ՌԴ-ն հույս ունի, որ Հայաստանը կհասկանա ԵԱՏՄ-ին անդամակցության օգուտները. Պեսկով
Ռուսաստանը հույս ունի, որ Երևանը վերջնական հաշվով ընտրություն կկատարի հօգուտ Եվրասիական տնտեսական միության, քանի որ այս ինտեգրացիոն գործընթացը զգալիորեն ավելի ձեռնտու է, քան Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը ԵՄ-ին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
«Մենք համոզված ենք, որ այս ինտեգրացիոն գործընթացը, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ-ն, ամեն տարի Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճին տալիս է զգալի տոկոս։ Եվ մենք համոզված ենք, որ իր բոլոր որակական բնութագրերով մեր ինտեգրացիոն գործընթացը զգալիորեն գերազանցում է այլ այլընտրանքների։ Եվ մենք հուսով ենք, որ առաջին հերթին հայ ժողովուրդը, ինչպես նաև ներկայիս հայկական ղեկավարությունը իրավիճակի վերլուծության արդյունքում կգան նույն տեսակետին»,- նշել է նա։
Պեսկովը հավելել է, որ Երևանն այժմ գտնվում է իր զարգացման ուղին ընտրելու գործընթացում, և դա կարևոր է Մոսկվայի համար, քանի որ Ռուսաստանը և Հայաստանը բազմաթիվ դարերի ընթացքում եղել են եղբայրական երկրներ։

Песков: РФ надеется на понимание Арменией выгод от членства в ЕАЭС
Россия надеется, что Ереван в итоге сделает выбор в пользу Евразийского экономического союза (ЕАЭС), так как этот интеграционный процесс значительно выгоднее, чем потенциальное членство Армении в ЕС. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Мы убеждены, что этот интеграционный процесс, а именно ЕАЭС, ежегодно дает изрядный процент к росту ВВП в Армении. И мы убеждены, что по всем своим качественным характеристикам наш интеграционный процесс значительно превосходит другие альтернативы. И мы надеемся, что в первую очередь армянский народ и также нынешнее армянское руководство по итогам анализа ситуации придут к этой же точке зрения», - отметил он.
Песков добавил, что Ереван сейчас находится в процессе выбора своего пути развития, и это важно для Москвы, поскольку Россия и Армения «на протяжении многих столетий были братскими странами».