Ռուսաստանում հայերի և ադրբեջանցիների բախումների մեջ անմասն չեն նաև ադրբեջանական իշխանությունները. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը «Говорит Москва» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է, որ Ռուսաստանում հայերի և ադրբեջանցիների միջև բախումները ծրագրված են եղել ադրբեջանական կողմից:
«Մենք ամբողջ գիշեր նման տվյալներ ենք ստացել։ Մոսկվայի հարավ-արեւելյան շրջանում մի քանի նման դեպքեր են եղել։ Շատ լավ կազմակերպված բանդաներ, լավ զինված հարձակումներ, հավանաբար, հետևելով հայկական համարանիշերվ կամ առանձին մարդկանց մեքենաներին, սկսել են մեծ ծեծկռտուք։ Զոհեր չկան, տուժածներ կան, մի քանի մարդ հիվանդանոցներում է։ Համակարգում ենք մեր գործողությունները իրավապահ մարմինների հետ, և մեր հասարակական կազմակերպությունները նույնպես կապի մեջ են։ Մենք կոչ ենք անում չկորցնել զգոնությունը, չտրվել սադրանքների, որովհետև դա լավ կազմակերպված հայատյաց քաղաքականություն է, որը արտահանվել է Ադրբեջանից: Դա կազմակերպված սադրանք է, որը սկսվել է առևտրի կետերից։ Եթե քայլեր չձեռնարկենք, ապա այն շատ լուրջ հետևանքներ կունենա։ Կա Ռուսաստանի օրենսդրություն, և մեզ համար հիմա կարևոր է, որ այն գործի բոլոր քաղաքացիների համար», ասել է Տողանյանը։
Նա կարծում է, որ այս անկարգություններից ամնասն րեն նաև ադրբեջանական իշխանությունները․
«Ես կարծում եմ, որ դա առաջին հերթին կապված է նրա հետ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն այս բոլոր տարիներին և հատկապես վերջին ամիսներին ինտենսիվացրել է իր ագրեսիվ հռետորաբանությունը։ Վերջին մի քանի ամիսներին նա իր բնակչությանը պատրաստում էր պատերազմի ՝ բացատրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման միակ հնարավոր միջոցը ռազմական գործողություններն են։ Այդ հռետորաբանությունը նրանք արտահանել են Ռուսաստանի տարածք»։
Նշենք, որ ողջ գիշեր ՌԴ ամբողջ տարածքում բախումներ են տեղի ունեցել հայերի և ադրբեջանցիների միջև: Դեպքի վայրում ոստիկանությունը ձերբակալել է 13 մարդու։ Ըստ հայկական հասարակական կազմակերպությունների, ադրբեջանցիները կանգնեցրել են հայկական համարանիշերով մեքենաները և ծեծի ենթարկել նրանցոփւմ գտնվող մարդկանց: Հաղորդվում է նաև, որ անկարգությունները կանխելու համար ներգրավվել են Ռոսգվարդիայի և ՕՄՕՆ-ի աշխատակիցները:

Столкновения между армянами и азербайджанцами по всей территории Россиии были спланированы азербайджанской стороной: Посол РА в РФ
Посол Армении в РФ Вардан Тоганян заявил в разговоре с радиостанцией «Говорит Москва», что столкновения между армянами и азербайджанцами по всей территории Россиии были спланированы азербайджанской стороной.
«Мы получали всю ночь такие данные. В районе юго-востока Москвы было несколько таких случаев. Очень хорошо организованные банды, хорошо вооружённые нападали, видимо, выслеживая машины с армянскими номерами или отдельных людей, и начинали большую драку. Погибших нет, пострадавшие есть, пара человек в больницах. Координируем свои действия с правоохранительными органами, и наши общественные организации тоже на связи. Мы призываем не терять бдительность, не поддаваться на провокации, потому что это хорошо организованная армянофобская политика, экспортированная из Азербайджана. Её цель — разрушить тот баланс, который мы имеем в России. Это организованная провокация, которая началась с торговых точек. Если не предпринять шагов, то она будет иметь очень серьёзные последствия. Есть законодательство России и для нас сейчас важно, чтобы оно восторжествовало для всех граждан».
Он считает, что к беспорядкам причастны азербайджанские власти. «Я думаю, что это, в первую очередь, связано с тем, что руководство Азербайджана все эти годы и особенно последние месяцы наращивало агрессивную риторику. Последние пару месяцев оно готовило своё население к войне, объясняя, что единственное возможное средство решения нагорно-карабахской проблемы — это военная операция для «освобождения». Эту риторику они экспортировали на территорию России».
На месте происшествия полиция задержала 13 человек. Сейчас проводится проверка. В армянской общественной организации «Правовой путь» утверждают, что азербайджанцы останавливали машины с армянскими номерами и избивали находившихся там людей.