Շարմազանովը պատասխանել է Ալիևի պատմագիտական կեղծիքներին
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խոսնակ, Ազգային ժողովի նախկին փոխխոսնակ  էդուարդ Շարմազանովը հերթական անգամ բացահայտեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի  պատմագիտական եւ իրավագիտական ստերը, որոնք վերջինս որպես ճշմարտություն փորձում էր երեկ ներկայացնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ արցախյան հարցով Մյունհենում կայացած բաց քննարկումների ժամանակ։
Այս առնչությամբ Շարմազանովը իր ֆեյսբուքյան էջում մասնավորապես գրել է․
« Վերջին օրերին ադրբեջանական քարոզչամեքենան, իր ձեռագրին հավատարիմ, տարածում է Ալիեւի ստերը` «Ղարաբաղը Ադրբեջան է» վերտառությամբ:
Զերծ մնալով քաղաքական գնահատակնից` ստորեւ ներկայացնում եմ պատմական եւ իրավական փաստեր ադրբեջանական կեղծ թեզերի վերաբերյալ:
1. Անտիկ պատմիչներ Ստրաբոնը եւ Դիոն Կասիոսը Օրխիստենեն, այսինքն` Արցախը հիշատակում են որպես պատմական Հայաստանի անբաժանելի մաս:
2. Պլինիոս Ավագը, Կլավդիոս Պտղոմեոսը, Դիոն Կասիոսը, Ապիանոսը եւ Ստրաբոնը իրենց աշխատություններում հստակ նշում են, որ Հայաստանի եւ Աղվանքի սահմանն անցնում է Կուր գետով:
Հետեւաբար, եթե նույնիսկ մի պահ պատկերացնենք, որ կովկասյան թուրքերի կամ այսօրվա ադրբեջանցիների քարոզչությունը որոշել է տեր կանգնել աղվանական ժառանգությանը, ապա այստեղ եւս պետք է հիասթափեցնեմ նրանց, քանի որ Արցախ եւ Ուտիք պատմական նահանգները սահմանակից են եղել Աղվանքին եւ նույն անտիկ պատմիչների վկայությամբ չեն մտել նրա աշխարհագրական սահմանների մեջ:
1. Ադրբեջան անվանումով պետություն աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա առաջացել է միայն 1918թ. մայիսի 27-ին թուրք Նուրի փաշայի ռազմական ինտերվենցիայի արդյունքում:
2. Միջազգային հանրությունը չի էլ ճանաչել 1918-1920թթ. Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետությունը: Ազգերի Լիգան ոչ միայն մերժել է պաշտոնապես ճանաչել Ադրբեջանի հանրապետությունը, այլեւ չի ընդունել Ադրբեջանի հանրապետության դիմումը Ազգերի Լիգային անդամակցելու վերաբերյալ:
3. 1920թ. դեկտեմբերի 1-ին Ազգերի Լիգայի Ասամբլեայի 5-րդ Կոմիտեն արձանագրել է. Ադրբեջանի հանրապետությունը նախկինում երբեք պետություն չի եղել եւ ընդգրկված է եղել ավելի մեծ տերությունների մեջ ինչպիսին է Մոնղոլիան /նկատի ունի մոնղոլ-թաթարական տիրապետությունը/ կամ Պարսկաստանը, իսկ 1813թ-ից Ռուսական կայսրությունը: Ադրբեջան անվանումն էլ ոչ այլ ինչ է, քան հարեւան պարսկական գավառի անուն, որը ընտրվել է որպես նորաստեղծ հանրապետության անվանում:
Այսպիսով, Ազգերի Լիգան դեռ 1920թ. արձանագրել է
ա. Ադրբեջան պետություն մինչեւ 1918թ. գոյություն չի ունեցել
բ. Ադրբեջան անվանումը պարսկական գավառներից մեկի փախառնված անվանումն է
գ. Հրաժարվում է ճանաչել Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը որպես միջազգային սուբյեկտ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, նշեմ, որ նրա շուրջ վեճերը ակտիվացել են Ռուսական կայսրության քայքայման ժամանակաշրջանում: 1918-1920թթ. Լեռնային Ղարաբաղում օրենսդիր իշխանությունը իրականացվում էր Ղարաբաղի հայերի համագումարների միջոցով: Առաջին համագումարը 1918թ. հուլիսի 22-ին Լեռնային Ղարաբաղը հռչակում է անկախ վարչաքաղաքական միավոր`ընտրելով Ազգային խորհուրդ եւ կառավարություն:
