и в рамках Минской группы ОБСЕ. Была также обсуждена ситуация на участке дороги Горис-Капан и подчеркнута важная и конструктивная роль России в снижении напряженности и поиске решений возникающих проблем.