Քաղաքացու օրը նշում ենք ի արձանագրումն այն բանի, որ ՀՀ-ում և՛ դե յուրե, և՛ դե ֆակտո իշխանության աղբյուրը ժողովուրդն է. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ Քաղաքացու օրվա առթիվ հանդիպում է ունեցել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին կից աշակերտական խորհրդի անդամներին, որոնք ներկայացնում են հանրապետության տարբեր դպրոցների 8-11-րդ դասարանները: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը աշակերտների հետ զրուցել է ժողովրդավարական պետության կայացման և զարգացման գործում քաղաքացու կարևոր դերակատարման, Հայաստանի Հանրապետությունում 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո քաղաքացու՝ որպես իշխանության հաստատման խորհրդանիշ դառնալու և մի շարք այլ հարցերի մասին:
Շնորհավորելով բոլորին Քաղաքացու օրվա առթիվ, վարչապետը նշել է. «Սա նաև լավ առիթ է, որպեսզի մտածենք և քննարկենք մի շարք հասկացություններ, մասնավորապես, «մարդ», «քաղաքացի», «ժողովուրդ», «ազգ», «հայրենիք», «երկիր», «պետություն», «իրավունքներ», «պարտականություններ», «ազատություններ», «օրենք», «օրինականություն»»: Վարչապետի խոսքով, այս հասկացությունների նկատմամբ վերաբերմունքը, այլ ոչ թե ճիշտ և սխալ ընկալումներն են, որ ստեղծում է իրականություն, որովհետև աշխարհում կան տարբեր մոդելներ և տարբեր արդյունքներ, և ամեն ժողովուրդ, պետություն ինքն է որոշում, թե որն է իր համար ճիշտ հանգրվանը: Խոսելով «քաղաքացի», «հպատակ» հասկացությունների մասին՝ վարչապետը նշել է, որ այդ հասկացությունների զարգացումների մեջ շատ կարևոր քաղաքական իմաստ կա. «Ո՞րն է այդ քաղաքական իմաստը: Ես խոսեցի իրավունքի, պետության մասին, պետությունը չի լինում առանց իշխանության և հետևաբար՝ այստեղ հիմնարար հարցը հետևյալն է. եթե մենք վերցնենք «հպատակ» և «քաղաքացի» բառերի, այսպես ասած, ամպլիտուդ? ?ց, ապա հիմնական հարցը հետևյալն է՝ ի վերջո ո՞վ է իշխանության աղբյուրը, այսինքն՝ որտեղի՞ց է բխում իշխանության աղբյուրը: Այն ժամանակներում, երբ կար հպատակ հասկացությունը, ընդունված էր համարել, որ իշխանությունը բխում է միապետից կամ Աստծուց և միապետից: Հետագայում արդեն փոխվեց իրադրությունը, երբ քաղաքացիներն սկսեցին քաղաքականությամբ զբաղվել և տեղի ունեցան հեղափոխություններ:
Համոզված եմ, որ կարդացել եք Անգլիայում տեղի ունեցած Կրոմվելի հեղափոխության և հետագա հեղափոխությունների մասին: Այս առումով, ամենահիմնարար նշանակությունն ունեցել է Ֆրանսիական հեղափոխությունը: Այդ ժամանակներից իշխանության աղբյուրը փոխվեց: Եվ իշխանության աղբյուր դարձան քաղաքացիները: Բայց եղավ նաև այնպես, որ քաղաքացիներից բխած իշխանությունը հպատակեցրեց հենց քաղաքացիներին: Այսինքն՝ թվում էր, թե նրանք հպատակից դարձան քաղաքացի՝ դառնալով իշխանության աղբյուր: Հենց նույն ֆրանսիական հեղափոխության ժամանակ. նրանք հեղափոխությամբ իշխանության բերեցին մարդկանց, որից հետո իշխանությունը, ըստ էության, նորից հպատակեցրեց քաղաքացիներին, որից հետո՝ հեղափոխությունից հետո, նորից ունեցան կայսր՝ ի դեմս Նապոլեոն Բոնապարտի»:
Վարչապետը նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում, նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ միապետություն է, շատ դեպքերում հենց քաղաքացին է շարունակում մնալ իշխանության աղբյուր, այնքանով, որ ընտրում է իշխանություններին։ Բայց քանի որ ամեն ինչ չէ, որ այդքան պարզ է, այդ տրամաբանության մեջ էլ ծնվում են ավտորիտար և բռնապետական երկրներ։ Վարչապետի խոսքով, ժամանակակից իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից դրանք կոչվում են հիբրիդային ռեժիմներ, քանի որ Սահմանադրության մեջ գրված է, որ իշխանությունը ձևավորվում է ազատ ընտրություններով, բայց իրականում այդքան էլ ազատ ընտրություններ չեն տեղի ունենում՝ երբեմն ընտրակեղծիքներ, ընտրակաշառքներ են կազմակերպվում կամ դե ֆակտո, ընդհանրապես, ընտրություններ տեղի չեն ունենում։
Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է այն մասին, թե ինչու Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվեց Քաղաքացու օրը. «Մի պարզ պատճառով՝ մենք Քաղաքացու օրը նշում ենք ի արձանագրումն այն բանի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում և՛ դե յուրե, և՛ դե ֆակտո իշխանության աղբյուրը ժողովուրդն է։ 2018 թվականին, երբ Հայաստանում տեղի ունեցավ Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը, և 2018 թվականի դեկտեմբերին անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, միջազգային բոլոր կազմակերպությունները դրանք գնահատեցին որպես ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխանող։ Սա Հայաստանում միջազգային դիտորդության ենթարկված առաջին ընտրությունն էր, որ այսպիսի բարձր գնահատականի արժանացավ։ Բայց այն ժամանակ կար այսպիսի ընկալում, որ դա հետհեղափոխական ոգևորության ալիքի վրա տեղի ունեցած ընտրություններ են, և սկզբունքորեն այդ պահին գործող իշխանությունն ընտրությունները կեղծելու կարիք չուներ էլ։ Հետևաբար՝ եթե չուներ կարիք, իմաստ էլ չկար կեղծելու ընտրությունները։ Հետևաբար, այո, ճիշտ է, ընտրություններն անցել են ազատ, արդար, թափանցիկ, բայց սկզբունքորեն դեռ պարզ չէ, եթ ե իշխանության, այսպես ասած, իրավիճակն այլ լինի, արդյոք այդ նույն իշխանությունն այդ նույն կամքը կցուցաբերի և ազատ ընտրություններ կանցկացնի»։
Այս համատեքստում վարչապետը նշել է՝ 2021 թվականին Հայաստանում անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ապացուցեցին, որ դրանք նույնպես համապատասխանում են ժողովրդավարության չափանիշներին: «2021-ին անցկացրեցինք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ և, ինչպես ասել եմ 2018 թվականի հեղափոխությունից անմիջապես հետո, այդ ընտրությունների արդյունքում էական չէ՝ որ քաղաքական ուժն ինչքան ձայն հավաքեց և ընտրությունների արդյունքներով ով ստացավ մեծամասնություն, որովհետև ժողովրդավարական ընտրությունների ամենաառանցքային իմաստն այն է, որ այնտեղ միշտ հաղթում է ժողովուրդը, այսինքն` քաղաքացին, այնքանով, որքանով ինքը տեսնում է, զգում է, գիտի, որ իշխանությունը և ընտրությունների արդյունքները ձևավորվել են իր քվեի արդյունքում։ Իհարկե, հաջորդ հարցը հետևյալն է` ինչքանո՞վ է այդ քվեն եղել օրինական, ինչքանո՞վ են ապահովվել օրինական պայմաններ ընտրությունների համար: Այստեղ էլ մենք սովորաբար հղում ենք անում միջազգային դիտորդներին, որոնք 2021-ի ընտրությունների մասին ասացին, որ դրանք համապատասխանում են ժողովրդավարության չափանիշներին։
Միակ դիտողությունը, ըստ էության, այն էր, որ ատելության խոսքը մեծ չափաբաժին է ունեցել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, ինչը ճիշտ էր և ինչը լավ չէր։ Բայց նաև այդ ժամանակ ունեինք այն, ինչ ունեինք: Ե՛վ ընդդիմությունը, և՛ իշխանությունը ներքաշվել էին այդ պրոցեսի մեջ, բայց արդյունքում կարևորն այն է, որ ընտրություններում որոշումը կայացրել է ժողովուրդը։ Ահա, Քաղաքացու օրը, հենց այսօր արձանագրվում է և արժևորվում է դրանով։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին գիտի, որ ինքն ունի հնարավորություն բոլոր մակարդակներում իշխանություն ընտրելու՝ և՛ համապետական, և՛ տեղական ինքնակառավարման, ինչը չի նշանակում, թե մեր ընտրությունները կատարյալ են և անթերի։ Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում մենք տեսանք մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերում են մի փոքր այլ կարգավորումների, բայց, ընդհանուր առմամբ, պիտի արձանագրենք, որ այո՛, Քաղաքացու օրը ոչ միայն օրացուցային օր է, այլ նաև ունի նշանակություն, ունի խորհուրդ հենց այս հանգամանքի բերումով»։