Ադրբեջանը փորձում է Ղարաբաղը ներառել իր կազմում, բայց թե երկրորդ եւ թե երրորդ համագումարները մերժում են թուրքական զորքերի պահանջը`անդամակցել Ադրբեջանին: Նման որոշումներ են կայացնում նաեւ 1919թ. հրավիրված համագումարները:
Ռազմական բախումներից խուսափելու համար 1919թ. օգոստոսի 22-ին Ղարաբաղի հայերի 7-րդ համագումարը եւ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը համաձայնագիր են կնքում , որի համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է քննարկվի Փարիզի Խաղաղության կոնֆերանսում: Ընդ որում, համաձայնագրում չէր փոխվում Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի կառավարության կողմից Լեռանյին Ղարաբաղի հայերի համագումարի հետ համաձայնագրի ստորագորւմը փաստում է, որ Ադրբեջանի հանրապետությունը ճանաչում է Ղարաբաղը որպես ինքնուրույն իրավաբանական միավոր:
Սակայն 1920թ. մարտին ադրբեջանցիները՝ խախտելով համաձայնագիրը, ռազմական գործոություններ են սկսում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Նման պայմաններում 1920թ. ապրիլի 23-ին Ղարաբաղի հայերի համագումարը Ղարաբաղը հռչակում է Հայաստանի անքակտելի մաս: Իսկ 1920թ.օգոստոսի 10-ին Խորհրդային Ռուսաստանը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայնագիր են ստորագրում, ըստ որի` խնդիրը պետք է լուծվի ՀՀ-ի եւ Խորհրդային Ռուսաստանի միջեւ կնքվելիք պակտով:
Արձանագրենք, որ 1918-1920թթ. Լեռանյին Ղարաբաղը ոչ մի օր եւ ոչ մի ժամ չի եղել Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում, իր հերթին Ադրբեջանի հանրապետությունն էլ այդ ժամանակաշրջանում անգամ չի ճանաչվել Ազգերի Լիգայի կողմից:
1920թ. նոյեմբերի 30-ին Խորհրդային Ադրբեջանի կառավարությունը ընդունում է հռչակագիր, որով Լեռնային Ղարաբաղը, Նախիջեւանը եւ Զանգեզուրը դառնում են Խորհրդային Հայաստանի մաս: Իսկ 1921թ. հունիսի 12-ին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի Ազգային խորհուրդը որոշում է Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել ՀԽՍՀ անբաժանելի մաս:
Արդեն 1921թ. հուլիսին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարությունը առաջարկում է Ղարաբաղի պատկանելության հարցը քննարկել Ռուսաստանի բոլշեւիկյան կուսակցության Կովկասյան բյուրոյի լիագումար նիստում:
Հուլիսի 4-ի նիստը մերժում է Ադրբեջանի առաջարկը : Սակայն հաջորդ օրը ապօրինի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղը կցվում է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման համար պայքարը նոր թափ է ստանում 1988թ.-ին: Նույն թվականի փետրվարի 20-ի եւ հուլիսի 12-ի որոշումներով Լեռնային Ղարաբաղը ԽՍՀՄ օրենսդրության համաձայն`դուրս է գալիս Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից, իսկ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղը ձեռնամուխ է լինում անկախության գործընթացին` ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութան անկախության մասին հռչակագիրը:
Այս գործընթացն ամբողջությամբ համապատասխանում էր 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված ԽՍՀՄ համապատասխան օրենսդրությանը :
1991թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը միջազգային դիտորդների եւ ԶԼՄ-ների ներկայությամբ իրականացրեց անկախության հանրաքվե:
Ի գիտություն պատմական եւ իրավական փաստերի կեղծարարների՝ նշեմ, որ հանրաքվեի քվեարկությանը մասնակցել է Լեռնային Ղարաբաղում գրանցված քվեարկողների 82,2 տոկոսը, որոնց 99 տոկոսը կամ 107.648 մարդ «այո» է ասել Արցախի անկախությանը :
