Pfizer պատվաստանյութի համար 1,2 մլրդ դրամ հատկացված
Կառավարությունը առողջապահության նախարարությանը կտրամադրի 2,5 մլրդ դրամ։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության դեկտեմբերի 23-ի նիստում։
Որոշման նախագծում նշվում է․
կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) արագ կանխարգելման, վերահսկման, բուժման և հաղթահարման ապահովման նպատակով անհրաժեշտ միջոցառուների ծախսերը (հաշվարկը ներկայացվում է ստորև) պատշաճ և ժամանակին իրականացնելու նպատակով, անհրաժեշտություն է առաջացել Առողջապահության նախարարությանը հատկացնել 2,5 մլրդ դրամի սահմանված չափաքանակով։
Տրամադրվող գումարի 1,2 մլրդ դրամը նախատեսված է 200000 դեղաչափ Գերմանական Pfizer ընկերության պատվաստանյութի ձեռքբերման համար։
Դեռևս 2021 թվականի հուլիսին Առողջապահության նախարարությունը նախաձեռնել էր Գերմանական Pfizer ընկերության պատվաստանյութի ձեռքբերման գործընթացը: Ներկայունս բանակցությունները ավարտված են, պայմանագիրը կնքման ընթացքում է, նախատեսվում է մինչև տարեվերջ պատվաստանյութի ներկրում:
Գումարի մյուս մասը օգտագործվելու է աշխատավարձերի, կոմունալ ծախսերի, Վերապրոֆիլավորված ԲԿ-ների պահպանման ծախսերի և այլ հարցերի համար։

Армения до конца года приобретет 200 000 доз вакцины Pfizer
Правительство Армении на заседании 23 декабря до конца года решило выделить средства на приобретение вакцины Pfizer против коронавируса в 200 000 дозах.
В общей сложности правительство выделит 3,7 млрд драмов Министерству здравоохранения на расходы, обусловленные коронавирусом, из которых 1,2 млрд будут направлены на приобретение 200 000 доз вакцины Pfizer.
На заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что процесс закупа вакцины Pfizer длился довольно долго.
«С Pfizer мы прошли довольно долгий процесс проверки касательно безопасной транспортировки вакцины в соответствующих температурных условиях. Помимо этих 200 тысяч доз, мы ожидаем также дополнительную партию вакцины Pfizer в качестве помощи»,- сообщила Аванесян.
Она отметила, что в настоящее время переговоры завершены, договор будет подписан сегодня или завтра. «Планируется, что вакцина будет доставлена в Армению до конца года»,- сообщила министр.
Отметим, что 2,5 млрд из выделенной правительством суммы были направлены на расходы профильных медицинских центров, зарплаты медиков, медикаменты и питание больных.