Կառավարության ղեկավարը նաև նշել է. «Իհարկե, սա ամենը չէ, որովհետև կարծում եմ, որ մեծագույն խնդիրը մեզ համար՝ որպես պետություն, որպես ժողովուրդ և որպես քաղաքացի, մեր հարաբերությունները պարզելն է սկզբում իմ նշած հասկացությունների հետ՝ «հայրենիք», «երկիր», «պետություն», «մարդ», «քաղաքացի», «ազգ» - «ժողովուրդը» այս պարագայում ես հանեցի, որովհետև քաղաքացիների ամբողջությունը մեր Սահմանադրությամբ կոչվում է «ժողովուրդ» - «իրավունք», «պարտականություն», «օրինականություն»: Եվ երբ մենք կկարողանանք ճիշտ դիրքավորվել այս հասկացությունների նկատմամբ, կունենանք հաջողություն, երբ մենք չկարողանանք ճիշտ դիրքավորվել այս հասկացությունների նկատմամբ, չենք ունենա հաջողություն: Քաղաքականությունը մեծ հաշվով հենց սրա մասին է: Իսկ ինչպե՞ս որոշել՝ որ դիրքավորումն է ճիշտ, իսկ որ դիրքավորումն է սխալ: Սրա համար էլ ստեղծվել է հենց ժողովրդավորությունը, որպեսզի քաղաքական տարբեր ուժեր ներկայանան իրենց մեկնաբանությամբ և ժողովուրդն ընտրությունների ժամանակ որոշի, թե այդ դիրքավորումներից որն է ճիշտ և այ? ? կայացված որոշումներին էլ հաջորդեն հետագա գործողությունները»:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է խոսքի ազատության կարևորությունը. «Նաև ուզում եմ ընդգծել հետևյալը, որ, իհարկե, ընտրություն, իհարկե ժողովրդավարություն, բայց այդ ամենը չի կարող գոյություն ունենալ առանց խոսքի արտահայտվելու ազատության, չի կարող տեղի ունենալ առանց հավաքների ազատության, արտահայտվելու ազատության, տեղաշարժի ազատության և մի շարք ազատությունների: Եվ մեր խնդիրն է՝ ապահովել այդ բոլոր ազատություններն այնպես, որ դրանք նպաստեն օրինականությանը, իրավունքների պաշտպանությանը»:
Վարչապետի խոսքով, ժողովրդավարության թերությունն այն է, որ ժողովրդավարական հարուստ ավանդույթներ չունեցող երկրներում, նաև հետխորհրդային տարածքի մարդկանց ընկալումներում ազատությունների երաշխավորումը երբեմն ընկալվում է որպես իշխանության թուլություն. «Բայց ես ուզում եմ ընդգծել նաև, որ իմ ասածի համատեքստում շատ կարևոր է ժողովրդավարական երկրների համար, որպեսզի ինստիտուտները կայանան: Այդ ինստիտուտներն են օրենքը, օրինականությունը, դատական համակարգը, օրենսդիր իշխանությունը, գործադիր իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարման մարմինները և, իհարկե, ինստիտուտներից ամենակարևորագունը՝ քաղաքացին, քաղաքացու ինստիտուտը, որը մեզ համար շատ մեծ առանցքային նշանակություն ունի, որովհետև, ինչպես արդեն ասացի, մենք բոլորս՝ որպես քաղաքացի ունենք և՛ իրավունքներ, և՛ պարտականություններ: Եվ իրավունքներն ու պարտականությունները պետք է լինեն ճիշտ հավասարակշռության մեջ»: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իրավունքների և պարտականությունների նժարների հավասարակշռությունը նշանակում է, որ իսկապես հաջողվել է լուծել ինստիտուցիոնալ խնդիր, և ընդգծել, որ Հայաստանն այդ ճանապարհի վրա է:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը պատասխանել է աշակերտների բազմաթիվ հարցերի, որոնք վերաբերել են «ազգային գաղափարախոսություն», «հայրենասիրություն» հասկացություններին, կրթության ոլորտի զարգացմանը, հասարակական, քաղաքական կյանքում կանանց ներգրավվածությանը և այլ թեմաների:

Мы отмечаем День гражданина в ознаменование того, что в Армении источником власти и де-юре, и де-факто является народ: премьер-министр
По случаю Дня гражданина премьер-министр Никол Пашинян встретился сегодня с членами ученического совета при министре образования, науки, культуры и спорта. Членами ученического совета являются учащиеся 8-11 классов различных школ страны.
