Շարունակելու ենք լինել Հայաստանի և Արցախի կողքին. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել նրանց ներդրումը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների օրենսդիր և գործադիր մարմինները համագործակցում են սերտորեն և դրանում մեծ է նաև բարեկամության խմբի ավանդը:
«Ձեր այցերը մեր երկիր մեծ և դրական լիցք են հաղորդում հայ-ֆրանսիական գործընկերության շարունակական ամրապնդմանը»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հետագայում ևս ջանքերն ուղղելու են երկկողմ գործընկերության զարգացմանը:
«Մենք շարունակելու ենք լինել Հայաստանի ու Արցախի կողքին»,- ասել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը՝ հիշեցնելով, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանն ուղղված բանաձևը ստացել է լայն աջակցություն սենատորների կողմից:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Սենատի ընդունած բանաձևը հսկայական քաղաքական նշանակություն ունի, որը մեծ ուժ և վստահություն է հաղորդում արցախահայության իրավունքների միջազգային ճանաչման համատեքստում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել դեռևս Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովմանը, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Франция-Армения Сената Франции
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Франция-Армения Сената Французской Республики Жильбером-Люком Девиназом.
Премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и высоко оценил ее вклад в развитие и укрепление армяно-французских отношений. Никол Пашинян добавил, что законодательные и исполнительные органы двух государств тесно сотрудничают, и в этом деле велик вклад парламентской группы дружбы. “Ваши визиты в нашу страну придают большой и позитивный импульс последовательному укреплению армяно-французского партнерства”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Жильбер-Люк Девиназ поблагодарил за теплый прием и подчеркнул, что и впредь эти усилия будут направлены на развитие двустороннего партнерства. “Мы и впредь будем поддерживать Армению и Арцах”, - сказал председатель группы дружбы Франция-Армения, напомнив, что резолюция Сената Франции о признании независимости Арцаха получила широкую поддержку сенаторов.
Премьер-министр Пашинян отметил, что принятая Сенатом резолюция имеет огромное политическое значение, что придает большую уверенность в контексте международного признания прав армян Арцаха.
В ходе встречи были затронуты вопросы возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц, ситуация вокруг Нагорного Карабаха, гуманитарные вопросы, а также вопросы развития демократии в Армении.