ՌԴ-ն ու ՀՀ-ն միմյանց նկատմամբ պարտավորություններ ունեն տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման առումով. Զախարովա
Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Հայաստանի Հանրապետությունը միմյանց նկատմամբ ունեն պարտավորություններ՝ ներառյալ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պահպանման ու անվտանգության ապահովման առումով։ Այս մասին այսօր ճեպազղրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Ռուսաստանը Հայաստանից ստացե՞լ է արդյոք որոշակի ազդակներ արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության վերաբերյալ:
«Մեր երկրները շարունակում են մնալ գործընկերներ, եւ հույս ունենք, որ ՀՀ իշխանությունները այդ ամենը հաշվի կառնեն ներկայիս աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ֆոնին՝ կատարելով ճիշտ ընտրություն։ Երեւանը գտնվում է նաև ՀԱՊԿ կոլեկտիվ անվտանգության երաշխիքների ներքո, այդ թվում՝ հնարավոր ռազմական ագրեսիայի դեպքում»,- ասել է Զախարովան:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա է փաստաթղթաիրավական բազա՝ անվտանգության եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում:

РФ и Армения имеют обязательства друг перед другом, включая защиту суверенитета и территориальной целостности: Захарова
Между РФ и Арменией действует надежная двусторонняя договорно-правовая база и в плане военно-технического сотрудничества, обе стороны имеют обязательства друг перед другом, включая защиту суверенитета, территориальной целостности и обеспечение безопасности. Об этом сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Наши страны остаются союзниками, интересы армянского народа неотделимы от добрососедских связей с Россией. Рассчитываем, что армянское руководство будет это учитывать и на фоне нынешних геополитических трансформаций сделает правильный выбор. Я хотела бы подчеркнуть - не правильный с точки зрения России, а с точки зрения интересов народа Армении. В конкретном плане у Российской Федерации и Республики Армения действует надежная двусторонняя договорно-правовая база в сфере безопасности и в плане военно-технического сотрудничества», - отметила Захарова.
Она также подчеркнула, что Ереван также находится под коллективными гарантиями в рамках ОДКБ, в том числе при возможной агрессии.