Во встрече также приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, заместитель министра Жанна Андреасян.
В ходе встречи премьер-министр побеседовал с учениками о важной роли гражданина в становлении и развитии демократического государства, о становлении гражданина после Ненасильственной бархатной народной революции 2018 года символом установления власти в Республике Армения и о ряде других вопросов.
Поздравив всех с Днем гражданина, премьер-министр отметил: “Это также хороший повод подумать и обсудить ряд понятий, в частности, «человек», «гражданин», «народ», «нация», «родина», «страна», «государство», «права», «обязанности», «свободы», «закон», «законность»”. По словам премьер-министра, именно отношение к этим понятиям, а не правильное и неправильное восприятие создает действительность, потому что в мире есть разные модели, разные результаты, и каждый народ, каждое государство решает для себя, каково правильное предназначение для него.
Говоря о понятиях “гражданин”, “подданный”, премьер-министр отметил, что в развитии этих понятий есть очень важный политический смысл: “В чем заключается этот политический смысл? Я сказал о праве, о государстве, не бывает государства без власти, поэтому принципиальный вопрос здесь следующий: если исходить, так сказать, из амплитуды слов “подданный” и “гражданин”, то главный вопрос заключается в следующем: кто является источником власти, то есть откуда берется источник власти? В те времена, когда существовало понятие подданного, общепринято было, что власть исходит от монарха или от Бога и монарха. Затем ситуация изменилась, когда граждане стали заниматься политикой и произошли революции.
Уверен, что вы читали о революции Кромвеля в Англии и последующих революциях. В этом отношении Французская революция имела самое фундаментальное значение. С тех пор источник власти изменился. Источником власти стали граждане. Но бывало и так, что созданная гражданами власть затем подчиняла себе самих граждан. Т.е. казалось, что они из подданных стали гражданами, став источником власти. Во время той же Французской революции: народ пришел к власти путем революции, после чего власть, по сути, снова подчинила себе граж? ?ан, после чего, после революции, у них снова появился император в лице Наполеона Бонапарта”.
Премьер-министр отметил, что в современном мире, даже в тех странах, где монархическая форма правления, во многих случаях именно гражданин продолжает оставаться источником власти в том смысле, что он избирает власть. Но поскольку не все так просто, в такой логике рождаются также авторитарные и диктаторские страны. По словам премьер-министра, современные правозащитные организации называют их гибридными режимами, потому что в Конституции прописано, что власть формируется путем свободных выборов, а на самом деле свобод ных выборов не происходит - иногда бывают фальсификации выборов, используются избирательные взятки или выборы, де-факто, вообще не проводятся.
В этом контексте Никол Пашинян поговорил о том, почему в Республике Армения был создан День гражданина: “По простой причине: мы отмечаем День гражданина в ознаменование того, что в Республике Армения источником власти и де-юре, и де-факто является народ. В 2018 году, когда в Армении произошла Ненасильственная бархатная народная революция, а в декабре 2018 года состоялись внеочередные парламентские выборы, и все международные организации оценили их как соответствующие стандартам демократии.
