ՌԴ արտգործնախարարը բանակցություններ է վարել ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ
Ապրիլի 17-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի միջև, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Փարիզում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղարը զեկուցել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի և եվրոպական մի շարք այլ երկրների ներկայացուցիչների հետ իր և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Ուիթքոֆի շփումների մասին։
Ընդգծվել է, որ վերոնշյալ շփումները տեղի են ունեցել Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև անցկացված խորհրդակցությունների թեմաներին համապատասխան, դրանց թվում՝ Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Պուտինի և Ուիթքոֆի վերջին զրույցին։
Լավրովը հաստատել է ամերիկացի գործընկերների հետ աշխատելու Մոսկվայի պատրաստակամությունը՝ ուկրաինական ճգնաժամի հիմնական պատճառները հուսալիորեն վերացնելու ուղղությամբ։
Նախարարն ու պետքարտուղարը պայմանավորվել են պահպանել օպերատիվ կապը՝ ներառյալ հաջորդ շաբաթ ուկրաինական կողմի հետ ամերիկացիների և եվրոպացիների ծրագրած հանդիպումների լույսի ներքո։

Министр иностранных дел России провел переговоры с госсекретарем США
17 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с госсекретарем США Марко Рубио, сообщает МИД РФ.
Госсекретарь, находящийся в Париже, проинформировал о состоявшихся там у него и спецпосланника президента США Уиткоффа контактах с представителями Украины, Франции и ряда других европейских стран.
Было подчеркнуто, что упомянутые контакты состоялись в русле тематики консультаций, проводимых между Вашингтоном и Москвой, включая недавнюю беседу президента России Путина с Уиткоффом в Санкт-Петербурге.
Лавров подтвердил готовность Москвы к продолжению совместной работы с американскими коллегами с целью надежного устранения первопричин украинского кризиса.
Министр и госсекретарь условились поддерживать оперативную связь, в том числе в свете панируемых американцами и европейцами встреч с украинской стороной на следующей неделе.