Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Փաշինյանը հույժ կարևորել է հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերությունը
Վարչապետը հանգամանալից կերպով ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող վերջին զարգացումները: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Ստեղծված իրավիճակում վարչապետը հույժ կարևորել է հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերությունը:
Վերահաստատվել է նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների նկատմամբ հայկական կողմի հավատարմությունը:

В телефонном разговоре с Путиным Пашинян  подчеркнул крайнюю важность армяно-российского стратегического партнерства
Премьер-министр подробно представил последние развития на армяно-азербайджанской границе. Никол Пашинян подчеркнул, что действия азербайджанских вооруженных сил являются не чем иным, как агрессией против суверенной территории Республики Армения. В сложившейся ситуации премьер-министр подчеркнул крайнюю важность армяно-российского стратегического партнерства.
Подтверждена приверженность армянской стороны трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.