Այսպիսով, Լեռնային Ղարաբաղը հանդիսանում է ԽՍՀՄ միակ ինքնավար մարզը, որ ձեռք է բերել իր անկախությունը Խորհրդային ներքին օրենսդրության համաձայն: Հետեւաբար Ալիեւ կրտսերի հայտարարությունները ոչ միայն փաստերից զուրկ է, այլ նաեւ արհամարհանք է պատմագրության, միջազգային իրավունքի հանդեպ:
Հ.Գ.Դժբախտաբար երեկ այս փաստերի մեծ մասը չներկայացվեց Փաշինյանի կողմից։Իսկ ներկայացվելու դեպքում Ալիև-կրտսերն առնվազն խելոք կլսեր,այլ ոչ թե կժպտար։
Հ.Հ.Գ.ռամիլ սաֆարովներին հերոսացնելու,ապրիլյան ագրեսիան Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծելու ու մեր զինվորներին գլխատող ստահակներին պարգևատրելու մասին էլ չխոսվեց։

Шармазанов  в очередной раз уличил Алиева в исторической лжи
Пресс-секретарь Республиканской партии, экс-вице спикер армянского парламента Эдуард Шармазанов в очередной раз уличил президента Азербайджана Ильхама Алиева в исторической лжи, которую последний пытался представить за правду во время состоявшейся накануне в Мюнхене открытой панели по карабахскому урегулированию с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
В этой связи Шармазанов на своей странице в Facebook, в частности, написал:
«В последние дни азербайджанская пропагандистская машина, оставаясь верной своему почерку, распространяет ложные тезисы лидера АР Алиева о том, что «Карабах - это Азербайджан».
Воздерживаясь от политической оценки данного тезиса,  лишь приведу исторические и правовые факты, уличающие азербайджанского лидера во лжи:
Еще античные историки Страбон и Орхистене упоминают Арцах, как неотъемлемую часть исторической Армении.
Плиний Старший, Птолемей, Дион Касий и Страбон в своих трудах четко указывают, что граница Армении и Албании проходит по реке Кура.
Следовательно, если даже на минуту представить, что путем лживой пропаганды кавказские турки или сегодняшние азербайджанцы решили присвоить албанское наследие, то и здесь должен разочаровать их, поскольку исторические провинции Арцах и Утик лишь граничили с Албанией и по свидетельству тех же античных историков не вошли в ее географические границы.
На политической карте мира государство под названием Азербайджан образовалось только в 1918 году в результате военной интервенции Нури паши.
Меж тем, международное сообщество отказалось в 1918-1920 годах признать государство под названием Азербайджан, как суверенную единицу. Лига Наций не только отказалась официально признать Азербайджанскую Республику, но даже не приняла заявление Азербайджана о вступлении в эту организацию.
1 декабря 1920 года 5-й комитет Ассамблеи Лиги Наций учредил: Азербайджанская Республика в прошлом никогда не была государством и была включена в состав более великих держав, таких как Монголия (имеется в виду монголо-татарское господство) или Персия, а с 1813 года эта единица вошла в состав Российской империи. Название Азербайджанской республики является производным от названия одной из персидских провинций.
Таким образом, Лига Наций еще в 1920 году поставновила:
а. Государства Азербайджан до 1918 года не существовало
б. Название Азербайджан – производное от названия одной из персидских провинций
г. Организация отказывается признавать Демократическую Республику Азербайджан, как международный субъект.