Это были первые выборы под международным наблюдением в Армении, получившие такую высокую оценку. Но на тот момент сложилось представление, что эти выборы были проведены на волне постреволюционного воодушевления, и, в принципе, действующей на тот момент власти даже не нужно было фальсифицировать выборы. Следовательно, если не было необходимости, не было и смысла фальсифицировать выборы. Так что, да, правда, выборы были свободными, честными, прозрачными, но в принципе еще не ясно, если состояние действующих властей, так сказать, будет иным, проявит ли эта же власть ту же волю и проведет ли свободные выборы”.
В этом контексте премьер-министр отметил, что внеочередные парламентские выборы 2021 года доказали, что они также соответствуют стандартам демократии. “Мы провели внеочередные парламентские выборы в 2021 году, и как я сказал сразу после революции 2018 года, не имеет значения, какая политическая сила и сколько голосов набирает в результате выборов или кто получает большинство по результатам выборов, потому что самый главный смысл демократических выборов в том, чтобы в них всегда побеждал народ, то есть гражданин, в плане того, чтобы он видел, чувствовал, знал, что власть и итоги выборов сформировались в результате его голосования.
Конечно, следующий вопрос такой: насколько это голосование было законным, насколько были обеспечены правовые условия выборов? Здесь тоже обычно ссылаются на международных наблюдателей, которые о выборах 2021 года сказали, что они соответствуют стандартам демократии.
Единственное замечание, по сути, заключалось в том, что во время предвыборной кампании было много риторики ненависти, и замечание было правильное, и это нехорошо. Но тогда у нас было то, что было. В этот процесс были вовлечены и оппозиция, и власть, но в результате главное, что окончательное решение на выборах принял народ.
И вот День гражданина знаменует именно это. Гражданин Республики Армения знает, что у него есть возможность избирать власть на всех уровнях – и на общегосударственном уровне, и на уровне местного самоуправления, что не означает, что наши выборы идеальны.
На выборах в органы местного самоуправления мы увидели ряд проблем, которые касаются несколько иных регулирований, но, в целом, мы должны констатировать, что да, День гражданина – это не только календарный день, но и имеет значение, имеет символику именно по этому самому обстоятельству”, - отметил Никол Пашинян.
Глава правительства также отметил: “Конечно, это еще не все, потому что, по-моему, самая большая задача для нас, как государства, как народа и как гражданина, состоит в том, чтобы выяснить наши отношения с понятиями, которые я упомянул в начале: «родина», «страна», «государство», «человек», «гражданин», «нация» - в данном случае я убрал «народ», потому что по нашей Конституции совокупность всех граждан называются «народом» - «права», «обязанности», «законность». И когда мы сможем правильно позиционировать себя относительно этих понятий, мы добьемся успеха, а если мы не сможем правильно позиционировать себя относительно этих понятий, мы не добьемся успеха. Политика по большому счету именно об этом.
А как решить, какое позиционирование правильное, а какое неправильное? Именно для того и создана демократия, чтобы разные политические силы могли представить свои комментарии, а народ во время выборов решал, какая из этих позиций правильная, и уже за этим решением последуют дальнейшие действия”.
Никол Пашинян также подчеркнул важность свободы слова: “Хочу также подчеркнуть следующее: конечно, выборы, конечно демократия, но всего этого не может существовать без свободы высказываться, не может существовать без свободы собраний, свободы слова, свободы передвижения и ряда свобод. И наша задача – обеспечить все эти свободы, чтобы они способствовали защите законности и прав”.
По словам премьер-министра, недостаток демократии в том, что в странах без богатых демократических традиций, а также в представлениях жителей постсоветского пространства гарантия свобод иногда воспринимается как слабость власти: “Но я хочу подчеркнуть также, что в контексте того, что я сказал, очень важно для демократических стран, чтобы институты состоялись. Этими институтами являются право, законность, судебная система, законодательная власть, исполнительная власть, органы местного самоуправления и, конеч но, самый главный из институтов - гражданин, институт гражданина, который имеет для нас ключевое значение, ибо, как я уже сказал, все мы, как граждане имеем и права, и обязанности. А права и обязанности должны быть в правильном балансе”.
Никол Пашинян отметил, что правильный баланс прав и обязанностей означает, что нам действительно удалось решить институциональную проблему, и подчеркнул, что Армения находится на этом пути.
Затем глава правительства ответил на множество вопросов учеников, которые касались понятия “патриотизм”, развития сферы образования, вовлечения женщин в общественную и политическую жизнь и других тем.