Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով կարևոր է նախորդ օրը Եվրամիության կողմից տարածված հաղորդագրությունը. վարչապետ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված հերթական սադրանքին, որի հետևանքով զոհվել են հայկական զինուժի 4 զինծառայողներ, Տեղ գյուղի հատվածում ստեղծված իրավիճակին, վերահաստատել հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Ի հեճուկս մեր կողմից գործադրված բոլոր ջանքերի, ցավոք, չհաջողվեց Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի Տեղ գյուղի հատվածում սահմանապահների ընթացող տեղակայումն իրագործել առանց սրացումների:
Ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերն այդ հատվածում հերթական սադրանքն իրագործեց, որի հետևանքով մեր Զինված ուժերի 4 զինծառայողներ զոհվեցին՝ անձնվիրաբար կատարելով իրենց զինվորական պարտքը և պաշտպանելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը:
Խնդրում եմ, մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել մեր ընկած եղբայրներին: (Կառավարության նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգանքի տուրք են մատուցում զոհված զինծառայողների հիշատակին):
Շնորհակալություն:
Դեպքի մանրամասներին այս պահին չեմ անդրադառնում, որովհետև, կարծում եմ, հրապարակված տեսանյութը պատկերացում տալիս է տեղի ունեցածի մասին:
Ինչ վերաբերում է Տեղ գյուղի հատվածում մարտի 30-ից ստեղծված իրավիճակին, կարծում եմ, իրադրությունը մանրամասն քննության կարիք ունի, այդ թվում՝ գնահատելու մեր գործողությունները պետական սահմանի խնդրո առարկա հատվածը ի սկզբանե պահպանության առնելու գործողությունների առումով:
Միևնույն ժամանակ պիտի արձանագրեմ, որ նշված տեղամասում Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են և հակասում են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին:
Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը Եվրամիության կողմից տարածված հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991 թվականի սահմանագիծը: Խոսքը Հայկական ԽՍՀ և Ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծի մասին է, որը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայում հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի:
Ահա, այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի. արձանագրվել է Եվրամիության արձանագրության մեջ: Դրանում ընդգծվում է այդ սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի ետ քաշումը ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի՝ Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով: Մենք այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք 2021 թվականից, և նման գործողությունը բխում է վերը հիշատակված Պրահայի քառակողմ և Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից:
Նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը: Ադրբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը: Այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում: Այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, որի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում: Այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում, որն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է՝ ի հեճուկս նաև միջազգային դատական բարձրագույն ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին կայացրած որոշման: Բայց դատարանի որոշումը չկատարելու պարագայում կան նախանշված միջազգային մեխանիզմներ, և մեր ջանքերը պետք է կենտրոնանան այդ ջանքերի գործարկման վրա:
Միևնուն ժամանակ, ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ տարածաշրջանային բոլոր հարցերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու քաղաքականությանը:
Մենք պատրաստ ենք նաև տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացմանը՝ նախկինում մեր բարձրաձայնած սկզբունքների հիման վրա:
Պատրաստ ենք նաև սահմանների դելիմիտացիային Պրահայի և Սոչիի վերը հիշատակված պայմանավորվածությունների հիման վրա: Շնորհակալություն»:

В контексте политической оценки ситуации на границе важное значение имеет распространенное накануне сообщение ЕС: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян коснулся совершенной азербайджанскими вооруженными силами 11 апреля очередной провокации, в результате которой были убиты 4 военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения, а также затронул ситуацию на участке села Тех и подтвердил готовность армянской стороны урегулировать отношения путем переговоров.
Несмотря на все наши усилия, к сожалению, нам не удалось без эскалации осуществить продолжающееся развертывание пограничников на армяно-азербайджанской границе в направлении села Тех.
11 апреля вооруженные силы Азербайджана совершили в этом районе очередную провокацию, в результате которой были убиты 4 военнослужащих наших Вооруженных сил, самоотверженно выполнявших свой воинский долг и защищавших суверенную территорию Республики Армения.
Прошу минутой молчания почтить память наших павших братьев. (Участники заседания правительства минутой молчания чтят память погибших военнослужащих).
Благодарю.
Я не буду сейчас вдаваться в подробности инцидента, так как, думаю, опубликованное видео дает представление о том, что произошло.
Что касается ситуации на участке села Тех с 30 марта, то считаю, что ситуация требует детального изучения, в том числе в плане оценки наших действий в контексте шагов по охране рассматриваемого участка государственной границы.
При этом должен констатировать, что действия Азербайджана на указанном участке носят провокационный характер и противоречат заявлениям по итогам состоявшихся 6 октября 2022 года в Праге и 31 октября 2022 года в Сочи встреч.
С точки зрения политической оценки ситуации на границе, я думаю, что важным является распространенное накануне Европейским союзом сообщение, где подчеркивается линия границы 1991 года. Речь идет об административной границе между Армянской ССР и Азербайджанской ССР, которая Алма-Атинской декларацией от 21 декабря 1991 года была преобразована в государственную границу.
В сообщении Европейского союза фиксируется, что вот эта граница и должна быть соблюдена. В нем подчеркивается отвод вооруженных сил обеих сторон от этой границы на безопасное расстояние как надежный залог стабильности ситуации. Считаю необходимым подчеркнуть, что Армения готова пойти на такой шаг по всей линии армяно-азербайджанской границы 1991 года. Мы выражаем свою готовность в этом отношении с 2021 года, и такой шаг вытекает из логики упомянутых выше договоренностей, достигнутых в результате четырехсторонней встречи в Праге и трехсторонней встречи в Сочи.
Такому решению препятствует деструктивный подход Азербайджана. Азербайджан систематически демонстрирует свою практику невыполнения договоренностей, достигнутых на международных площадках. Так обстоит дело и с освобождением военнопленных. Так обстоит дело и с соблюдением режима прекращения огня и неприменением силы или угрозы силой, что было согласовано в письменной форме 31 октября 2022 года в Сочи.
Так обстоит дело и с незаконным блокированием Лачинского коридора, которое Азербайджан продолжает до сих пор, несмотря на решение высшей международной инстанции – Международного суда ООН от 22 февраля. И на случай невыполнения решения Суда предусмотрены международные механизмы, и наши усилия должны быть направлены на реализацию этих механизмов.
В то же время, несмотря на все трудности, мы остаемся приверженными политике урегулирования всех региональных вопросов, нагорно-карабахской проблемы и армяно-азербайджанских отношений, путем переговоров.
Мы также готовы к возобновлению региональных экономических и транспортных коммуникаций на основе принципов, которые мы озвучивали ранее.
Мы также готовы к делимитации границы на основе упомянутых выше пражских и сочинских договоренностей.