Касаясь проблемы Нагорного Карабаха, отмечу, что споры вокруг нее активизировались в период распада Российской империи в 1918-22 гг. Законодательная власть в Нагорном Карабахе тогда реализовывалась посредством съездов армян Карабаха. 22 июля 1918 года Нагорный Карабах был провозглашен в качестве независимой административно-политической единицы и избрал Национальный совет и правительство.
Азербайджан пытается включить Карабах в свой состав, но как второй, так и третий съезды отвергают требование турецких войск вступить в его состав.
Во избежание военных столкновений 22 августа 1919 года 7-й съезд армян Карабаха и Азербайджанская Демократическая Республика заключают соглашение, согласно которому Нагорно-Карабахская проблема должна быть обсуждена на Парижской мирной конференции. Причем, в соглашении статус Нагорного Карабаха остается неизменным.
Следует отметить, что подписание правительством Азербайджана соглашения со съездом армян Нагорного Карабаха свидетельствует о том, что Азербайджанская Республика признает Карабах как самостоятельную юридическую единицу.
Но в марте 1920 года азербайджанцы, нарушив соглашение, начинают военные действия против Нагорного Карабаха.
В таких условиях 23 апреля 1920 года съезд армян Карабаха провозглашает его в качестве неотъемлемой части  Армении. 10 августа Советская Россия и Республика Армения подписывают соглашение, согласно которому, карабахская проблема должна быть решена пактом между Арменией и Советской Россией.
Таким образом, констатируем, что в период с 1918 по 1920 гг. Нагорный Карабах даже на день не входил в состав Азербайджана, в свою очередь, Азербайджанская Республика тогда даже не была признана Лигой Наций, как суверенное государство.
30 ноября 1920 года правительство Советского Азербайджана принимает декларацию, согласно которой Нагорный Карабах, Нахичеван и Зангезур становятся частью Советской Армении. А 12 июля 1921 года Национальный Совет Азербайджанской ССР признает Нагорный Карабах в качестве неотъемлемой части Армянской ССР.
Уже в июле 1921 года руководство Советского Азербайджана предлагает обсудить вопрос о принадлежности Карабаха на пленарном заседании Кавказского Бюро большевистской партии России. Однако 4 июля заседание Кавбюро отклоняет предложение Азербайджана. Но уже на следующий день незаконным решением того же Кавбюро Нагорный Карабах передается в состав Азербайджанской ССР.
Борьба народа Арцаха за самоопределение набирает обороты в 1988 году. Решениями от 20 февраля и 12 июля того же года Нагорный Карабах, согласно законодательству СССР, выходит из состава Советского Азербайджана, а в 1991 году - из состава СССР.
2 сентября Нагорный Карабах приступает к процессу реализации своей независимости. Принимается декларация о независимости Нагорно-Карабахской Республики.
Этот процесс полностью соответствовал соответствующему законодательству СССР от 3 апреля 1990 года.
10 декабря 1991 года Нагорно-Карабахская Республика в присутствии международных наблюдателей и СМИ провела референдум о независимости.
К сведению фальсификаторов исторических и правовых фактов, отмечу, что в голосовании приняли участие 82,2% избирателей, из коих 99% или 107,648 человек высказались за  независимости Арцаха.
Таким образом, Нагорный Карабах является единственной автономной областью СССР, которая приобрела свою независимость в соответствии с внутренним советским законодательством. Следовательно, все утверждения президента АР о том, что Нагорный Карабах когда-либо являлся частью независимого Азербайджана, лишены всяких правовых и исторических основ.
P.S. К сожалению, вчера на открытой панели по карабахскому урешулированию большинство этих фактов не было представлено Пашиняном. Не было слова и о факте героизации убийцы спаящего армянского офицера со стороны Азербайджана, развязанной АР апрельской агрессии против народа Арцаха и награждении азербайджанских солдат, обезглавливающих армянских военных и мирных жителей».